GitHub Nedir, Nasıl Kullanılır?

GitHub nedir? GitHub nasıl kullanılır? GitHub'da nasıl proje oluşturulur?

GitHub nedir yazımıza başlamadan önce Github’u anlamak için Git ve Hub kavramlarını bilmek gerekir diye düşünüyorum.

Git, 2005’te Linus Torvalds tarafından tasarlanıp geliştirilen, GNU Genel Kamu Lisansı’nın 2. sürümüyle lisanslanıp yazılan projeleri ve uygulamaları internet üzerinde tutmanızı ve yönetmenizi sağlayan kontrol sistemidir. Hub ise geliştiricilerin bir nevi sosyal ağıdır.

GitHub nedir?

Github, dünyanın farklı yerlerinden geliştirici, programcıların bir araya gelerek yazılım, framework ve kodlarını paylaşıp ortak çalışma projeleri oluşturabildiği, ya da kendilerine ait projelerin GitHub bulut sisteminde kaydedilerek çeşitli araçlarla kolayca tekrar ulaşılmasının sağlandığı, milyonlarca kullanıcısı olan web tabanlı bir platformdur.

Github bir kod deposudur. Şubat 2008 tarihinde Tom Preston-Werner, Chris Wanstrath, P. J. Hyett, Scott Chacon tarafından kuruldu.

Projelerinizi Github üzerinde herkese açık veya kapalı şekilde oluşturabilirsiniz.

GitHub’ın bulut sisteminde kaydedilmiş olan bir proje uzaktan çok sayıda kişi tarafından geliştirilebiliyor. Projeye kimin hangi saatte eriştiği, nerede değişiklik yaptığı net olarak görülebiliyor.

Github, indireceğiniz şeylere dikkat ederseniz oldukça güvenli bir sistemdir.

GitHub nasıl kullanılır?

GitHub Nedir, Nasıl Kullanılır?

GitHub üyeliği ücretsizdir. Bu ücretsiz üyelik, açık bir şekilde tutulan kendi yazılım paketlerinizi barındırmak için 500MB ücretsiz bir depolama alanı sunar. Gizli projeler için ise ücretli bir plan oluşturmanız gereklidir. Bu konuda ve daha gelişmiş özellikler için https://github.com/pricing adresindeki ücretlendirme planlarına bakabilirsiniz.

GitHub Nedir, Nasıl Kullanılır?

 • GitHub üyeliğinden sonra GitHub dünyasına ilk girdiğinizde sizi github-learning-lab (GitHub öğrenim labaratuarı) isminde bir eğitim aracı karşılayacak.

GitHub Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bu eğitim aracı ile GitHub sisteminin nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz.

Şimdi GitHub’daki bazı terimlerin ne anlama geldiğine bakalım:

 • Repository : Repository veya repo, projelerinizin dosyalarının depolandığı bir dizindir.
 • Branch : Branch deponuzun bir kopyasıdır. Branch’i diğerlerinden ayrı bir geliştirme yapmak istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
 • Origin : Çalışmanın ana dalı Origin ( kaynak) olarak ifade edilir. Aktif olan bir branch da origin olabilir.  İlk oluşturulan Branch, Master olarak ifade edilir, Origin de genelde ilk oluşturulan Branch’tır.
 • Fork : Başkasının oluşturduğu bir “Repository” yi, yani projeyi kendi hesabınıza kopyalamak çekmektir. Başkasının projesini alıp üzerinde çalışarak kendini istediğiniz hale getirebilirsiniz. Açık kaynak kodlu sistemlerde programa ekleyeceğiniz kodlar ile sizin kabiliyetlerinize bağlı olarak çok farklı özellikler kazandırılabilir.
 • Clone : Clone GitHub bulut sisteminde bulunan belirli bir program veya kod dizisini kopyalayıp, bilgisayarınıza veya hesabınıza indirmeye yarar.
 • Commit : GitHub üzerinden çalışma dosyalarınızı aldınız ve üzerinde çalışmaya başladınız. Projeye eklediğiniz bu yeni kodları da içeren çalışmanın GitHub’ taki kopyasına da iletilmesi için öncelikle “Commit” işlemini gerçekleştirmeniz gerek. Bu işlev çalışmanızın GitHub bulut sistemine gönderilmek üzere paketlenmesini sağlar.
 • Ignore  : Commit işlemi yaparken çalıştığınız bazı dosyaların paketlenip gönderilmesini istemeyebilirsiniz. Özetle pakete dahil olması istenmeyen dosyalar, ignore edilerek git tarafından göz ardı edilmesi sağlanır.
 • Push : Commit işlemiyle paketlenen yeni çalışmanın GitHub sunucusuna Push edilmesi ( İtilmesi) yani gönderilmesi işlemini ifade eder.
 • Pull : Başkalarınca yapılan değişikliklerin kendi bilgisayarınız veya sunucudaki ana dosya versiyonuna dahil etmek (çekmek) işlemidir.
 • Issues : Türkçesi durum olarak adlandırılabilen issues kelimesi ile bir durum, sorun veya gelişme ile ilgili bilgilendirme açmak denebilir. Projeye dahil olanlar issues açıldığı zaman isterse konuya dahil olup durumun gerektirdiği işlemi yapar ve issues kapatılabilir.
 • Merge : Merge bir çatalda (Branch) ta yapılan bir değişikliğin diğer şubelerde de kullanılır hale gelmesi için birleştirilmesi işlemidir. Bu işlem Pull İsteği veya birkaç kod yardımıyla yapılabilir.
 • Conflict : Birkaç farklı Branch’ta yapılan çalışmalar paketlenip gönderilirken bazen iki dosyanın birbirleriyle çelişmesiyle sonuçlanabilir. Bu olaya conflict denir.

Açık kaynak kodlu Android uygulamaları arayanlar için PlayStore’da bulunan işinize yarayacak açık kaynak kodlu uygulamaları bir araya getirdik.

GitHub nedir yazımız hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyoruz ve aşağıda yer alan yorum alanında paylaşmanızı bekliyoruz.  GitHub hakkındaki yorumlarınıza anında dönüş yaparak fikirlerinize cevap vermeyi bekliyor olacağız.

GitHub hakkında sık sorulan sorular ve cevapları

GitHub kimin?

Şubat 2008 tarihinde Tom Preston-Werner, Chris Wanstrath, P. J. Hyett, Scott Chacon tarafından kuruldu.

GitHub ücretsiz mi?

GitHub üyeliği ücretsizdir. Bu ücretsiz üyelik, açık bir şekilde tutulan kendi yazılım paketlerinizi barındırmak için 500MB ücretsiz bir depolama alanı sunar. 

GitHub da ne yapılır?

GitHub’ın bulut sisteminde kaydedilmiş olan bir proje uzaktan çok sayıda kişi tarafından geliştirilebiliyor. Projeye kimin hangi saatte eriştiği, nerede değişiklik yaptığı net olarak görülebiliyor.

GitHub güvenli mi?

Github, indireceğiniz şeylere dikkat ederseniz oldukça güvenli bir sistemdir.

Git ve GitHub farkı nedir?

Git, 2005’te Linus Torvalds tarafından tasarlanıp geliştirilen, GNU Genel Kamu Lisansı’nın 2. sürümüyle lisanslanıp yazılan projeleri ve uygulamaları internet üzerinde tutmanızı ve yönetmenizi sağlayan kontrol sistemidir. Github ise projelerimizin saklandığı (depolandığı) uzak sunucudur.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu