Nasıl Yapılır

Klavyede Derece İşareti Yapma

Derece sembolü (°) (°C) klavyede bulunmamaktadır bu işareti yapabilmek için bir kaç tuşu aynı anda kullanmanız gerekmektedir

Klavyede Derece işareti yapmak için klavye kısayollarını yada karakter eşlem tablosunu kullanabilirsiniz.

Derece sembolü (°) (°C) klavyede bulunmamaktadır bu işareti yapabilmek için bir kaç tuşu aynı anda kullanmanız gerekmektedir

Derece işareti (°) (°C) nedir?

Derece simgesi (°), bir tipografik semboldür. Açı veya hava sıcaklıkları gibi farklı birçok alanda dereceyi ifade etmek için bu simge kullanılır. Küçük bir çemberin üstsimge olarak çizilmesiyle elde edilir. Derece işareti çoğunlukla santigrat derece olarak ( °C ) şeklinde kullanılır.

Derece işareti yapma

Alt+248 yada Alt+0176 tuşlarına aynı anda basarak klavyede derece sembolü yapabilirsiniz.

Türkçe klavyede derece işaretini “karakter eşlem tablosu” ile kolaylıkla yaparak istediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

  •  Windows Tuşu ve R tuşu birlikte basarak “Çalıştır” penceresini açın. Bu pencereye “charmap” komutunu yazınız. Karşınıza karakter eşlem tablosu açılacaktır.
  • Ardından “Unicode’a git” bölümüne “00B0” kodunu yazın.

Burada derece sembolünü bulabilir ve ardından kopyalayarak istediğiniz yere ekleyebilirsiniz.

Yada buradaki derece işaretlerini kopyala yapıştır yapabilirsiniz. (°) (°C)

MAC’de Derece işareti (°) (°C) yapma

MAC (Macintosh) bilgisayarlarda klavyeden derece işareti yapmak için “ALT (Option) + Shift + 8” tuşlarına basmanız gerekmektedir.

Yani öncelikle Alt + Shift tuşuna basılı tutuyoruz. Sonrasında yukarıdaki sayılardan 8 rakamına basıyoruz. Böylelikle buradaki ° gibi derece işareti yapabiliyoruz.

Klavyede et işareti (@yapabilmek için birkaç kolay tuş kombinasyonu ile klavye kısayollarını kullanabilirsiniz. Klavyede et işareti nasıl yapılır?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu