Triger Kayışı Nedir, Koparsa Ne Olur?

Triger kayışı ne zaman değişmeli, Triger kayışının koptuğu nasıl anlaşılır, Triger kayışı koparsa ne olur?

Triger kayışı nedir yazımızda sizlere aracın düzenli çalışmasında büyük öneme sahip olan Triger kayışı hakkında işinize yarayacak bilgiler vereceğiz.

Araç içerisinde birçok temel parça bulunmaktadır. Bu parçalar aracın doğru çalışması için birbiri ile etkileşim halindedir. Sizlere aracın düzenli çalışmasında büyük öneme sahip olan Triger kayışı hakkında işinize yarayacak bilgiler vereceğiz.

Triger kayışı nedir, ne işe yarar?

Triger kayışı nedir? Triger Kayışı (Camshaft Belt – Eksantrik mili kayışı) (Timing Belt – Zamanlama kayışı), araçlarda krank mili ile eksantrik mili arasındaki hareket iletimini sağlar. Triger kayışını iki mil arasında doğru hizada geren ise gergi bilyesidir.

Triger kayışı, motor içinde dönmekte olan krank mili ve eksantrik kam mili arasındaki bağlantıyı sağlayarak, hareketlerin eş zamanlı olmasını sağlar. Triger kayışı, krank milindeki hareketi alır ve eksantrik miline iletir. İlettiği bu hareket sayesinde supaplar açma – kapama hareketini sürdürür ve böylece motor soğutma sıvısı tüm sisteme yayılmış olur.

Triger kayışı hangi malzemeden yapılır?

Triger kayışı genel olarak çelik tel, kumaş ve kauçuk bileşenlerinin birleştirilmesi ile yapılır. Bazı kayışlarda karbon fiber, kevlar ve aramid gibi çok daha güçlü malzemeler kullanılabilir.

Triger kayışı nerede bulunur?

Triger kayışı aracın motor kısmındadır. Bazı araçlarda iletimin kayış yerine zincirle sağlandığını da ifade etmek gerekir.

Triger Kayışı Nedir, Koparsa Ne Olur, Triger Kayışı Ne Zaman Değişmeli?

Triger kayışı nedir yazımıza devam edelim.

Triger kayışının ömrü ne kadardır?

Triger kayışı, belirli periyotlarla yenilenmesi gereken ve motorun senkronizasyonunu sağlayan en kritik parçalarından biridir.

Triger kayışının ömrü, kullanım süresine, kullanılan mesafeye ve son kullanım tarihine göre değişiklik gösterir. Triger kayışının değişmesi gereken zamanı etkileyen 2 faktör var. Biri aracın KM’si diğeri de Triger kayışının kullanım süresi.

Triger kayışı kaç KM de değiştirilmelidir?

Triger kayışı, kauçuk malzemeden üretilmiştir. Kauçuk kayış, yapısı gereği, motorun sıcaklığından dolayı şertleşir ve sonrasında çatlayabilir ya da kayışın dişleri kopabilir.

Triger Kayışı Nedir, Koparsa Ne Olur, Triger Kayışı Ne Zaman Değişmeli?

Triger kayışının ortalama değişim süresi 90.000 KM’dir. Değiştirme imkanınız yoksa bir Triger kayışını maksimum 100.000 KM’ye kadar kullanabilirsiniz. Yani 90.000 ila 100.000 KM arasındaki bir zamanda mutlaka triger kayışını değiştirmeniz gerekiyor.

Triger kayışının değişim süresini etkileyen diğer bir faktörde Triger kayışının kullanım süresidir.  Bu sürede maksimum 3 yıl olmalıdır. 3 yıl içerisinde araç 90.000 KM yapmasa bile mutlaka triger kayışı değiştirilmelidir.

Triger kayışı koparsa ne olur, ne yapmak gerekir?

Triger kayışının kopması, motorun da ciddi zararlar görmesi anlamına gelir. Motor iflas edebilir. Supap zamanlamasının bozulması, açık kalması, pistonlara çarpması, sipopların eğilmesi, tüm parçaların zorlanması ve gürültü oluşması, bu sorunun sonucudur.

Triger kayışının koptuğu nasıl anlaşılır?

Triger kayışı koptuğunda, motorda güç kaybı problemleri yaşanır. Eğer araç hareket halindeyken koparsa aniden durmasına neden olur.

Triger kayışı koptuğunda yapılabilecek en doğru hamle, aracı kenara çekip uzman yardımı almaktır. Servis, bulunduğunuz noktaya yakın bile olsa arabayı çalıştırmayın ve destek bekleyin.

Kaputu açıp motora bakıldığında kayışın durumu görülebilir. Motordan ses gelmesi, egzozdan siyah duman çıkması da triger kayışında bir sorun olduğunun işareti olabilir.

Triger kayışı nedir yazımızda son olarak Triger kayışı değişimlerine bakalım.

Triger kayışı ne kadara değişir?

Triger kayışı değişim fiyatları 600 ile 1200 TL arasındadır. Bunun yanında Triger değişimi için servis ücreti de ödersiniz.

Triger kayışı nedir  yazımız hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyoruz ve aşağıda yer alan yorum alanında paylaşmanızı bekliyoruz. Triger kayışı  hakkındaki yorumlarınıza anında dönüş yaparak fikirlerinize cevap vermeyi bekliyor olacağız.

Buradaki yazımızda motorda silindir nedir, ne işe yarar, silindir sayısı nedir, motor hacmi nedir, motor hacmi neye göre hesaplanır sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu