EDC Şanzıman Nedir, Nasıl Çalışır?

EDC Şanzıman nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır? EDC şanzıman kullanan araçlar hangileri?

EDC şanzıman’ın tam açılımı Efficient Dual Clutch Türkçe olarak Verimli Çift Kavramalı Şanzıman’dır.

EDC Şanzıman nedir, ne işe yarar?

EDC bir çeşit yarı otomatik şanzıman türü olup Renault tarafından geliştirilmiştir. EDC’de 6 ileri vites bulunur ve ikili (çift ) kavrama sistemi ile çalışır. Bu sistemde ilk kavrama 1, 3, ve 5, ikinci kavrama da 2,4 ve 6.cı ve geri vites bulunur.

Bu tip şanzımanlarda tork konvertörü bulunmaz. ECU, çeşitli sürüş parametrelerine göre, yol şartları, sürücünün uyguladığı gaz miktarı ve motor gücünü optimize ederek ideal vitesi seçer. Herhangi bir otomatik şanzımanda olduğu gibi (+/- vites kontrolü) sürücü sistemi istediği zaman kontrol edebilir.

EDC Şanzıman nasıl çalışır?

Şanzıman dişlileri senkromeçlerle birbirine geçer. Her biri bir kavramaya bağlı olan ve iki adet kamalı mil üzerinde hareket eden bu dişliler, sistemin işlemcisinden gelen komutla yönlendirilirler. Dişlilerden biri istenen kavramada iken diğeri bir üst kavramada bekler. Bu da sarsıntısız geçişi kolaylaştırır.

  • P: Park
  • N: Boşta vites
  • R: Geri vites
  • + : Manuel vites arttırma
  • – : Manuel vites düşürme

EDC Şanzıman kullanan markalar

Tüm Ford modellerinde ve Mitsubishi Lancer Evo X’de kullanılan 6 ileri Powershift (Tork: 250nm-450nm arası) şanzımanlar, BMW M modellerinde kullanılan 7 ileri DCT (700nm) şanzımanlar, Renault modellerinde kullanılan 6 ileri ve 7 ileri EDC (300nm) şanzımanlar

Tam açılımı Dual Clutch Transmission (Çift Kavramalı Şanzıman) olan DCT Şanzıman nedir, ne işe yarar, DCT şanzıman nasıl çalışır ve DCT şanzıman kullanan araçlar hangileridir bu yazımızda ele alacağız.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu