Windows

5 Adımda Windows 10 Temiz Kurulum Yapma

Bu yazımızda Windows 10 temiz kurulum adımlarını anlatacağız.

0
(0)

Windows 10 temiz kurulum yaparak işletim sistemini daha performanslı kullanılır hale getirebilirsiniz. Bu yazımızda Windows 10 temiz kurulum adımlarını anlatacağız.

Temiz kurulum, önceki yazılımın cihazdan tamamen silinmesi ve yeni yazılımın cihaza kurulmasıdır. Bilgisayarınızda güncellemelerden sonra sorunlar veya yavaşlamalar olduğunda temiz kurulum işlemi yapmanız gerekmektedir.

Windows 10 temiz kurulum işlemi, işletim sistemi yükseltme adımları ile birebir şekilde yapılmaktadır. Öte taraftan buradaki temel fark, sabit diskinizi sıfırlamaktan geçiyor. (Bakınız: Windows sıfırlama işlemi)

Normalde işletim sistemi yükseltirken ya da işletim sistemini yeniden yüklerken dosyalarınız olabildiğince korunur. Öte taraftan temiz kurulum için tüm dosyaların silinmesi gerekir.

Windows 10 temiz kurulum nasıl yapılır?

Windows 10 temiz kurulum işlemi için bir adet harici bellek bulundurmalısınız.

Adım 1# Önce buraya tıklayarak açılan sayfada “Aracı Şimdi İndirin” butonuna basın ve Windows Media Creation Tool aracını dosyasını indirerek çalıştırın. (Windows 10 Media Creation Tool (Windows Medya Oluşturma Aracı) Microsoft tarafından kullanıma sunulan Önyüklenebilir USB oluşturma programıdır.)

windows 10 temiz kurulum 1

Adım 2# Kurulum Lisans koşullarını kabul edin.

windows 10 temiz kurulum 2

Adım 3# Ne yapmak istiyorsunuz” ekranında “Başka bir bilgisayar için Yükleme Medyası oluştur” seneğini seçerek “İleri” butonuna basın.

windows 10 temiz kurulum 3

Adım 4# Önünüze gelecek ekranda Windows 10 sürüm tercihinizi yapın.

windows 10 temiz kurulum 4

Adım 5# Sıradaki ekranda Windows Yükleme dosyasını ister Flash Diske yazdırabilir isterseniz ISO formatında indirebilirsiniz. Siz uygun olan seçeneği işaretleyin.

windows 10 temiz kurulum 5

Artık  Windows temiz kurulum yapmaya başlayabiliriz.

Flash diskinize yada ISO olarak indirip CD’ye yazdırdığınız Windows kurulum dosyanızı bilgisayarınıza takarak Bilgisayarınızı önyükleme ekranında açın. Yani Bilgisayarınızı, oluşturduğunuz kurulum medyasından başlatın.

Bilgisayarı ön yükleme ekranında açabilmek için bilgisayarın açma düğmesine bastıktan sonra üst üste F6 , F7 , F12 gibi tuşlara basabilirsiniz.

Windows 10 yükseltme aracına çok benzeyen Windows 10 temiz kurulum aracı, Windows 10 ISO dosyasını indirdikten sonra iki farklı seçenek sunuyor. Bunlar; kişisel dosyaları tut ve her şeyi sil.

Kurulum sırasında Her Şeyi Sil butonuna tıklayın. Windows 10 temiz kurulum yapmak istiyorsanız her şeyi sil seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Windows 10 temiz kurulum hakkında sık sorulan sorular

Windows 10 temiz kurulum nedir?

Temiz kurulum, önceki yazılımın cihazdan tamamen silinmesi ve yeni yazılımın cihaza kurulmasıdır.

Temiz kurulum neden yapılır?

Bilgisayarınızda güncellemelerden sonra sorunlar veya yavaşlamalar olduğunda temiz kurulum işlemi yapmanız gerekmektedir.

Windows 10 Media Creation Tool nedir?

Windows 10 Media Creation Tool (Windows Medya Oluşturma Aracı) Microsoft tarafından kullanıma sunulan Önyüklenebilir USB oluşturma programıdır.

Windows 10 iso dosyası nasıl açılır?

Windows 10 sistemlerde iso dosyasına çift tıkladığınız zaman sürücü olarak otomatik açılmaktadır.

Temiz kurulum ile yükseltme arasında ne fark var?

Windows 10 temiz kurulum işlemi, işletim sistemi yükseltme adımları ile birebir şekilde yapılmaktadır. Öte taraftan buradaki temel fark, sabit diskinizi sıfırlamaktan geçiyor. Normalde işletim sistemi yükseltirken ya da işletim sistemini yeniden yüklerken dosyalarınız olabildiğince korunur. Öte taraftan temiz kurulum için tüm dosyaların silinmesi gerekir.

Son güncelleme: 21 Ekim 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.