Steam Guard Nedir, Nasıl Aktif Edilir?

Steam Guard hakkında sık sorulan soruların cevapları.

Steam hesaplarına yönelik ek bir güvenlik düzeyi olan Steam Guard nedir, ne işe yarar, Steam Guard nasıl açılır ve nasıl kapatılır sorularının cevaplarına bakacağız.

Steam’e girişlerde karşılaşılan Steam Guard kesinlikle bir sorun değildir. Aksine Steam hesabınızı tam anlamıyla güvende tutmanızı sağlayan harika bir güvenlik özelliğidir.

Steam Guard nedir?

Steam Guard, Steam hesabınızın güvenliğini sağlamak amacıyla platform tarafından kullanılan iki faktörlü kimlik doğrulama sisteminin adıdır.

Steam Guard, Steam kullanıcı adı ve şifrenize ek olarak, bir güvenlik seviyesi sağlayan iki faktörlü bir kimlik doğrulama özelliğidir.

Steam Guard ne işe yarıyor?

 • Steam Guard ile hesabınıza ikinci bir güvenlik düzeyi uygulanır.
 • Steam Guard hesabınızda etkin olduğunda, Steam Hesabınıza tanınmayan bir cihazdan giriş yapmaya çalışırsanız, hesabın size ait olduğunu gösteren özel bir kodu girmeniz istenir.
 • Steam Guard‘da iki farklı seçenek bulunuyor. Seçeneklerden ilki, her oturum açmaya çalıştığınızda size e-posta yoluyla bir kod gönderir, diğeri ise telefonunuzdaki Steam mobil uygulaması aracılığıyla geçici kodları oluşturur.
 • Steam Guard ayarlarınıza bağlı olarak ya Steam Guard kodunu içeren bir e-posta alırsınız ya da akıllı telefonunuzdaki Steam Mobil uygulamasından bu koda erişirsiniz.
 • Steam Guard kimlik doğrulama sistemi, Steam tarafından tüm kullanıcılara varsayılan olarak atanan bir güvenlik sistemidir. Her seferinde değişen ve yalnızca e-posta sahibinin ya da Steam mobil uygulamasının yüklü olduğu cihaz sahibinin görebildiği Steam kodu, Steam hesabınıza üst düzey bir güvenlik koruması sağlayacaktır.
 • Steam Guard tarafından oluşturulan geçici kodlara erişimi olan tek kişi siz olduğunuz için kimse hesabınızı çalamaz. Şifrenizi almayı başarsalar bile, giriş yapamazlar.

Steam Guard nedir, ne işe yarar sorularını cevaplandırdıktan sonra Steam Guard aktifleştirme işlemlerine geçebiliriz.

Steam Guard nasıl aktifleştirilir?

Eğer Steam‘de kayıtlı e-posta adresinizi doğrulamışsanız Steam Guard zaten etkin duruma geçmiştir.

Steam Hesap Ayarları ziyaret ederek e-posta adresinizin önceden doğrulanmış olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Doğrulanmış bir adres “Doğrulandı” olarak işaretlenecektir.

Steam Guard Nedir, Nasıl Aktif Edilir?

Ancak Steam Guard devre dışı bırakılmışsa Steam Guard aktifleştirmek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

 • Steam’i açarak Ayarlar kısmına girelim.
 • Burada Steam Guad Hesap Güvenliğini Yönet‘e tıklayalım.
 • Açılan sayfada Steam Guard’ı aktif edebileceğiniz mobil ve e-posta seçenekleri yer alacaktır.

Steam Guard’ı aktif ederken mobil seçeneğini seçerseniz, akıllı telefonunuza Steam’in mobil uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Bundan sonra her oturum açmaya çalıştığınızda Steam’in mobil uygulamasında yer alan geçici kodu girmeniz gerekiyor.

E-posta seçeneğini seçtiyseniz, her oturum açmaya çalıştığınızda mail adresinize gelen geçici kodu girmeniz gerekiyor.

Steam Guard nasıl kapatılır?

Steam Guard Nedir, Nasıl Aktif Edilir?

Steam Guard kaldırmak için;

 • Sağ üstten Profil resminizin olduğu yere tıklayalım.
 • Karşımıza gelen sekmeden Hesap detayları seçeneğine girelim..
 • Hesap Güvenliği bölümünden Steam Guard’ı Yönet seçeneğine girelim..
 • Karşımıza gelen menüden Steam Guard’ı Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklayalım.

Steam Guard kaldırma bu kadar kolay!

Steam Guard kodunun e-postaya gelmemesi sorunu nasıl çözülür?

Steam Guard kodunuz e-postanıza ulaşmıyorsa doğru e-posta adresini kullandığınızdan ve e-posta adresinizi onayladığınızdan emin olun. Kodun gönderildiği e-posta, gelen kutunuz yerine istenmeyen klasörüne de düşmüş olabilir. Sorun devam ediyorsa Steam ile iletişime geçebilirsiniz.

Steam Guard nedir yazımız sona erdi.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu