iPhone Konum Servisleri Nedir, Ne İşe Yarar?

Konum servisleri nedir, iPhone konum servisleri ne işe yarar, konum servisleri nasıl açılır ve konum servisleri nasıl kapatılır?

iPhone konum servisleri başta navigasyon uygulamaları olmak üzere bir çok uygulama tarafından kullanılmaktadır. Bu yazımızda Konum servisleri nedir, iPhone konum servisleri ne işe yarar, konum servisleri nasıl açılır ve kapatılır detaylı olarak anlatıyoruz.

iPhone konum servisleri nedir?

Konum Servisleri, Apple’ın ve üçüncü parti uygulamaların yada web sitelerinin konum tabanlı birçok servisi vermek için iPhone’unuzun şu anki konumunu baz alan bilgileri toplamasını ve kullanmasını sağlar.

iPhone konum servisleri ne işe yarar?

Konum Servisleri; yol tarifi alırken, toplantı ayarlarken ve daha birçok durumda nerede olduğunuzu bulmak için GPS ağlarından (varsa), Bluetooth bağlantılarınızdan, yerel Wi-Fi ağlarınızdan ve hücresel ağınızdan bilgiler kullanır.

Örneğin bir uygulama yakındaki kafeleri veya sinemaları bulmanıza yardımcı olmak için konum verilerinizi ve konum arama sorgularını kullanabilir ya da aygıtınız saat dilimini şu anki konumunuza göre otomatik olarak ayarlayabilir.

Bir uygulama Konum Servisleri’ni kullanıyorken durum çubuğunda iPhone Konum Servisleri Nedir, Ne İşe Yarar? simgesi görünür.

iPhone Konum Servisleri Nedir, Ne İşe Yarar?

iPhone konum servisleri nasıl açılır?

iPhone konum servislerini açmak için;

  • Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri‘ne giderek iPhone’da konum servislerini açabilirsiniz.

iPhone Konum Servisleri Nedir, Ne İşe Yarar?

Konum servislerini açtığınızda istediğiniz uygulamaya konum servislerini kullanma yetkisi de verebilirsiniz. 

Herhangi bir uygulamaya konum servislerini kullanma yetkisi vermek için; Uygulamaya dokunun ve bir seçenek belirleyin:

  • Asla: Konum Servisleri bilgilerine erişimi engeller.
  • Bir Dahaki Sefere Sor: Uygulamayı Kullanırken İzin Ver, Bir Kez İzin Ver veya İzin Verme öğesini seçmenize olanak tanır.
  • Uygulamayı Kullanırken: Konum Servisleri’ne, yalnızca uygulama veya uygulamanın özelliklerinden biri ekranda görünür durumdayken erişilmesine izin verir. Bir uygulama için Uygulamayı Kullanırken ayarı belirlendiyse durum çubuğunuzun rengi maviye dönüşür ve ilgili uygulamanın konumunuzu aktif olarak kullandığını belirten bir ileti görürsünüz.
  • Her Zaman: Uygulama arka planda çalışırken bile konumunuza erişilmesine izin verir.

iPhone konum servisleri sürekli açık durumda, bu neden olur?

iPhone konum servislerini açık olduğunu ve bir uygulamanın konum servislerini kullandığını gösterir. Bir uygulama Konum Servisleri’ni kullanıyorken durum çubuğunda iPhone Konum Servisleri Nedir, Ne İşe Yarar? simgesi görünür.

Peki hangi uygulama konumumu kullanıyor nasıl bulabilirim?

  • Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri‘ne giderek hangi uygulamanın konum bilgisini kullandığını görebilirsiniz.

Bu adım aracılığı ile hangi uygulamaların ve sistem servislerinin Konum Servisleri verilerine erişebileceğini tek tek kontrol edebilirsiniz.

iPhone konum servisleri nasıl kapatılır?

Konum Servisleri’ni istediğiniz zaman etkisizleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için;

  • Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri bölümüne gidip genel Konum Servisleri’ni kapatmak için dokunun veya konum servislerini kullanan her bir uygulamanın veya özelliğin konum anahtarını tek tek Asla’ya ayarlayarak kapatın.

iPhone Konum Servisleri Nedir, Ne İşe Yarar?

Tüm web siteleri için Konum Servisleri’ni etkisizleştirmek istiyorsanız;

  • Safari Web Siteleri için Konum Servisleri ayarını Asla’ya ayarlayın. Sistem Servisleri’ne dokunup konum tabanlı her bir sistem servisine dokunup kapatarak da konum tabanlı sistem servislerini etkisizleştirebilirsiniz.

Konum servislerini kapatmanız bazı sorunlara neden olabilmektedir. Örneğin; fotoğraf çektiğinizde konum bilgisi eklenmez, Google Haritalar gibi uygulamalar sizi herhangi bir yere yönlendiremez ve konum servislerini kullanan üçüncü taraf uygulamalar da çalışmaz.

Konum servislerini kapattıktan sonra dilerseniz konum ve gizlilik ayarlarını da sıfırlayabilirsiniz.

Tüm konum ayarlarınızı saptanmış fabrika ayarlarına sıfırlamak isterseniz;

  • Ayarlar > Genel > Sıfırla adımına giderek Konum ve Gizliliği Sıfırla seçeneğine dokunabilirsiniz.

Konum ve gizlilik ayarlarınızı sıfırladığınız takdirde siz tekrar izin verinceye kadar uygulamalar konum bilgilerinizi kullanamayacaktır.

iPhone fabrika ayarlarına döndürme yani iPhone sıfırlama işlemi, cihazınızın çökme, donma ya da tanımlayamadığınız sorunlarını çözmenize yardımcı olacaktır. iPad yada iPhone sıfırlama yaparken karşınız çıkan sıfırlama seçenekleri nedir, ne işe yarar? Hangi iPhone sıfırlama seçeneği neleri siler buradaki yazımızda anlatıyoruz.

iPhone konum servisleri hakkında sıkça sorulan sorular

GPS konum simgesi neden sürekli durum çubuğunda görünüyor?

iPhone konum servislerini açık olduğunu ve bir uygulamanın konum servislerini kullandığını gösterir. Bir uygulama Konum Servisleri’ni kullanıyorken durum çubuğunda konum simgesi görünür.

Hangi uygulama konumumu kullanıyor?

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’ne giderek hangi uygulamanın konum bilgisini kullandığını görebilirsiniz.

Konum ve gizliliği sıfırlama ne demek?

Konum servislerini kapattıktan sonra dilerseniz konum ve gizlilik ayarlarını da sıfırlayabilirsiniz.
Tüm konum ayarlarınızı saptanmış fabrika ayarlarına sıfırlamak isterseniz;
-Ayarlar > Genel > Sıfırla adımına giderek Konum ve Gizliliği Sıfırla seçeneğine dokunabilirsiniz.
Konum ve gizlilik ayarlarınızı sıfırladığınız takdirde siz tekrar izin verinceye kadar uygulamalar konum bilgilerinizi kullanamayacaktır.

Konum işareti nasıl kapatılır?

Konum Servisleri’ni istediğiniz zaman etkisizleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için;
-Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri bölümüne gidip genel Konum Servisleri’ni kapatmak için dokunun veya konum servislerini kullanan her bir uygulamanın veya özelliğin konum anahtarını tek tek Asla’ya ayarlayarak kapatın.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu