Windows

Yavaşlayan Bilgisayarı Hızlandırma Yolları

Sistemle ilgili askıda kalma, donma, yavaşlama veya başka performans sorunları yaşıyorsanız aşağıda anlattığımız PC hızlandırma yöntemleri ile bu sorunları çözebilirsiniz.

Yavaşlayan bilgisayarı hızlandırma yolları sayesinde bilgisayarınızda yüksek performans artışları sağlayabilirsiniz.

Kullanılmayan programların temizlenmesinden, donanım yükseltmelerine kadar bilgisayarı hızlandırmak ve en iyi performansı gösterecek hale getirmek için yapabileceğiniz bazı işlemler bulunmaktadır.

Sistemle ilgili askıda kalma, donma, yavaşlama veya başka performans sorunları yaşıyorsanız aşağıda anlattığımız PC hızlandırma yöntemleri ile bu sorunları çözebilirsiniz.

Bilgisayarı hızlandırma yolları

Farklı çözümler üreterek bilgisayarı hızlandırabilir, donma, takılma gibi sorunları çözebilirsiniz.

bilgisayari hizlandirma 1

Kötü amaçlı yazılımları temizleyin.

Bilgisayarınız beklenmedik ve ani bir biçimde yavaşladıysa bunun en muhtemel nedeni zararlı yazılımlardır.

Virüsler, casus yazılımlar, Trojanlar, reklam yazılımları ve diğer kötü amaçlı programlar bilgisayarınızın performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Bu kötü amaçlı programlar arka planda çalışır ve bilgisayarınızın performansını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Kötü amaçlı yazılım bilgisayar belleğinizde büyük bir alan kaplayarak diğer programlar için geriye sınırlı kaynaklar bırakır. Bu daha sonra yavaşlamaya ve önemli programlarda ve genel olarak dizüstü bilgisayar işlevlerinde düşük performansa neden olabilir.

İşletim sisteminizi düzenli olarak güncelleyin.

Windows güncelleştirmelerinin açık olup olmadığını kontrol edin ve eğer kapalıysa mutlaka açık hale getirip sisteminizin güncel olmasını sağlayın.

Performans ayarlarını yapın

Bilgisayarınız olması gerekenden daha yavaş çalışıyorsa, Kontrol Paneli üzerindeki Donanım ve Ses bölümünden Güç Seçenekleri‘ni değiştirin, ve ‘Yüksek Performans’ ayarının seçili olduğundan emin olun.

Başlangıçta çalışan programları kontrol edin

Bir bilgisayarın bakıma ihtiyacı olduğunun en önemli göstergelerinden biri uzun süren açılma süresi. Bunun en temel nedenlerinden biri de işletim sisteminizi başlatırken çalışmaya başlayan çok fazla yazılıma sahip olmanız. Yüklediğiniz birçok program bilgisayarınızı açtığınızda otomatik açılarak sistem yavaşlamasına neden olabilir. Başlangıçta hangi programların açılıp açılmayacağını belirlemek için görev yöneticisine girerek başlangıç sekmesinden istediğiniz programı devre dışı bırakabilirsiniz.

Gereksiz dosyaları silin

Yavaşlayan bilgisayarı hızlandırma işlemi için gereksiz dosyaları kontrol edin. Kayıt defterinde olduğu gibi bilgisayarın depolama disklerinde (C: D:) de birçok gereksiz dosya birikir. Bu sürücülerin içerisinde yüzlerce kullanılmayan dosya ve klasör birikebiliyor.

Kullanmadığınız oyun ve programları kaldırın

Kullanmadığınız oyun veya program varsa hem bilgisayarınızda gereksiz yer kaplayacak hem de bilgisayarınızı yavaşlatacaktır. Bunun için önce denetim masasına gidip program ekle kaldır aracılığı ile gereksiz oyun veya programları bulup bilgisayarınızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

SSD kullanın

Daha hızlı bir bilgisayar için mutlaka bir SSD kullanmalısınız. Çünkü SSD ile harddisk arasındaki hız farkı oldukça fazladır. Ancak SSD’lerin normal depolama aygıtlarına göre biraz daha pahalı olduğunu hatırlatalım.

Hızlı bir bilgisayara sahip olabilmek için Hard Disk’lerin yerine tercih edilmeye başlayan SSD nedir, ne işe yarar, SSD’lerin hard disklerden avantajı nedir, SSD nasıl performans sağlar ve SSD nasıl takılır gibi SSD’ler hakkında bir çok sorunun cevabını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu