Windows

Bilgisayar Seri Numarası Öğrenme Nasıl Yapılır?

Bazı sektörlerde alınan-satılan ürünlerin her biri için ayıt edici bir numara bulunmaktadır. Bu şekilde tek bir ürünü tanımlayan numaralar KTS kapsamında seri numarası olarak isimlendirilmiştir.

Bilgisayar seri numarası öğrenmek için Windows’ta CMD ve PowerShell komutlarını kullanabilir, MAC’de ise Apple menüsü ile seri numaranıza ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar seri numarası nedir?

Bazı sektörlerde alınan-satılan ürünlerin her biri için ayıt edici bir numara bulunmaktadır. Bu şekilde tek bir ürünü tanımlayan numaralar KTS kapsamında seri numarası olarak isimlendirilmiştir.

Makine numarası, kimlik doğrulama kodu ve kayıt uygulama kodu olarak da bilinen seri numarası (kısaca “SN”) bir ürünün kimlik numarasıdır.

Bilgisayar seri numarası ne işe yarar?

Seri numarası ise ürünün markası, modeli aynı olsa bile her ürün için farklıdır. Seri numarası tek bir ürünü belirlemektedir (ürünün kimlik numarasıdır).

Evde yada işyerinde bulunan ve ağa bağlı cihazlarda meydana gelen sorunları gidermek, yedek parça siparişi vermek veya garanti bilgilerini kontrol etmek için teknik desteğe başvurmanız gerektiğinde bilgisayarın seri numarası size lazım olacaktır.

Bilgisayar seri numarası ayrıca cihazların orjinal sürücülerini indirmek için ve yedek parçanın kolay bulunması için de kullanılır.

Windows bilgisayar seri numarası öğrenme

Model ve seri numara; masaüstü bilgisayarlarda kasanın sağ tarafında, diz üstü bilgisayarda ise kasanın alt tarafında bulunur. Ancak sticker sökülmüş olabilir. Bu durumda PowerShell ve Komut İstemi’ni (CMD) kullanarak Windows bilgisayarın seri numarası öğrenebilirsiniz.

PowerShell komutu ile bilgisayar seri numarasını bulma

PowerShell komutu ile bilgisayar seri numarasını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edin:

  • Windows arama çubuğuna PowerShell yazarak çıkan Windows PowerShell sonucuna sağ tıklayıp Yönetici olarak Çalıştırı seçin.

bilgisayar seri numarasi ogrenme 1

  • Bilgisayar seri numarasını bulmak için aşağıdaki komutu girip Enter’a basın.

Get-WmiObject win32_bios | select Serialnumber

Bu işlem sayesinde karşınıza çıkacak olan sayfa da bilgisayarınızın seri numarası yazacaktır.

bilgisayar seri numarasi ogrenme 2

CMD komutu ile bilgisayar seri numarasını bulma

CMD (Komut İstemi) komutunu kullanarak bilgisayar seri numarasını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edin:

  • Windows arama çubuğuna Komut İstemi yazarak çıkan sonuca sağ tıklayıp Yönetici olarak Çalıştırı seçin.
  • CMD komutu ile Bilgisayar seri numarasını öğrenmek için aşağıdaki komutu girip Enter’a basın.

wmic bios get SerialNumber

Bilgisayar seri numaranız karşınıza çıkacaktır.

MAC seri numarası öğrenme

Mac Bilgisayar seri numarası öğrenmek için;

Ekranınızın köşesindeki Apple menüsünü tıklayıp Bu Mac Hakkında’yı seçin. MAC Model adı ve seri numarası dahil olmak üzere Mac’inizle ilgili genel bakış bilgileri görüntülenir.

bilgisayar seri numarasi ogrenme 5

Bilgisayar seri numarası öğrenmek bu kadar kolay!

Bilgisayardaki aynı dosyaları bulma ve silme programları ile alan açmak için bilgisayardaki kopya dosyalardan kurtulabilir, birbirinin aynısı olan dosyaları silebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu