Otomobil

EDC Şanzıman Nedir, Nasıl Çalışır?

Tam açılımı Efficient Dual Clutch (Verimli Çift Kavramalı Şanzıman) olan EDC Şanzıman nedir, ne işe yarar, EDC şanzıman nasıl çalışır ve EDC şanzıman kullanan araçlar hangileridir bu yazımızda ele alacağız.

EDC Şanzıman nedir?

Tam açılımı Efficient Dual Clutch (Verimli Çift Kavramalı Şanzıman) olan EDC Şanzıman,  bir çeşit yarı otomatik şanzıman türüdür. EDC kısaltmasındaki “E”, “Efficient” yani “Verimli” anlamına gelir.

Renault markasının geliştirdiği bu yarı otomatik sistemde 6 ileri vites söz konusudur. İkili kavrama sistemi ile çalışan EDC şanzımanda ilk kavrama 1, 3, ve 5 ileri, ikinci kavrama da 2,4 ve 6 ileri için çalışır.

EDC Şanzıman ne işe yarar?

EDC şanzıman, çift kavrama prensibine dayanmaktadır. Yani 1-3-5 vitesleri için bir kavrama 2-4-6 ve geri vites için diğer bir kavrama sistemi olup bir sonraki vites hazırda beklemektedir. Bu, torku kesmeden ve sarsmadan bir vitesten diğerine son derece hızlı geçiş sağlar.

Bu tip şanzımanlarda tork konvertörü bulunmaz. ECU, çeşitli sürüş parametrelerine göre, yol şartları, sürücünün uyguladığı gaz miktarı ve motor gücünü optimize ederek ideal vitesi seçer. Herhangi bir otomatik şanzımanda olduğu gibi (+/- vites kontrolü) sürücü sistemi istediği zaman kontrol edebilir.

EDC Şanzıman nasıl çalışır?

Şanzıman dişlileri senkromeçlerle birbirine geçer. Her biri bir kavramaya bağlı olan ve iki adet kamalı mil üzerinde hareket eden bu dişliler, sistemin işlemcisinden gelen komutla yönlendirilirler. Dişlilerden biri istenen kavramada iken diğeri bir üst kavramada bekler. Bu da sarsıntısız geçişi kolaylaştırır.

EDC Şanzıman kullanan markalar

Tüm Ford modellerinde ve Mitsubishi Lancer Evo X’de kullanılan 6 ileri Powershift (Tork: 250nm-450nm arası) şanzımanlar, BMW M modellerinde kullanılan 7 ileri DCT (700nm) şanzımanlar, Renault modellerinde kullanılan 6 ileri ve 7 ileri EDC (300nm) şanzımanlar

Tam açılımı Dual Clutch Transmission (Çift Kavramalı Şanzıman) olan DCT Şanzıman nedir, ne işe yarar, DCT şanzıman nasıl çalışır ve DCT şanzıman kullanan araçlar hangileridir bu yazımızda ele alacağız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu