Apple Pay Nedir? Türkiye’de Nasıl Kullanılır?

Apple'ın mobil ödeme ve dijital cüzdan hizmeti olan Apple Pay hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Apple Pay nedir yazımızda Apple’ın mobil ödeme sistemi olan Apple Pay hakkında merak edilen soruların cevaplarını yazımızda yayınlıyoruz.

Apple Pay nedir, ne işe yarar?

Apple Pay, 2014 yılında Apple tarafından duyurulan mobil ödeme ve dijital cüzdan hizmetidir.

Apple Pay, kredi kartlarındaki temassız ödeme yöntemine benzer bir şekilde çalışan bir sistemdir. Desteklenen bölgelerde desteklenen kartları iPhone’unuza ya da Apple Watch’unuza tanımlayabiliyor, kartlarınızı yanınızda taşımadan NFC teknolojisi aracılığı ile ödeme yapabiliyorsunuz.

Kredi ve banka kartlarınız iPhone’daki Wallet uygulamasına kayıtlıyken mağazalarda, restoranlarda ve daha birçok yerde güvenli temassız ödemeler yapmak için Apple Pay’i kullanabilirsiniz.

Apple Pay nasıl çalışır?

Teknolojinin temel çalışma mantığı ise NFC’e dayanıyor. Bu sistemde NFC ile pos cihazı telefonunuz arasında kablosuz olarak bağlantı kuruyor. Tabii burada çeşitli güvenlik önlemleri de yer alıyor ve ödeme öncesi Touch ID ya da Face ID ile biyometrik kimlik doğrulaması yapılıyor.

Apple Pay nasıl kullanılır?

Apple Pay, MasterCard’ın PayPass’ı, American Express’in Express Pay’i, Visa’nın PayWave’i gibi satış noktalarıyla çalışmaktadır. Apple Pay, Apple Watch’un yanında IOS işletim sistemine sahip diğer cihazlarda da (iPhone 6 ve üzeri, iPad Air 2 ve üzeri, iPad Mini 3 ve üzeri) kullanılabilmektedir.

Apple Pay Nedir?

Apple Pay Türkiye’de kullanılır mı?

Apple Pay’ı Türkiye’de tam anlamıyla kullanabilmeniz için İngiltere üzerinden açılmış Apple Store hesabına ihtiyacınız var.

  • VPN aracılığıyla İngilterede’ki bir VPN sunucusuna bağlanın.
  • PayPal’ın İngiltere sitesi üzerinden kendinize bir hesap oluşturun.
  • Gene İngiltere üzerinden kendinize bir Apple hesabı açın. (Apple Kimliği oluşturmak için yapılması gerekenleri buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.)
  • Şimdi bu süreçte sizden bir kredi kartı bilgisi istenecek ancak bu noktada PayPal seçeneğinden devam edin ve açtığınız hesap ile giriş yapın.
  • Bunun ardından bir adres bilgisine ihtiyaç duyacaksınız. Bu kısım için internetten uygun bir adres bilgisi bulun ve onu girin.

Şimdi kartlarımızı girebilmemiz için Boon isimli uygulamayı kullanmamız gerekiyor.

Boon isimli uygulamayı App Store’dan bulun ve indirin. Apple Pay’i kullanmanıza yarayan uygulama İngiltere’de kullanıma açık. 

  • Daha sonra uygulamaya giriş yaparak kendinize yeni bir hesap oluşturun. (Hesabı açtığınızda statünüz Start olacak. Bunu bir üst seviye olan Basic olarak revize etmeniz gerekecek. Bunun için bir adres bilgisine ihtiyacınız olacak, o nedenle aynı adresi burada da kullanın.)
  • Boon’un ana sayfasından Add to Apple Wallet butonuna tıklayın ve sizin için oluşturulan sanal kartı ekleyin.

Bu aşamadan sonra Pay’i kullanarak ödeme yapabileceksiniz, tabii bu sanal karta para yükledikten sonra.

Boon’a minimum 10 Pound, maksimum ise 250 Pound yükleme yapılabiliyor. Yüklemeyi 3D Secure özellikli herhangi bir kart ile yapabilmeniz mümkün.

Apple Pay geçerli ülkeler için, https://support.apple.com/en-us/HT207957 adresine göz atabilirsiniz.

Apple Pay nedir yazımız sona erdi.

Apple Pay hakkında sık sorulan sorular

Apple pay nasıl ayarlanır?

Apple Pay’ı ayarlamak için;
1- Ayarlar > Wallet ve Apple Pay bölümüne gidin.
2- Kart Ekle’ye dokunun. Apple kimliğiniz ile giriş yapmanız istenebilir.
3- Aşağıdakilerden birini yapın: Yeni kart ekleme: iPad’i kartınız çerçevede görünecek şekilde konumlandırın veya kart ayrıntılarını elle girin.

Türkiyede Apple pay var mı?

Apple Pay Türkiye’de kullanılabiliyor ama Türkiye’deki kredi/banka kartları eklenemiyor. Apple Pay desteği olan bir bankada banka hesabınız ya da kredi kartınız varsa siz de kullanabilirsiniz.

Apple Pay neden Türkiye’de yok?

Bunun sebebi Bankaların komisyon alma yarışı yüzünden büyük ihtimalle. Bir ihtimalde PayPal olmadığından olabilir.

Apple Pay Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Apple Pay’ın ülkemizde kullanılması için hali hazırda bir çalışma yok.

Apple pay hangi ülkelerde geçerli?

Apple Pay geçerli ülkeler için, https://support.apple.com/en-us/HT207957 adresine göz atabilirsiniz.

Apple pay nerelerde kullanılır?

Kredi ve banka kartlarınız iPhone’daki Wallet uygulamasına kayıtlıyken mağazalarda, restoranlarda ve daha birçok yerde güvenli temassız ödemeler yapmak için Apple Pay’i kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu