Windows

Bilgisayar Seri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarınızı seri numarasının olduğu Sticker söküldüyse bir kaç komut işlemi ile bilgisayarınızı seri numarasını kolaylıkla bulabilirsiniz.

0
(0)

Bilgisayar seri numarası, cihazınıza yapışık olarak bulunan stickerlarda yazar. Eğer Sticker yoksa bir kaç komut işlemi ile bilgisayarınızın seri numarasını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Evde yada işyerinde bulunan ve ağa bağlı cihazlarda meydana gelen sorunları gidermek, yedek parça siparişi vermek veya garanti bilgilerini kontrol etmek için teknik desteğe başvurmanız gerektiğinde bilgisayarın seri numarası size lazım olacaktır.

Bilgisayarın seri numarası ayrıca cihazların orjinal sürücülerini indirmek için ve yedek parçanın kolay bulunması için de kullanılır.

Bilgisayar seri numarası nedir, ne işe yarar?

Bazı sektörlerde alınan-satılan ürünlerin her biri için ayırt edici bir numara bulunmaktadır. Bu şekilde tek bir ürünü tanımlayan numaralar KTS kapsamında seri numarası olarak isimlendirilmiştir. Seri numarası yalnızca rakamlardan oluşur (ör. 6007041). Tek bir cihazı belirten benzersiz bir kimliktir.

Makine numarası, kimlik doğrulama kodu ve kayıt uygulama kodu olarak da bilinen seri numarası (kısaca “SN”) bir ürünün kimlik numarasıdır.

Seri numarası ise ürünün markası, modeli aynı olsa bile her ürün için farklıdır. Seri numarası tek bir ürünü belirlemektedir.

Bilgisayar seri numarası nerede yazar?

Model ve seri numarası; masaüstü bilgisayarlarda kasanın sağ tarafında, diz üstü bilgisayarda ise kasanın alt tarafında bulunan stickerlarda yazar.

Bilgisayar Seri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Ancak sticker sökülmüş olabilir. Bilgisayarınızı seri numarasının olduğu Sticker söküldüyse bir kaç komut işlemi ile bilgisayar seri numarasını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Windows bilgisayarın seri numarası öğrenme

PowerShell ve Komut İstemi’ni (CMD) kullanarak Windows bilgisayarın seri numarası öğrenebilirsiniz.

PowerShell komutu ile bilgisayar seri numarasını öğrenmek için;

  • Windows arama çubuğuna PowerShell yazarak çıkan Windows PowerShell sonucuna sağ tıklayıp Yönetici olarak Çalıştırı seçin.
  • Bilgisayar seri numarasını bulmak için aşağıdaki komutu girip Enter’a basın.

Get-WmiObject win32_bios | select Serialnumber

Bilgisayar Seri Numarası Nasıl Öğrenilir?

CMD (Komut İstemi) komutunu kullanarak bilgisayar seri numarasını öğrenmek için;

  • Windows arama çubuğuna Komut İstemi yazarak çıkan sonuca sağ tıklayıp Yönetici olarak Çalıştırı seçin.
  • CMD komutu ile Bilgisayar seri numarasını öğrenmek için aşağıdaki komutu girip Enter’a basın.

wmic bios get SerialNumber

Bilgisayar seri numaranız karşınıza çıkacaktır.

Bilgisayar Seri Numarası Nasıl Öğrenilir?

MAC bilgisayarın seri numarası öğrenme

Mac Bilgisayar seri numarası öğrenmek için;

Ekranınızın köşesindeki Apple menüsünü tıklayıp Bu Mac Hakkında’yı seçin. MAC Model adı ve seri numarası dahil olmak üzere Mac’inizle ilgili genel bakış bilgileri görüntülenir.

Bilgisayar seri numarası öğrenmek bu kadar kolay!

Bilgisayardaki aynı dosyaları bulma ve silme programları ile alan açmak için bilgisayardaki kopya dosyalardan kurtulabilir, birbirinin aynısı olan dosyaları silebilirsiniz.

Bilgisayar seri numarası hakkında sıkça sorulan sorular

Seri numarası nedir?

Bazı sektörlerde alınan-satılan ürünlerin her biri için ayırt edici bir numara bulunmaktadır. Bu şekilde tek bir ürünü tanımlayan numaralar KTS kapsamında seri numarası olarak isimlendirilmiştir.

Bilgisayarın seri numarası nerede yazar?

Model ve seri numara; masaüstü bilgisayarlarda kasanın sağ tarafında, diz üstü bilgisayarda ise kasanın alt tarafında bulunur.

Bilgisayarın seri numarası ne işe yarar?

Bilgisayarın seri numarası , cihazlarda meydana gelen sorunları gidermek, yedek parça siparişi vermek veya garanti bilgilerini kontrol etmek için teknik desteğe başvuracağınız zaman size lazım olacaktır.

Son güncelleme: 30 Eylül 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.