Modem Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Modemin üzerindeki ışıklara bakarak modeminizde problem olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Modem arızaları için teknik servis çağırmadan önce modem ile ilgili yapabileceğiniz bazı kontroller bulunmaktadır. Bu kontrolleri yaparak modem arızalarını tespit ederek kendiniz çözüm bulabilirsiniz.

Modem üzerinde Power, DSL, İnternet/Wan, Wlan, LAN gibi ışıklar bulunmaktadır. Modem arızalarına geçmeden öncelikle modem üzerindeki ışıkların ne anlama geldiğine bakalım.

Modem ışıklarının anlamı

Modemin üzerindeki ışıkların ne anlama geldiğini aşağıdaki tablomuzdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

modem arizalari 1

Artık modem ışıklarının ne anlama geldiğini öğrendiniz. Şimdi modem arızalarını nasıl anlayacağız bakalım.

Modem arızaları nasıl anlaşılır?

Modem üzerindeki ışıklara bakarak ne tür bir arıza ile karşı karşıya olduğunuzu anlayabilirsiniz.

İnternete giremediğiniz zaman modem yetkili servisi ya da internet servis sağlayıcı müşteri hizmetlerini aramadan önce aşağıdaki adımları takip ederek sorun tespiti yapabilirsiniz.

İnternetiniz yoksa ve modeminizin arıza yaptığından şüpheleniyorsanız Modem arızaları için teknik servis çağırmadan önce modem ile ilgili yapabileceğiniz bazı kontroller bulunmaktadır. Bu kontrolleri yaparak modem arızalarını tespit ederek kendiniz çözüm bulabilirsiniz.

Sık karşılaşılan modem arızaları

modem arizalari 2

Power (Güç) Işığı Yanmıyor

Power ışığı modemin elektriğe bağlandığını göstermeye yarar. Bu ışık yanmıyor ise

  1. Modem adaptörü arızalıdır. Adaptör bozuldu ise yapılması gereken şey yeni bir adaptör almak ya da garantisi devam ediyor ise yetkili servise göndermektir.
  2. Modem açık olmayabilir.
  3. Adaptör kablosunun modemin doğru yerine bağladığınızdan emin olunuz.
  4. Adaptörün takılı olduğu prizin çalışır olduğundan emin olunuz.
  5. Modeminiz yanmış olabilir. Modemin ana kartında problem vardır. Bu arızada da yapılması gereken, garantisi var ise modemin yetkili servisinin adresine karşı ödemeli olarak kargolamaktır.
  6. Adaptörün kablosunun da hasar olmadığından emin olunuz.

WLAN ışığı yanmıyor (Kablosuz bağlantı)

Modem arızalarından biriside WLan ışığının yanmaması sorunudur.Wlan Işığı, modemin kablosuz bağlantı yaptığını gösterir. Bu ışığın hızlı bir şekilde yanıp sönmesi, kablosuz olarak veri iletişiminin gerçekleştiğini ifade eder

Modeminizde WLAN ışığı yanmıyorsa modeminizin kablosuz özelliği devre dışı demektir. Modeminizin yan veya arka tarafında bulunan WLAN tuşuna 2-3 sn basılı tutarak kablosuz özelliğini aktif edebilirsiniz. WLAN tuşuna basmanıza rağmen WLAN ışığı yanmıyorsa modeminizin arayüz sayfasına giriş yaparak modeminizin kablosuz özelliğini aktif edebilirsiniz.

LAN Işığı yanmıyor (Kablolu Ethernet bağlantısı)

Lan ışığı modemin bilgisayarınıza ethernet kablosu vasıtası ile bağlı olduğunu ve veri alış verişinin sorunsuz biçimde gerçekleştiğini gösterir. Bu ışık hızlı bir şekilde yanıp sönüyor ise modem ile bilgisayarınız kablolu olarak iletişim kuruyor demektir. Eğer bu ışık hiç yanmıyor ise 3 çeşit sorundan bahsedebiliriz.

  1. Modemin ana kartında problem vardır. Çözmek için garantisi devam ediyor ise yetkili servise gönderebilirsiniz.
  2. Ethernet kablosu arızalıdır. Modem ile bilgisayar arasındaki iletişimi kurmak ile görevli olan ethernet kablosu zaman zaman ezilmelere ve kırılmalara maruz kalarak arızalanabilir. Başka bir kablo deneyerek test edebilirsiniz.
  3. Bilgisayarın ethernet girişi ya da network ara yüz kartı bozulmuştur. Bu problemlerimizin en can sıkıcı olanı. Burada yapılması gereken bilgisayarın ana kartını tamir ettirmektir ya da yenisini almaktır. Bu noktada başka bir çözüm ise usb bağlantılı bir NIC (network ara yüz kartı) kullanmak olabilir.

Link ışığı Yanmıyor

Modem üzerinde Dsl veya Adsl olarak adlandırılan ışıklar link ışıklarıdır. ADSL ışığı modeminizin modeline göre ADSLDSL ya da LINK olarak belirtilmiş olabilir.

Link ışığı yanmıyor ise ilk olarak kablo bağlantılarınızın doğru olduğundan emin olmalısınız.

Splitter arızalanmış olabilir genellikle piyasada satılan splitterlar kalitesi çok düşük olmasından dolayı arıza yapmaktadır yenisini almanız gerekir.

Link  Sabit Değil (Link Oturmuyor)

Modem arızalarından bir diğeri link sabit değil, link oturmuyor sorunudur. Bu arızanın başlıca sebebi anahat üzerine paralel yapılan telefon cihazı problemleridir. Hat üzerinde splitter dışında alınan parelel bağlantılar bu şekilde arızalara yol açmaktadır.

Isp taraflı arızalarda bu şekilde karşımıza çıkabilir hat üzerindeki sinyal seviyesi düşük olabilir. Buda modem de link oturmamasına sebep olur.

Link Sabit PPP Işığı Yanmıyor

Modem üzerindeki Dsl veya Adsl ışığınız sabit yanıyor fakat internet veya PPP olan ışığınız yanmıyor bunun sebebi ise adsl modeminizin ayarlarını kontrol etmeniz gerekir. Modeminizi resetlemiş veya elektriksel faktörlerden dolayı modem ayarlarınız fabrika ayarlarına dönmüş veya farklı bir protokol seçilimiş olabilir. Bu ışık yanmıyor ise öncelikle modeme kaydettiğiniz kullanıcı adı şifre kısmı boş olduğu aklınıza gelmeli!.

PPP Kullanıcı adı, PPP Şifre ve Protokolden oluşan ayarlar kontrol edilmelidir!

Bir diğer sebebi ise Bağlı bulunduğunuz santralde altyapı çalışması olabilir eğer çalışma var ise bu ışık yanmaz.

Bu durumda modem ayarlarınızı kontrol ettiniz ve tekrar yapılandırdınız eğer hala bu ışık yanmıyor ise hizmet aldığınız Isp yi arayıp destek alabilirsiniz.

Link Sabit İnternet Sabit (Hat Oturmuş) İnternet Erişimi Yok

Bu durumda arızayı modem ayarlarınızı kontrol ederek başlayacaksınız hizmet şifre değişikliği yaptı iseniz ve yeni şifreyi modem ayarlarına kaydetmedi iseniz veya farklı bir Protokol tipini ayarladı iseniz bu şekilde modem ışıklarınız sabit olduğu halde internete erişemezsiniz. Şifre değişikliği yaptı iseniz internete erişmeye çalıştığınızda Adsl bilgilendirme sayfası açılabilir veya açılmıyor ise modem ayarlarınıza erişip modem arayüzünden Wan Ip yı kontrol edebilirsiniz 172 li bir ip adresi görüyor iseniz bu size yazdığınız kullanıcı adı şifre gibi bilgileri kontrol etmeniz gerektiği bilgisini verecektir.

172 li ip adresini biraz açıklayalım bu durum kullanıcı adı sonuna ek olarak eklenen @ttnet veya “@xxx” ten kaynaklana bilir burada @ et olarak nitlendirerek yazım yapılabiliyor bir diğer sorun şifre hatalı ve en can alıcı sorun ise Türkçe karakter problemidir. Hala anadolumun insanı Türkçe karakterleri bilmiyor bunlarıda yazmaktan kendimi alı koyamıyorum. ( Ç – I – Ş – Ü – Ö – Ğ )  Son olarakta kullanıcı adı şifre yazım kuralları küçük harflerden oluşmaktadır. Birleşik arada boşluk veya virgül konulmaz.

Bu durumda modem ayarlarınızı kontrol ettiniz ve tekrar yapılandırdınız halde 172 li ip alıyor iseniz hizmet aldığınız Isp yi arayıp destek alabilirsiniz.

İnternet kesintinize basit yollarla çözüm bulamıyorsanız hizmet almakta olduğunuz şirketin müşteri hizmetleri hattını aramalısınız. İnternet müşteri hizmetlerini aradığınızda telefonda size gerekli yönlendirmeler yapılır.

İnternet şirketlerinin müşteri hizmetleri telefonları

 
Şirket Adı Müşteri Hizmetleri Telefonu
Türk Telekom 444 1 444 / 444 4 564 (kurumsal)
Millenicom 0850 333 0 333 / 0 850 333 0 444 (kurumsal)
Turkcell Superonline 0532 532 00 00​ / 0 850 222 1 222 (kurumsal)
D-Smart 0850 266 0 266
TurkNet 0850 288 80 80 / 0212 703 43 71
Türksat Kablo / Uydunet 0850 888 0 126
Vodafone Süpernet 0850 542 0 542

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu