Windows

Bozulan Flash Bellekten Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Bozuk USB belleğinizdeki verileri kurtarabilmeniz mümkün.

0
(0)

Bozulan Flash bellekten veri kurtarma işlemine başlamadan önce USB bellekteki bu problemin fiziksel bir sorun mu yoksa mantıksal bir sorun mu olduğunu tespit etmeniz gerekir.

Veri kurtarma nedir?

Veri kurtarma veya Data recovery, cep telefonu, bilgisayar, notebook gibi ikincil depolama cihazlarındaki bilgilerin, herhangi bir nedenle bu bilgilere ulaşılamaması durumunda, bilgilerin yeniden ulaşılabilir hale getirilmesini, bir başka deyişle kaybolmuş bilgilerin geri getirilmesini ifade eder.

USB flash belleğin bozulması erişim ve okuma sorunlarına yol açar. Flash bellek okunamaz hale geldiğinde, her şeyden önce bunun fiziksel bir sorun mu yoksa mantıksal bir sorun mu olduğunu bulmanız gerekir.

Bozuk, çatlak flash bellek, hafıza kartı gibi fiziksel bir hata yaşarsanız, hasarlı cihazlardan veri kurtarma işlemi için uzman desteğine ihtiyacınız bulunmaktadır.

Flash Bellekten Veri Kurtarma

Flash bellekten veri kurtarma işleminde Flash bellekteki fiziksel olmayan hatalar için veri kurtarma işlemine geçelim.

  1. Görev Çubuğu’nda yer alan arama kutucuğuna Çalıştır yazın.
  2. Açılan ekrana diskmgmt.msc yazın ve Enter tuşuna basın.
  3. Belleğinizi bulun ve sağ tıklayarak Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir seçeneğine tıklayın.
  4. Açılan pencereden Değiştir butotuna basın.
  5. Listede yer almayan bir harfi seçin ve Tamam butonuna tıklayın.

Eğer işe yaramadıysa;

  1. Masaüstünde yer alan Bu Bilgisayar simgesine tıklayın.
  2. Sürücünüze sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin.
  3. Yukarıdaki menüden Araçlar sekmesine tıklayın.
  4. Cihazı Denetle penceresinde yer alan Denetle butonuna basın.
  5. Gelen ekranda Sürücüyü Onar butonuna tıklayın.

En iyi Veri Kurtarma Programları

Yanlışlıkla silmiş olmanız veya sürücünüzün bozulmasından dolayı önemli belgeleri, klasörleri ve fotoğrafları kaybedebilirsiniz. Bunun en kötü yanı ise bunları sonsuza dek kaybettiğinizi düşünüp geri alma imkanınız olmama düşüncesi.

Aslında bir dosyayı sildiğinizde gerçekte dosyanın kendisini değil, yolunu silmiş olursunuz ve üzerine başka bir dosya yazılana kadar aslında bilgisayarda bulunur. Bu sayede silinen dosyaları kurtarmak mümkün olur.

Flash bellekten veri kurtarma, Silinen dosyaları geri getirme konusunda bir çok program olsa da bunların pek çoğu işi yaramayan ya da istenilen performansı sağlayamayan programlardır. Eğer siz de bilerek ya da bilmeyerek silmiş olduğunuz bir veriyi geri getirmek için hangi programları kullanabilirsiniz bir göz atalım.

EASEUS

flash bellekten veri kurtarma 1

EASEUS, hem Microsoft’un Windows 10 işletim sisteminde hem de Apple’ın Mac OS’de çalışan bir veri kurtarma aracıdır. Ücretli premium özelliklerine sahip olan uygulama, aynı zamanda dosyalarınızı geri almanıza yardımcı olacak bazı mükemmel ücretsiz araçlara da sahiptir. Kullanımı son derece basit olan EASEUS ile, kaybolan verilerinizi rahatlıkla bulabilirsiniz.

RECUVA

flash bellekten veri kurtarma 2

RECUVA, EASEUS tarafından sunulanlara benzer şekilde, farklı sürücü türlerinden silinen her türlü dosyayı kurtarmanıza yardımcı olabilir. Uygulamanın, EASEUS ile arasındaki en önemli fark, EASEUS’un, dosyayı geldiği yere geri göndermek yerine bir kurtarma dosyası konumu ayarlamanıza izin vermesidir.

RECUVA ile, aranan konumunuzdan silinen dosyalar listesine eriştiğinizde, her dosya için bir derecelendirme görürsünüz. Bu derecelendirme, RECUVA’nın, kayıp dosyayı kurtarabilme şansını ifade eder. Derecelendirmeler; mükemmel, kötü, çok kötü ve kurtarılamaz olarak belirtilir.

DiskDigger

flash bellekten veri kurtarma 3

DiskDigger, tamamen ücretsiz bir program için tahmin edebileceğinizden çok daha fazla, farklı dosya türünü kurtarabilir. Görüntüler, videolar, belgeler, XML dosyaları ve hatta GIF dosyalarını bile bu uygulama sayesinde kurtarmanız mümkün olabilir. Önceki programlarda olduğu gibi, DiskDigger ayrıca dahili ve harici manyetik sabit sürücüler ve SSD’ler, USB flash sürücüler ve SD kartlar dahil olmak üzere çeşitli disk ve sürücülerdeki dosyaları kurtarmayı mümkün kılar.

Bozulan Flash bellekten veri kurtarma yazımız sona erdi.

Son güncelleme: 13 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.