İnternet

Eve İnternet Bağlatmak için Yapılması Gerekenler?

Siz de eve internet bağlatmak istiyor ama eve internet bağlatmak için yapılması gerekenler neler, internet paket ücretleri nedir bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

0
(0)

Artık interneti olmayan ev neredeyse kalmadı. Siz de eve internet bağlatmak istiyor ama eve internet bağlatmak için yapılması gerekenler neler, internet paket ücretleri nedir bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Öncelikle en çok sorulan soruların başında gelen telefon hattı bağlatmadan yani telefonsuz internet alınır mı sorusunu cevaplayalım.

Eve internet bağlatmak için sabit bir telefon hattına ihtiyacınız bulunmamaktadır. İnternet şirketleri sabit hatlı telefonlar olmadan da internet hizmeti vermektedir. Bunun için Yalın İnternet (Telefonsuz İnternet) diye bir hizmet bulunmaktadır.

Yalın İnternet (Yalın DSL) (Naked Digital Subscriber Line – nDSL  servisi, DSL genişbant hizmeti ile Sabit telefon hizmeti arasındaki bağlantıyı kaldıran bir servistir.

Yalın internet, telefon aboneliği yapmadan internet hizmeti almanızı sağlar.

Eve internet bağlatmak için ne lazım?

Öncelikle herhangi bir İnternet sağlayıcıya başvurarak işlemi başlatmamız gerekli.  Telefonsuz internet bağlatmak için gerekli evraklar şahıs yada kurumsal olarak farklılık göstermektedir.

İnternet aboneliği için gerekli evraklar

Telefonsuz internet bağlatmak için gerekli evraklar şahıs yada kurumsal olarak farklılık göstermektedir. İstenen evraklar aşağıdaki gibidir.

Şahıs başvuruları için;

  • Başvuru yapacağınız internet şirketinin abonelik sözleşmesi,
  • T.C. vatandaşları için kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi,
  • Yabancı uyruklu vatandaşlar için pasaport, gemi adamı belgesi, yabancı görev kimlik kartı veya NATO kimlik belgesi

Şirket başvuruları için;

  • Vergi levhası,
  • Ticaret sicil belgesi(avukat,doktor ve muhasebeciler hariç),
  • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi,
  • Şirket kaşesi

Ev internet Paketleri ne kadar?

Ev internet paketi fiyatları firmadan firmaya değişmektedir. Telefonsuz internet için tarife ücreti firmalar arasında farklılık gösterebilirler.

Eve İnternet nasıl bağlanır?

Yazımızın başından beri eve internet bağlatmak için öncelikle yapılması gerekenleri yazmaya çalıştık. Şimdi internet bağlattıktan sonra modem kurulumu, bilgisayara bağlanma gibi işlemleri anlatacağız.

Modem nereden alınır?

Modeminizi internet için başvuru yaptığınız şirketin şubesinden veya evinize gelecek kurulum ekibi sayesinde alabilirsiniz. Zaten internet başvurusu yaptığınız zaman yetkili kişiler modeminizin kurulumuna yardımcı olacaktır. Bazı kurumlar, modeminizin kurulumunu ücretsiz yaparken bazıları ise kurulum ücreti talep etmektedir.

Modem bilgisayara nasıl bağlanır?

eve internet baglatmak icin ne yapmaliyim 1

1- Kısımda Gösterildiği gibi  modeme ilk önce güç sağlamak için elektrik adaptörünü bağlıyoruz, Modemde elektrik bağlantısını sağladıktan sonra İnternet led ışığı haricinde tüm led ışıkların yanması gerekmektedir.

2-Modemin Arka tarafında telefon kablo girişi olacaktır buraya Telefon bağlantı kablosu bağlıyoruz. eğer ki bu hatta telefonda kullanıyorsanız Splitter kullanmanız gerekecektir yoksa telefonunuzda cızırtılar olacaktır bunu splitter ile engelleyebilirsiniz.

3- Eğer ki Modemi kablolu bağlayacaksanız Kutu içerisinden çıkan Ethernet kablosu ( RJ-45 ) ile modem ile Bilgisayar kasası arasındaki Jaklara  takınız. Şayet kablolu bağlanacaksanız buna saten gerek duyulmamaktadır. Ethernet kartı ile modem port arasına bağlantı bağlantı kablosunu yerleri aynıdır.

Modem ile Bilgisayar Arasındaki bağlantıları sağladıktan sonra şimdi internet bağlantısını nasıl yapacağız.

Modemin İnternet Bağlantısı nasıl yapılır?

ttnet den aldığınız kullanıcı Adı ve şifresini girdikden sonra bilgisayarınız internete açılacaktır.

Örnek :

Kullanıcı adı : kullanıcıadı@ttnet

Şifre         : Size verilen şifre

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra Modemde İnternet ışığı yanmış olması gerekmektedir.

Bu şekilde bir arayüz gelecektir burada modem ayarlarına girmek için şifre isteyecektir.

eve internet baglatmak icin ne yapmaliyim 2

Klavuzda modem arayüzü ile ilgili kullanıcı adı vardı adı ve şifrenizi yazan bir yer olacaktır. Bu marka ve modele göre değişiklik sağlayacak bu şifreleri bilmiyorsanız Default Fabrika şifrelerini aşağıdaki linkimizden öğrenebilirsiniz.

Güvenli İnternet nedir, Güvenli İnternet Hizmeti ne işe yarar, Güvenli İnternet nasıl yüklenir, nasıl kaldırılırGüvenli internet hangi siteleri engeller gibi Güvenli İnternet hizmeti hakkındaki tüm soruların cevaplarını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Modemin ayarlar kısmına girdiğinizde karşınıza bir menu gelecektir.

eve internet baglatmak icin ne yapmaliyim 3

Burada bir çok ayarlar vardır yapmak istediğiniz tüm ayarları burada bulabilirsiniz. Şimdi bizim yapmamız gerek Kullanıcı Adı ve şifresini Modeme girip internet giriş yapmaktır Bunun için , modem çeşidine göre farklılık gösterilir Adsl – Wan- Lan kısımlarına göre değişebilir.

eve internet baglatmak icin ne yapmaliyim 4

Ttnet’den aldığınız kullanıcı adını ve şifresini girerek kayıt et tuşuna basarak  , Modem üzerindeki internet ışığının yanmasıyla birlikte internet’e açılabilirsiniz.

Not : Kullanıcı adı ve şifresi gireceğiniz yer Modemin Marka ve Modeline göre değişiklik gösterir kimi modemlerde ara yüze ilk girişte kurulum sihirbazında gelebilir.

Eve internet bağlatmak için gerekli evraklar yazımızda son olarak internet bağlatma konusunda çok sorulan soruları cevaplayalım.

Eve İnternet bağlatma hakkında sık sorulan sorular

Ev telefonu olmadan internet bağlantısı olur mu? Internet bağlatmak için telefon gerekli mi?

Eve internet bağlatmak için sabit bir telefon hattına ihtiyacınız bulunmamaktadır.  İnternet şirketleri sabit hatlı telefonlar olmadan da internet hizmeti vermektedir. Bunun için Yalın İnternet (Telefonsuz İnternet) diye bir hizmet bulunmaktadır.

Yalın internet ne demek?

Yalın İnternet (Yalın DSL) (Naked Digital Subscriber Line – nDSL  servisi, DSL genişbant hizmeti ile Sabit telefon hizmeti arasındaki bağlantıyı kaldıran bir servistir.
Yalın internet, telefon aboneliği yapmadan internet hizmeti almanızı sağlar.

Eve internet bağlatmak ne kadar sürer? Internet ne kadar sürede bağlanır?

Eve internet bağlatmak için gereken süre 2 ila 15 gün arasında değişiyor. Bu tamamen başvurduğunuz operatöre bağlıdır.

Modem ücretli mi veriliyor?

Modeminizi internet için başvuru yaptığınız şirketin şubesinden veya evinize gelecek kurulum ekibi sayesinde alabilirsiniz. Zaten internet başvurusu yaptığınız zaman yetkili kişiler modeminizin kurulumuna yardımcı olacaktır. Bazı kurumlar, modeminizin kurulumunu ücretsiz yaparken bazıları ise kurulum ücreti talep etmektedir.

Internet kurulum ücreti ne kadar?

Eve internet bağlatmak bazı firmalar bir kurulum ücreti talep ediyor bazıları ise ücretsiz kurulum yapıyor. Bu tamamen başvurduğunuz operatöre bağlı

Son güncelleme: 13 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.