Güvenlik

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir, Ne İşe Yarar?

Hesaplarınızın çalınmasını engellemek için mutlaka iki adımlı doğrulama özelliğini aktif etmeniz gerekiyor.

0
(0)

İki faktörlü kimlik doğrulama e-Mail yada sosyal medya hesaplarınızı daha güvenli hale getiren bir özelliktir. Hesaplarınızın çalınmasını engellemek için mutlaka iki adımlı doğrulama özelliğini aktif etmeniz gerekiyor.

İki faktörlü kimlik doğrulama nedir?

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA – Two Factor Authentication) (İki aşamalı doğrulama), patenti 1984 alınmış, şifrenizin çalınması durumuna karşı hesabınıza eklenen fazladan bir güvenlik çözümüdür.

Sosyal Medya yada e-Posta hesaplarınızı şifrenize ek olarak İki adımlı kimlik doğrulama ile daha güvenli hale getirebilirsiniz.

İki faktörlü kimlik doğrulaması ne işe yarar?

İki adımlı doğrulama, yetkisiz bir kişinin, yetki için gereken faktörlerin hepsini ele geçiremeyeceği üzerine kurulmuştur. Bu ek güvenlik aşaması, hesabınıza yalnızca sizin erişebileceğinizden emin olmanızı sağlar.

2 Adımlı Doğrulama’yı etkinleştirdikten sonra, oturum açarken işlemi yapan kişinin siz olduğunuzu doğrulamak için ikinci bir adımı tamamlamanız gerekir. Genelde telefona gönderilen bir SMS ile parolanın yanında bir kod girilmesi biçiminde uygulanan 2FA, ekstra bir güvenlik katmanı oluşturur.

İki faktörlü kimlik doğrulama nasıl çalışır?

Kullanıcı kimliklerini saptama yarayan bu teknoloji iki farklı bileşenden oluşmaktadır. Bunlar parolanız ve güvenilir aygıtlarınızda otomatik olarak görüntülenen veya telefon numaranıza gönderilen altı basamaklı doğrulama kodudur.

2 Adımlı Doğrulama’yı etkinleştirdikten sonra giriş sayfasında parolayı yazdıktan sonra, sistem sizden bir kod daha ister. Bu kodu almak için hesaba giriş yapılabilen ayrı bir cihaza ya da kişisel başka bir erişim kanalına (telefon, tablet, pc) ihtiyaç vardır.

İki adımlı kimlik doğrulama kodu genel olarak, kısa mesaj, e-posta gibi sistemlerle size ulaştırılır.

İki faktörlü kimlik doğrulama türleri

Tek kullanımlık şifre (OTP)

OTP olarak da bilinen bu kimlik doğrulama kodları, genellikle bir sunucu tarafından oluşturulur ve bir kimlik doğrulama aygıtı veya uygulaması tarafından bir kez kullanılabilir. Bir kerelik parola (OTP), kullanıcının tek bir işlem veya oturum açması için kimliğini doğrulayan, otomatik olarak oluşturulan sayısal veya alfanümerik bir karakter dizesidir.

Hızlı kimlik doğrulama (FIDO)

Kimlik doğrulaması yapılırken parmak izi, göz retinası, ses ve yüz tanıma gibi biyometrik özellikler kullanılmaktadır. Biyometrik özelliklerin yanı sıra; USB veya NCF (temassız yakın alan iletişimi) üzerinden çalışan donanımlar da kullanılmaktadır.

Radyo Frekansı ile Tanımlama teknolojisi (RFID)

Temel olarak bir barkod ve barkod okuyucudan meydana gelir. Kısa mesafelerde işleyen bu sistem barkod içerisinde tutulan Elektronik Ürün Kodu gibi tekil bilginin, okuyucu ile okunup işlenebilmesine olanak sağlar.

İki faktörlü kimlik doğrulama nasıl açılır?

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir, Ne İşe Yarar?

İki adımlı Kimlik Doğrulamayı kullandığınız uygulamanın Ayarlar ve Güvenlik seçenekleri altından etkinleştirebilirsiniz.

Örnek olarak Instagram’da 2 adımlı doğrulamayı açmak için;

  • Instagram uygulamasını açarak Ayarlar > Güvenlik > İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması seçeneğine girerek aktifleştirin.

Yada direk olarak web üzerinden etkinleştirmek için https://www.instagram.com/accounts/two_factor_authentication/?hl=tr adresine gidebilirsiniz.

Instagram hesap kurtarma kodu hakkında daha ayrıntılı bilgilere buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İki aşamalı doğrulamayı açmanız durumunda, güvenilir olmayan bir cihaz kullanarak her oturum açışınızda e-posta, telefon veya kimlik doğrulayıcı uygulamanız için bir güvenlik kodu alırsınız.

İki faktörlü kimlik doğrulaması nasıl iptal edilir?

İki adımlı Kimlik Doğrulamasını kullandığınız uygulamanın Ayarlar ve Güvenlik seçenekleri altından iptal edebilmeniz mümkün..

İki adımlı doğrulama hakkında sıkça sorulan sorular

İki adımlı koruma nedir?

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA – Two Factor Authentication) (İki aşamalı doğrulama), patenti 1984 alınmış, şifrenizin çalınması durumuna karşı hesabınıza eklenen fazladan bir güvenlik çözümüdür. 

İki adımlı kimlik doğrulaması ne işe yarıyor?

Sosyal Medya yada e-Posta hesaplarınızı şifrenize ek olarak İki faktörlü kimlik doğrulama ile daha güvenli hale getirebilirsiniz.

İki adımlı kimlik doğrulama nereden yapılır?

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı kullandığınız uygulamanın Ayarlar ve Güvenlik seçenekleri altından etkinleştirebilirsiniz.

İki adımlı kimlik doğrulama nasıl kaldırılır?

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasını kullandığınız uygulamanın Ayarlar ve Güvenlik seçenekleri altından iptal edebilmeniz mümkün..

Son güncelleme: 17 Ağustos 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.