Android

Android Launcher Nedir, Ne İşe Yarar?

Android Launcher nedir, ne işe yarar,  Launcher nasıl kurulur, en az şarj yiyen en iyi Android Launcher hangisi?

Android akıllı telefon yada tabletleri kişiselleştirmek, renkli ve daha kullanışlı hale getirmek için kullanabileceğiniz Android Launcher nedir, ne işe yarar,  Launcher nasıl kurulur, en az şarj yiyen en iyi Android Launcher hangisi sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Android dilediğinizce kişiselleştirebileceğiniz bir işletim sistemi. Android’i seçmenin en büyük nedenlerinden bir tanesi, işletim sisteminin sunduğu özgürlüktür. Launcher uygulamaları sayesinde telefonunuzu bambaşka bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Android Launcher nedir yazımızda bulunan konu başlıkları;

 1. Launcher nedir?
 2. Launcher ne işe yarar?
 3. Android Launcher nasıl kurulur?
 4. Android Launcher nasıl değiştirilir?
 5. Android Launcher nasıl kaldırılır?
 6. Game Launcher nasıl kaldırılır?
 7. En iyi Android Launcher’lar

Android Launcher nedir?

Android Launcher, ana ekran ve menünün bulunduğu alanı kapsayan bir temadır. Launcher, Android işletim sistemiyle çalışan telefon ve tabletlerde kişiselleştirme yapmanıza olanak tanıyan, cihazın arayüzünde değişikler yapmanızı sağlayan uygulama türüdür.

Launcher ne işe yarar?

Launcher uygulamaları sayesinde ana ekranda bulunan fontlar, geçiş efektleri, klasör yapısı, menü yapısını değişitirebilir ve telefonu daha hızlı hale getirebilirsiniz.

İyi bir Launcher, telefonun hızını artırabilir, güç tüketimini düşürebilir. Sistem dostu iyi bir launcher, telefonunuzun görselliğini geliştirirken, telefonun hızını artırabilir, RAM (bellek) kullanımını azaltabilir, bu sayede telefonun güç tüketimini de azaltabilir.

Android Launcher nasıl kurulur?

Android Lanucher kurmak oldukça kolaydır. Aşağıda sizler için derlediğimiz en iyi 20 Launcher uygulamasından birini indirerek kolayca telefonunuzu bambaşka bir hale çevirebilirsiniz.

Android Launcher nasıl değiştirilir?

Android Launcher değiştirmek için;

 1. Telefonunuzun “Ayarlar” menüsüne giriş yapın.
 2. Ayarlar menüsündeki ekran bölümünde bulunan “Ana Ekran” seçeneğine dokunun.
 3. Açılan sayfadaki “Ana ekranı seç” seçeneğine dokunun.
 4. Karşınıza gelen cihazınızda yüklü olan launcher uygulamaları arasından birisini seçin.
 5. Artık varsayılan launcher uygulamanız değişti ve cihazınızı kişiselleştirebilirsiniz.

Android Launcher nasıl kaldırılır?

Çoğu Launcher uygulaması Ayarlar > Uygulamalar bölümünden kaldırılabiliyor, ancak bu şekilde kaldırılamayan Launcher’larda mevcut.

 1. Android tablet yada telefonunuzun Ayarlar > Daha fazla > Güvenlik > Cihaz yöneticilerine girip kaldırmak istediğiniz Launcher’ı bularak  devredışı bırakın.
 2. Sonrasında Ayarlar > Uygulama Yöneticisi/Uygulamalar kısmına girerek kaldırmak istediğiniz Launcher’ı Kaldır tuşuna tıklayıp cihazınızdan kaldırabilirsiniz..

Game Launcher nasıl kaldırılır?

Game Launcher, Samsung modellerinde kullanılabilen yardımcı araçtır. Uygulama sayesinde indirilen oyunları yönetmek kolay hale gelir. Samsung Galaxy’de yüklü oyunları bir araya getirmek ve Game Launcher üzerinden yönetmek daha basittir.

Galaxy S modeller, Galaxy Note, Galaxy J serisi ve diğer çeşitli modellerde ön yüklü gelen Game Launcher silmek mümkün değildir. Ancak apk şeklinde yüklediyseniz kaldırabilirsiniz.

Game Launcher kaldırma yapılamıyor, ancak devre dışı bırakma işlemiyle uygulamayı kullanmaktan vazgeçebilirsiniz. Aplikasyonu kullanmaya kapatmak için:

 • Ayarlar > Gelişmiş Seçenekler’e gidin.
 • Oyunlar seçeneğine basın.
 • Game Launcher üzerine gelin ve dokunun.

En iyi Android Launcher’lar

En iyi 20 Android Launcher Uygulaması ile telefonunuzun görünümünü farklılaştırabilir ve en az şarj yiyen launcher ve en hızlı launcherları kullanabilirsiniz.

1. Nova Launcher

android launcher nedir ne ise yarar 1

Yıllardır TeslaCoil tarafından, çok profesyonel şekilde geliştirilemeye devam edilen Nova Launcher, açık ara şu anda sizlere önerebileceğimiz en iyi launcher uygulaması.

Saf Android arayüzüne yakınlığı ile dikkat çeken Nova Launcher, geniş kişiselleştirme seçenekleri ve son dönemde etkilendiği material design ile birlikte, çok başarılı bir görünüm sunuyor.

Hızlı ve çok hafif çalışmasının yanı sıra, çok kolay şekilde kişiselleştirmesi mümkün olan Nova Launcher, denemek isteyebileceğiniz en iyi launcher uygulamalarından biri.

Nova Launcher
Nova Launcher
Developer: TeslaCoil Software
Price: Free

2. Apex Launcher

android launcher nedir ne ise yarar 2

Nova Launcher kadar başarılı bir launcher olan Apex Launcher, saf Android görünümü ile gelen ve material design anlayışından etkilenen bir başka launcher uygulaması.

Nova Launcher gibi kişiselleştirme seçeneklerine sahip uygulama, verimli çalışması ile dikkat çekiyor ve Android 4.0 üzeri bulunan cihazlara yüklenebiliyor.

3. Google Now Launcher

android launcher nedir ne ise yarar 3

Google‘ın Nexus cihazlarında sunduğu Google Now Launcher, uzun zamandır Android 4.1 üzeri bulunan tüm Android telefonlar için yayında.

Çok fazla kişiselleştirme özelliği olmayan uygulama, hızlı ve verimli çalışması ile dikkat çeken en iyi launcher uygulamaları arasında gösterilebilir.

Google Now Launcher APK indir

4. Action Launcher

android launcher nedir ne ise yarar 4

Action Launcher 3, Android cihazlarda bulunan standart launcher uygulamasının yerine gelen ve çok daha kullanışlı olan bir Android uygulaması. Baştan uyarmakta fayda var. Bu uygulama ile Android cihazınızın genel görünümü ve kullanımı oldukça değişiyor. Sadece bu uygulamaya özel değil, bir çok launcher uygulaması telefonlarınız üzerinde büyük dğeişim yaratıyor. Bu nedenle ilk başta garipseyebilirsiniz fakat önemli olan istediğiniz değişiklikler ve işinize yarayıp yaramayacağı. Bu şekilde değerlendirirseniz launcher uygulamalarından daha fazla yarar sağlayabilirsiniz.

Gelelim Action Launcher 3’ün özelliklerine. Materyal tasarım ile dizayn edilen uygulamanın görünümü oldukça şık ve renkli. Ana sayfanızdaki renkler ile uyumlu hale getirebileceğiniz dosya arka planları, google arama kutusu ve diğer yerler uygulamanın temasının özellikleri içerisinde.

Action Launcher
Action Launcher
Developer: Action Launcher
Price: Free+

5. C Launcher

android launcher nedir ne ise yarar 5

C Launcher, Android işletim sistemine sahip olan cihazlarımız üzerinde kullanabileceğimiz, son derece işlevsel ve kullanıcı dostu bir launcher uygulaması olarak tanımlanabilir.

Tamamen ücretsiz olarak sunulan C Launcher sayesinde Android mobil cihazımızdaki arayüzü kendi zevklerimiz doğrultusunda dizayn edebilir ve kullanım deneyimimizi bir üst seviyeye yükseltebiliriz.

Uygulamanın birçok öne çıkan noktası var. Bunların en başında kullanıcı dostu olması geliyor. Tasarım olarak C Launcher sahip olduğu tüm fonksiyonları kolay anlaşılabilecek bir şekilde konumlandırmış. Buna ek olarak uygulama son derece az pil tüketiyor. Pek çok launcher uygulaması kontrol pil tüketerek kullanıcıları zor durumda bırakıyor fakat C Launcher’da bu geçerli değil.

6. Launcher 8

android launcher nedir ne ise yarar 6

Android cihazınızın klasik arayüzünden sıkıldınız ve farklı bir kullanıcı arayüzü mü denemek istiyorsunuz? O zaman Android kullanıcılarına Windows Phone deneyimini yaşatacak olan bir uygulama olan Launcher 8‘i kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Yepyeni bir kullanıcı arayüzü denemek için kullanabileceğiniz çok başarılı bir uygulama olan Launcer 8 ile Android işletim sisteminizi Windows Phone‘a dönüştürebilirsiniz.

Eminim ki Android cihazınıza Windows Phone arayüzünü kurduktan sonra, kendinizi yeni bir akıllı telefon kullanmaya başlamış gibi hissedeceksiniz.

Launcher 8 Theme:Lumia920
Launcher 8 Theme:Lumia920
Developer: XinYi Dev Team
Price: Free

7. Go Launcher Ex

android launcher nedir ne ise yarar 7

Yine uzun yıllardır geliştirilen en iyi launcher uygulamalarından Go Launcher, Go Launcher geliştirici ekibi tarafından çok başarılı şekilde geliştirilmeye devam ediyor.

Hızlı çalışması ve çok fazla kişiselleştirme özelliği sunan uygulama, Android‘de kişiselleştirme denince akla gelen ilk uygulamalardan biri haline gelmiş durumda.

Giriş seviye cihazlarda mükemmelbeklenen performans ile çalışmasa da, orta ve üst seviye cihazlarda çok iyi sonuçlar veren uygulama, en iyi launcher uygulamalarından biri.

GO Launcher: Thema&Wallpaper
GO Launcher: Thema&Wallpaper
Developer: GOMO Live
Price: Free+

8. Buzz Launcher

android launcher nedir ne ise yarar 8

Kişiselleştirme özellikleri ile ön plana çıkan ve çok sayıda tema ile destkelenen Buzz Launcher, rakipleri kadar hafif olmasa da, çok başarılı kişiselleştirme seçenekleri sunmakta.

Ayrıca Buzz Widget uygulaması ile desteklendiğinde tahmin edilenden daha başarılı sonuçlar ortaya çıkaran uygulama, Android 4.0 üzeri bulunan cihazlara yüklenebiliyor.

Buzz Lancher APK indir

9. Everything Me Launcher

android launcher nedir ne ise yarar 9

Aviate Launcher gibi kullanıcısına özel olarak yapılanan EverythingMe Launcher, kullanım kolaylığı ile dikkat çekiyor.

Hızlı çalışan ve iyi bir görünüm sunan ödüllü launcher, Android 4.0 üzeri bulunan cihazlara yüklenebiliyor.

Everything -The Quick Launcher
Everything -The Quick Launcher

10. Line (Formerly Dodol)

android launcher nedir ne ise yarar 10

LINE Launcher uygulaması, Android akıllı telefon ve tabletlerinin klasik üretici ana ekran uygulamasından hoşlanmayanlar ve daha güzel bir görünüm ile daha fazla işleve kavuşmak isteyenler için hazırlanmış ücretsiz bir launcher uygulaması olarak karşımıza çıktı. Ücretsiz olarak sunulan ve çok sayıda opsiyonu kullanıcılara sunmayı başaran uygulama, Android’inizi özelleştirmeniz için yüzlerce farklı seçeneğe sahip ve böylelikle Android deneyiminizi dikkate değer bir şekilde iyileştirebiliyor.

Uygulamayı Android cihazınıza kurduğunuzda, binlerce farklı duvar kağıdı ve ikon sizleri bekliyor olacak. Bunun yanında her güncelleme ile birlikte onlarca duvar kağıdının daha uygulamaya dahil olması sayesinde seçeneklerinizin devamlı olarak artış gösterdiğini de belirtmek gerekiyor.

Line Launcher APK indir

11. Smart Launcher 3

android launcher nedir ne ise yarar 11

Android cihazlar için en hafif arayüz uygulamalarından Smart Launcher, uygulamaları sizler için otomatik olarak kategorilere ayıran çok hızlı bir uygulama.

Hızlı çalışmasının yanı sıra farklı yapısı ile akıllı telefonlara farklı bir görünüm kazandıran Smart Launcher, en iyi launcher uygulamaları arasında gösterilebilir.

Smart Launcher 5
Smart Launcher 5
Developer: Smart Launcher Team
Price: Free+

12. Z Launcher

android launcher nedir ne ise yarar 12

Nokia‘nın N1 adlı tableti ile duyurulan Nokia Z Launcher, halen beta olması nedeniyle, ülkemizden indirilemiyor.

Ancak en iyi launcher uygulamalarından olan Z Launcher‘ı, apk olarak indirip, Android 4.1 üzeri bulunan cihazınızda yasal olarak kullanabilirsiniz.

Z Launcher APK indir

13. Next 3D Launcher

android launcher nedir ne ise yarar 13

Go Launcher geliştirici ekibinin bir diğer launcher uygulaması olan Next Launcher, TSF Launcher rakibi 3 boyutlu launcher uygulaması.

Go Launcher‘ın 3 boyutlu görünümü olarakta yorumlayabileceğimiz Next Launcher, çok iyi özellikler sunuyor.

14. Apus Launcher

android launcher nedir ne ise yarar 14

CM Launcher gibi bir süredir Play Store‘da yer alan ve çok hafif olması ile dikkat çeken APUS Launcher, farklı tema seçenekleri ile öne çıkan ve Android 4.0 üzeri cihazlara yükleyebilen en iyi launcher uygulamalarından biri.

APUS Launcher:Thema,versteckte
APUS Launcher:Thema,versteckte

15. Lollipop Launcher

android launcher nedir ne ise yarar 15

L Launcher uygulaması, Android akıllı telefon ve tabletlerinde yeni bir launcher uygulaması kullanmak isteyenlerin deneyebilecekleri seçenekler arasında yer alıyor ve ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor. Uygulamanın en çok dikkat çeken yanı, oldukça kolay kullanılır yapısının yanında görselliğe de büyük bir önem vererek Android Lollipop sürümünün yüksek kalitesini yakalayabilmesi. Özellikle akıllı cihazına Lollipop güncellemesi gelmeyen kullanıcılar L Launcher’dan faydalanarak aynı görünüm ve kullanıma kavuşabiliyorlar.

Uygulamanın en dikkat çeken yanı, toplamda 100’den fazla özelleştirme olanağını kullanıcılara sunması ve böylelikle sistemin neredeyse her yanının istendiği gibi kullanılmasına olanak tanıması. Bunun yanında sahip olduğu onlarca farklı tema desteği sayesinde cihazınızın nasıl bir görünüme sahip olacağını da belirleyebiliyorsunuz. Bu temaların adedinin de devamlı olarak arttığını unutmamak gerekiyor.

Lollipop Launcher
Lollipop Launcher
Developer: Mobint Software
Price: Free

16. Hola Launcher

android launcher nedir ne ise yarar 16

Hola Launcher, Android telefonlarınıza yükleyebileceğiniz launcher uygulamalarından bir tanesi. Bu kategoride yer alan pek çok uygulama gibi Hola Launcher’da oldukça iddialı, kaliteli ve açıkcası muhteşem bir tasarıma sahip. Sadelik ve modernliği bir araya getiren tasarımı sayesinde Android akıllı telefon ve tablet kullanım deneyiminizi daha pratik hale getiren Hola, aynı zamanda rengarenk seçenekleri ile göz kamaştırıyor.

Rakiplerine göre çok daha hafif ve ufak bir launcher olmasına rağmen sunmuş olduğu özellikler sayesinde bir adım öne çıkan Hola Launcher, standart Android launcher uygulamasından yüzde 40, diğer popüler launcher uygulamalarından yüzde 20 daha az bellek kullanıyor. Bu sayede Hola için en hızlı launcher uygulamalarından bir tanesi demek yanlış olmuyor.

Bir launcher uygulamasından bekleyeceğiniz tüm basit özelliklere sahip olan Hola, bu özellikler dışında sunmuş olduğu yüzlerce tema, duvar kağıdı ve yazı türleri ile kullanıcıların dikkatini çekiyor. 5 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Hola Launcher sunmuş olduğu kişiselleştirme ayarları sayesinde her telefonda farklı görünümler elde etmenizi yada kendi telefon yada tabletinizin görünümünü sürekli olarak dğeiştirme fırsatı sunuyor. Eğer sürekli aynı arkaplan ve temayı kullanmak sizi bunaltıyorsa ve ekranda yapacağınız küçük değişiklikler sizi mutlu ediyorsa Hola Launcher’ı mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim.

Holo Launcher
Holo Launcher
Developer: Mobint Software
Price: Free

17. Lightning Launcher

android launcher nedir ne ise yarar 17

Hafif ve son derece hızlı çalışan bir başlatıcı Launcher uygulamasıdır. Ana ekranı ve menüyü tamamen değiştirecek Lightning Launcher ile daha hızlı bir başlatıcıya kavuşabilirsiniz. Özellikle hız konusunda ön plana çıkan uygulama 100 farklı özelleştirme ve ince detay içeriyor. Son yüklenen kısayolları yönetme, sıralama, filtreleme, ana ekranı özelleştirme, uyarıları yapılandırma gibi daha onlarca özellik sunuyor. Eğer Android cihazınız için bir başlatıcı arıyorsanız Lightning Launcher’ı deneyebilirsiniz.

Lightning Launcher
Lightning Launcher
Developer: PierroX
Price: 4,49 €+

18. Themer

android launcher nedir ne ise yarar 18

Themer uygulaması, Android akıllı telefon ve tabletlerinizde kullanabileceğiniz bir launcher uygulaması olarak yayınlanmış durumda ancak diğer launcherların aksine cihazınızın temel özelliklerinin değiştirilmesi yerine sadece arayüzün temalandırılması üzerine şekillendirilen uygulama, böylece Android cihazlarınızın görünümünü dilediğiniz gibi yeniden yaratmanıza imkan tanıyor.

Ücretsiz olarak sunulan ve içerisinde yeterli miktarda hazır tema barındıran uygulama, uygulama içi satın alma seçenekleriyle de bu olasılıkların artmasına yardımcı oluyor. Temaların düzenlenebilir olmaları sayesinde kullanırken hoşunuza gitmeyen ufak tefek yerlerde düzeltmelere de gidebilirsiniz.

Themer Launcher APK İndir

19. Aviate Launcher

android launcher nedir ne ise yarar 19

Android telefonunuzun veya tabletinizin görünümünü tamamen değiştiren ve bir çok özellik ile kullanımı kolaylaştıran bu arayüz uygulamasıdır.
 

20. KK Launcher

android launcher nedir ne ise yarar 20

KK Launcher uygulaması, Android akıllı telefon ve tablet kullanıcıların çok kolay bir şekilde mobil cihazlarının görünüm ve işleyişini değiştirebilmelerine olanak tanıyan ücretsiz launcher uygulamaları arasında yer alıyor. Hem kolayca ayarlanabilir yapısı hem de geniş seçenekleri sayesinde bambaşka bir Android deneyimini mümkün hale getirdiğini de eklemek gerekiyor.

Uygulamanın en dikkat çekenm yanı, hem Android KitKat hem de Lollipop görünümünü sağlayabilmesi. Böylelikle istediğiniz görünüm ve kullanıma sahip bir Android cihaza sahip olabiliyorsunuz. Farklı Android sürümlerinden alınan özellikleri tek bir launcher içerisinde sunabildiği için eskisine göre daha gelişmiş bir kullanım olanağı yakalamanız da mümkün.

Kullanıcıların işlerini kolaylaştırabilecek pek çok farklı el hareketini de destekleyen launcher, bu sayede uzun zaman alan işlemlerin hiç vakit kaybetmeden gerçekleştirilmesine izin veriyor. Çeşitli bölgelerde şeffaflıklar, açılır menülerin düzenlenmesi, widgetlar, ana ekran uygulamaları gibi onlarca farklı konuda da sunduğu destek sayesinde işinizi kolaylaştıracaktır.

KKLauncher APK İndir

Android Launcher nedir yazımız sona erdi.

Nova Launcher nedir?

Saf Android arayüzüne yakınlığı ile dikkat çeken Nova Launcher, geniş kişiselleştirme seçenekleri ve son dönemde etkilendiği material design ile birlikte, çok başarılı bir görünüm sunuyor.
Hızlı ve çok hafif çalışmasının yanı sıra, çok kolay şekilde kişiselleştirmesi mümkün olan Nova Launcher, denemek isteyebileceğiniz en iyi launcher uygulamalarından biri.

Android Launcher ne işe yarar?

Launcher uygulamaları sayesinde ana ekranda bulunan fontlar, geçiş efektleri, klasör yapısı, menü yapısını değişitirebilir ve telefonu daha hızlı hale getirebilirsiniz.

İyi bir Launcher, telefonun hızını artırabilir, güç tüketimini düşürebilir. Sistem dostu iyi bir launcher, telefonunuzun görselliğini geliştirirken, telefonun hızını artırabilir, RAM (bellek) kullanımını azaltabilir, bu sayede telefonun güç tüketimini de azaltabilir

En iyi Launcher hangisi?

En iyi 20 Android Launcher Uygulaması ile telefonunuzun görünümünü farklılaştırabilir ve en az şarj yiyen launcher ve en hızlı launcherları kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu