Güvenlik

2 Adımlı Doğrulama Nedir?

İnternet hesaplarında ek bir güvenlik önlemi olarak yer alan 2 faktörlü kimlik doğrulama nedir, iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl açılır ve nasıl kapatılır yazımızda bulabilirsiniz.

2 adımlı doğrulama nedir, 2 adımlı doğrulama nasıl açılır, 2 adımlı doğrulama nasıl kapatılır? 2 adımlı doğrulama (iki faktörlü kimlik doğrulama) neredeyse tüm uygulamalarda ek bir güvenlik önlemi olarak bulunmaktadır.

İnternet hesaplarında ek bir güvenlik önlemi olarak yer alan 2 faktörlü kimlik doğrulama nedir, iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl açılır ve nasıl kapatılır yazımızda bulabilirsiniz.

2 adımlı doğrulama nedir yazımızda okuyabileceğiniz konu başlıkları;

 1. İki adımlı doğrulama nedir?
 2. İki adımlı kimlik doğrulama ne işe yarar?
 3. İki adımlı kimlik doğrulama açma ve kapatma işlemleri
 4. Apple 2 adımlı kimlik doğrulama açma/kapatma
 5. Google 2 adımlı kimlik doğrulama açma/kapatma
 6. Instagram 2 adımlı kimlik doğrulama açma/kapatma
 7. Facebook 2 adımlı kimlik doğrulama açma/kapatma
 8. Twitter 2 adımlı kimlik doğrulama açma/kapatma

İki adımlı doğrulama yaygın bir güvenlik protokolüdür. Hatta o kadar yaygın hale geldi ki çoğu uygulama ve hizmet bu protokolü ayarlarına entegre etmiş durumda.

İki adımlı doğrulama nedir?

İki faktörlü kimlik doğrulaması, bir güvenlik özelliğidir. İki faktörlü kimlik doğrulamasını kurduysanız, birisi tanınmayan bir cihazdan hesabınıza her erişmeye çalıştığında sizden özel bir giriş kodu girmeniz veya bu girişi onaylamanız istenir.

İki adımlı doğrulama, iki aşamalı kimlik doğrulama ve iki faktörlü kimlik doğrulama olarak da bilinir ancak, ismi ne olursa olsun işlevi aynıdır.

İki adımlı kimlik doğrulama ne işe yarar?

2 Adımlı Doğrulama ile (iki faktörlü kimlik doğrulama olarak da bilinir), şifrenizin çalınması durumuna karşı hesabınıza fazladan bir güvenlik katmanı eklersiniz.

İki adımlı doğrulamanın sağladığı ek güvenlik katmanı, bir bilgisayar korsanının veya kötü niyetli birinin hesaplarınıza giriş yapabilmek için şifrenizin yanı sıra telefonunuzu da çalması gerektiği anlamına gelir. Hatta telefon şifrenizi bile bilmeleri gerekebilir.

İki adımlı kimlik doğrulama açma ve kapatma işlemleri

Apple ve Google ile Facebook, Twitter, Instagram gibi sosya medya uygulamalarında 2 faktörlü kimlik doğrulamayı açma ve 2 faktörlü kimlik doğrulamayı kapatma ile ilgili işlemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Apple 2 adımlı kimlik doğrulama açma/kapatma

2 adimli dogrulama 1

 1. Ayarlar > [adınız] > Parola ve Güvenlik’e gidin.
 2. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Aç’a ve Sürdür’e dokunun.
 3. Giriş yaparken doğrulama kodunun gönderilmesini istediğiniz telefon numarasını girin. Kodları kısa mesaj veya otomatik telefon aramasıyla almayı tercih edebilirsiniz.
 4. İleri’ye dokunun ve Telefon numaranızı doğrulamak ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı açmak için doğrulama kodunu girin.

Apple 2 faktörlü doğrulamayı kapatmak için yukarıdaki işlemlerin aynısını yaparak 2 faktörlü kimlik doğrulama ekranını Kapalı olarak seçmeniz gerekmektedir.

Google 2 adımlı kimlik doğrulama açma/kapatma

2 adimli dogrulama 2

 1. Google Hesabınızı açın.
 2. Gezinme panelinde Güvenlik’i seçin.
 3. “Google’da oturum açma” bölümünün altında 2 Adımlı Doğrulama Başlayın’ı seçin.
 4. Ekranda gösterilen adımları uygulayın.

Google 2 faktörlü doğrulamayı kapatmak için yukarıdaki işlemlerin aynısını yaparak 2 faktörlü kimlik doğrulama ekranını Kapalı olarak seçmeniz gerekmektedir.

Instagram 2 adımlı kimlik doğrulama açma/kapatma

2 adimli dogrulama 3

 1. Profilinize gitmek için  Profil simgesine veya sağ alttaki profil resminize dokunun.
 2. Sağ üstteki  3 çizgi  simgesine ve ardından Ayarlar’a dokunun.
 3. Gizlilik veGüvenlik’e ve ardından ekranda aşağı inerek İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması‘na dokunun.
 4. Henüz iki faktörlü kimlik doğrulamasını açmadıysanız, Kullanmaya Başla seçeneğine dokunun.
 5. Kimlik Doğrulama Uygulaması’nın yanındaki  açma/kapama simgesine dokunarak açık konuma getirin.
 6. İşlemi tamamlamak için üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulamasından gelen doğrulama kodunu girin.

Instagram 2 faktörlü doğrulamayı kapatmak için yukarıdaki işlemlerin aynısını yaparak 2 faktörlü kimlik doğrulama ekranını Kapalı olarak seçmeniz gerekmektedir.

Facebook 2 adımlı kimlik doğrulama açma/kapatma

2 adimli dogrulama 4

İki faktörlü kimlik doğrulaması, Facebook hesabınızı şifrenize ek olarak korumanıza yardımcı olan bir güvenlik özelliğidir. İki faktörlü kimlik doğrulamasını ayarladıysanız, birisi tanınmayan bir tarayıcı veya mobil cihazdan Facebook’a her erişmeye çalıştığında sizden özel bir giriş kodu girmeniz veya bu girişi onaylamanız istenir.

 1. Facebook Menü tuşunu kullanarak Gizlilik Ayarı Kontrolüne girin.
 2. Hesabını nasıl güvende tutarsın logosuna tıklayın
 3. İki faktörlü kimlik doğrulaması kullan kısmına girin ve Eklemek istediğiniz güvenlik yöntemini seçin ve ekrandaki talimatları izleyin.

Telefona SMS ile kod doğrulaması gelmesini istiyorsanız “Kısa mesaj” ı seçiniz. Yok kimlik doğrulama uygulaması yani “Google Authenticator” ya da “Duo mobile” kullanarak girmek için o seçeneği seçiniz.

Facebook 2 faktörlü doğrulamayı kapatmak için yukarıdaki işlemlerin aynısını yaparak 2 faktörlü kimlik doğrulama ekranını Kapalı olarak seçmeniz gerekmektedir.

Twitter 2 adımlı kimlik doğrulama açma/kapatma

2 adimli dogrulama 5

 1. Yan menüde Daha fazla’ya ve ardından Ayarlar ve Gizlilik’e tıklayın.
 2. Güvenlik ve Hesap Erişimi >  Güvenlik öğesine tıklayın.
 3. İki faktörlü kimlik doğrulama‘ya dokunun.
 4. Bu durumda üç yönteminiz vardır: Kısa mesaj, Kimlik doğrulama uygulaması veya Güvenlik anahtarı.

Twitter 2 faktörlü doğrulamayı kapatmak için yukarıdaki işlemlerin aynısını yaparak 2 faktörlü kimlik doğrulama ekranını Kapalı olarak seçmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu