Powerbank Nasıl Şarj Edilir?

Powerbank nasıl şarj edilir? Powerbank kaç saat şarjda kalmalı? Powerbank hızlı şarj nasıl olur? Powerbank'ın şarj olduğu nasıl anlaşılır?

Bu yazımızda yeni alınan Powerbank nasıl şarj edilir, Powerbank kaç saat şarjda kalmalı, Powerbank’ın şarj olduğu nasıl anlaşılır gibi sorulara cevap veriyoruz.

PowerBank, genel olarak taşınabilir şarj cihazı olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra harici batarya ve taşınabilir harici şarj cihazı olarak da bilinir.

Powerbank’ın gücü mAh (miliamper-saat) cinsinden ifade edilir.  mAh, elektronik eşyalarda kullanılan pillerin sıfır derecesine gelip tamamen boşalana kadar cihaza sağlayabileceği enerji ölçüsü birimi olarak kullanılmaktadır.

Hızlı şarj özelliği olmayan bir Powerbank adaptörünün şarj çıkış değeri genelde 5v 1A (5 volt ve 1 Amper)’dir. 1 Amper = 1000 mAh’dir. Yani 5v 1A çıkışlı şarj aleti, 2000 mAh kapasitesindeki bir Powerbank’ı 2 saat civarında doldurmaktadır.

Hızlı şarj özelliği olan bir adaptörün çıkışı ise 5v 2A’dır. 5v 2A çıkışlı şarj aleti, 2000 mAh kapasitesindeki bir Powerbank’ı 1 saat civarında doldurmaktadır. Yani Hızlı şarj özelliğine sahip bir adaptör normal şarjdan 2 kat daha hızlı şarj eder.

Tabii ki Powerbank’ı daha hızlı şarj etmek için hızlı şarj adaptörü yeterli olmaz, Powerbank’ınızın da hızlı şarj özelliğine sahip olması gerekir.

Şimdi Powerbank nasıl şarj edilir meselesine gelelim.

Powerbank nasıl şarj edilir?

Powerbank Nasıl Şarj Edilir? Powerbank'ın Şarj Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Powerbank Nasıl Şarj Edilir? Powerbank’ın Şarj Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Powerbank’ınızı satın aldığınız kutu içerisinde gelen şarj kablosu ve varsa şarj adaptörü ile şarj etmeniz gerekmektedir. Powebank’ı bilgisayarın USB yuvasına takarak da şarj edebilirsiniz ancak bu şarj etme süresini uzatacaktır.

Powerbank’ınızın şarj seviyesini üzerindeki göstergelerden yada LED ışıktan anlayabilirsiniz.

Örneğin Xiaomi Powerbank’larda 4 kademeli bir LED göstergesi bulunmaktadır.

  • 4 ışık da yanıyorsa %75 – %100
  • 3 ışık yanıyorsa %50 – %75
  • 2 ışık yanıyorsa %25 – %50
  • 1 ışık yanıyorsa %0 – %25

seviyesinde şarjınız olduğunu gösterir.

Powerbank şarj olduktan sonra şarjdan çıkarılmalı, uzun süre boyunca şarja takılı kalmamalıdır. Powerbank’ınızın ne kadar sürede tam şarj olacağını kutu içeriğinde bulunan klavuzdan öğrenebilirsiniz.

Powerbank nedir, gücü ne olmalı, kaç kere şarj eder, Powerbank alırken nelere dikkat etmeli buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

Powerbank şarjı hakkında sık sorulan sorular

Powerbank kaç saatte dolar?

Powerbank’ınızın ne kadar sürede tam şarj olacağını kutu içeriğinde bulunan klavuzdan öğrenebilirsiniz. 

Powerbank hızlı şarj nasıl olur?

Hızlı şarj adaptörü ile Powerbank’ı daha hızlı şarj edebilirsiniz. Tabii ki Powerbank’ı daha hızlı şarj etmek için hızlı şarj adaptörü yeterli olmaz, Powerbank’ınızın da hızlı şarj özelliğine sahip olması gerekir.

Powerbank prizden şarj edilir mı?

Powerbank’ınızı satın aldığınız kutu içerisinde şarj adaptörü varsa Powerbankı prizden şarj edebilirsiniz.

Powerbankın şarj olduğunu nasıl anlarım?

Powerbank’ınızın şarj seviyesini üzerindeki göstergelerden yada LED ışıktan anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu