İnternet

Port Nedir, Ne İşe Yarar?

Port nedir, ne işe yarar? Port yönlendirme nedir, nasıl yapılır? 

0
(0)

Port nedir, ne işe yarar? Port yönlendirme nedir, nasıl yapılır? İnternet bağlatırken söylenen Boş Port Yok ne demek, boş port sorunu nasıl çözülür?

Port nedir?

Port, İngilizcede liman anlamına gelmektedir. Bilgisayar veya herhangi bir elektronik aygıt üzerindeki giriş, soket veya bağlantı noktaları için kullanılan bir terimdir.

Port ne işe yarar?

Port Nedir, Ne İşe Yarar?

Portlar, bir bilgisayarla dış aygıtlar arasındaki kablo ile iletişimi sağlayan veri kanalı  görevi yapmaktadır.

Her bilgisayar bir IP adresine sahiptir ve her IP adresi portlara bölünmektedir. Bu da her IP adresinin aynı anda birden çok amaçla veri alışverişi yapabilmesine yardımcı olmaktadır.

Bilgisayar üzerindeki her program belli bir numaradaki portu kullanır. Bu da kullanıcıların bir internet sitesini ziyaret ederken aynı anda e-postalarını kontrol edebilmesine yol açmaktadır. Port kavramının sözlük anlamındaki “liman” kelimesinden ziyade “köprü” olarak tanımlanmasının sebebi de tam olarak budur.

Port nedir açıkladıktan sonra şimdi Port türlerine bakalım.

Port türleri

Portlar, seri (COM) ve paralel (LPT) olmak üzere iki temel kısımda incelenir. SCSI, USB, PCMCIA gibi aynı anda birden fazla dış aygıtın bilgisayara bağlanabilmesine olanak tanıyan portlar da bulunmaktadır.

Port Yönlendirme nedir, ne işe yarar?

Port Yönlendirme, bir bilgisayarın ya da cihazın IP’sindeki veri alışverişini durdurmak ya da farklı bir yöne çevirmektir.

Port yönlendirme veya “tünelleme”, istenmeyen trafiği ağlardan uzak tutar. Bir bilgisayarın veya ağ cihazının, yerel ağın dışından diğer cihazlara erişimini etkinleştirerek, port yönlendirme, bir bilgisayarın IP’sine veya port kombinasyonuna yönelen veri trafiğini durdurur ve farklı IP ve/veya porta yönlendirir.

Giden bağlantılar için (örneğin bir web sitesini açmak), router arayüzünden port yönlendirmenize gerek yoktur. Bu portlar, bağlantı sırasında otomatik olarak açılır.

Port yönlendirme, IP adresini korumak için en iyi yoldur.

Port Yönlendirme nasıl yapılır?

Port yönlendirmeyi başlatmadan önce uygulamada, ağ aygıtında veya sunucuda hangi protokolün kullanıldığını ve port sayısını tespit etmeniz gerekir.  Bu bilgi genellikle ayarlar menüsünde mevcuttur. Hangi port sayısının kullanıldığı bilmiyorsanız bilgi almak için https://www.portforward.com/cports.htm adresine gidin. Burada en popüler uygulamaların, protokollerin ve port sayılarının bir listesini bulacaksınız

1- Öncelikle router yönetim sayfasına ulaşmanız gerekiyor. Bunun için genellikle web tarayıcınıza 192.168.0.1 veya 192.168.1.1 gibi bir adres yazmanız gerekir.

2 – Router yapılandırma sayfasını açın ve “Port yönlendirme” veya “Port forwarding” sayfasını bulun. Örneğin  Network Setting > NAT .

3 – Oluşturduğunuz yönledirme kuralına muhtemelen bir isim vermeniz gerekecek. Herhangi bir isim verdikten sonra yönlendireceğiniz port aralığını belirtin. Eğer tek bir portu yönlendirecekseniz, başlangıç ve bitiş portu olarak aynı portu yazmanız gerekebilir. TCP ve UDP protokollerinden hangisini yönlendireceğinizden emin değilseniz, ikisini de seçin.

Port Numarası nedir?

Bir port numarası, kullanıcının sunucusuna gönderilen belirli bir mesajı tanımlama amacı ile kullanılan unsurdur. Hizmetin tür yapısına göre farklı şekilde iki farklı port üzerinden biri ile ilgili olur. Bunlar ise “UDP” ve “TCP” şeklindedir.

Port nedir, ne işe yarar yazımızda son olarak boş port terimine değinelim.

İnternet bağlatırken söylenen Boş Port Yok ne demektir?

Bu sorunun temeli genelde eğer bulunduğunuz binada bir sıkıntı yok ise bölgeden kaynaklı. Her bölgenin mevcut bir santrali var ve o santralde DSLAM dediğimiz Digital Abone Hattı Erişim Çoklayıcıları bulunmakta. Size boş port yok derken aslında bu DSLAM’de yer olmadığını söylüyorlar.

Boş Port sorunu nasıl çözülür?

1 Turk Telekom müdürlüklerine giderek port yok sorunu yaşadığınızı ve internete bağlanamadığınızı söyleyip dilekçe verebilirsiniz ayrıca Türk Telekom müşteri hattınızda sık sık bu konuda arayın.

2 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) şikayet oluşturarak sorununuzu yazabilirsiniz.

Artık interneti olmayan ev neredeyse kalmadı. Siz de eve internet bağlatmak istiyor ama eve internet bağlatmak için yapılması gerekenler neler, internet paket ücretleri nedir bilgi almak istiyorsanız buradaki yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Port nedir, ne işe yarar yazımız burada sona erdi.

Port hakkında sıkça sorulan sorular

Port girişi nedir?

Port, İngilizcede liman anlamına gelmektedir. Bilgisayar veya herhangi bir elektronik aygıt üzerindeki giriş, soket veya bağlantı noktaları için kullanılan bir terimdir.

Boş port yok ne demek?

Her bölgenin mevcut bir santrali var ve o santralde DSLAM dediğimiz Digital Abone Hattı Erişim Çoklayıcıları bulunmakta. Size boş port yok derken aslında bu DSLAM’de yer olmadığını söylüyorlar.

Son güncelleme: 14 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.