Nasıl Yapılır

Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adres kodu nedir, Adres kodu sorgulama nasıl yapılır?

0
(0)

Adres numarası öğrenme, ev ve işyeri adres kodu sorgulama, dask kodu doğrulama ve uavt adres kodu doğrulama işlemleri hakkında net bilgiler yazımızda.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, Türkiye’deki tüm mesken ve işyerleri için 10 haneli bir adres kodu ataması gerçekleştirilmiştir.

Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçeleri; 1 Mart 2013 tarihi itibariyle Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) üzerinden oluşturulmaya başlanmış olup DASK poliçesi işlemlerinde ve başka birçok işlemde adres kodu kullanılmaya başlanmıştır. Ev yada işyeri adres kodu olmadan DASK poliçesi yapılamamaktadır.

Peki nedir bu adres kodu, bina kodu, UAVT kodu?

Adres numarası ne demek?

Adres kodu, ülke sınırları içerisinde yer alan tüm konutlarda bulunan özel bir numaradır. Bu numara 10 haneden oluşmaktadır. Bu kapsamda her evin ve iş yerinin kendine özel bir adres kodu bulunuyor ve bu sayede binaları ve daireleri kendilerine özel kodlarla tanımlamak mümkün hale geliyor. 

Bina numarası ne demek?

Bina kodu, Türkiye sınırları içerisinde taşınmazlara verilen 10 haneli numaralandırma bilgisidir. Oturduğunuz evin veya işyerinin bir kapı numarası bir de tekil UAVT kodu bulunmaktadır. Bu kod ile taşınmazlar tanınmaktadır.

UAVT kodu ne demek?

UAVT (Ulusal Adres Veri Tabanı) diğer adıyla DASK Adres Kodu, ülke sınırları içerisinde yer alan taşınmazlara ait bilgilerin ve adres kodlarının kayıtlı olduğu veri tabanıdır.

Ev ve işyeri adres Kodu sorgulama nasıl yapılır?

DASK adres kodunuzu öğrenebilmeniz için bağlı bulunduğunuz il, ilçe, köy ve mahalle bilgilerinize de ihtiyacınız olacaktır. Tüm bu bilgileri doğru bir şekilde sisteme girerseniz DASK adres kodunuza ulaşabilirsiniz.

Ev ve işyeri adres kodu sorgulamak için:

  • Adres kodu sorgusu için https://adreskodu.dask.gov.tr/ adresine girin.
  • Açılan ekrandan Adres Kodunu Öğren butonuna tıklayın.
  • İlk olarak İl, ardından İlçe, ardından Bucak / Köy, ardından Mahalle bilginizi seçin.
  • Bu seçimden sonra açılan ekrandan Cadde, Bina No bilginizi seçin.
  • Binanızı seçtikten sonra son olarak İç Kapı No bilginizi seçin.
  • Son ekranda Adres Kodu Bilgisi karşınıza çıkmış olacak.

adres kodu sorgulama 1

Adres kodu, yerleşim yeri sorgulama yazımızda son olarak Adres kodu hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını verelim.

Sağlık Bakanlığınca geliştirilen ve her türlü sağlık kaydına erişime olanak sağlayan e-Nabız nedir, ne işe yarar, e-Nabız şifresi nasıl alınır, e-Nabız tahlilleri nerede görülür gibi e-Nabız hakkında bir çok sorunun cevabını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Adres kodu sorgulama hakkında sık sorulan sorular

Adres Kodu nedir kaç haneden oluşur?

Adres kodu, ülke sınırları içerisinde yer alan tüm konutlarda bulunan özel bir numaradır. Bu numara 10 haneden oluşmaktadır. 

Adres Kodu sorgusu ücretli mi?

Hayır, adres kodu sorgu işlemi tamamen ücretsiz olarak yapılabilir.

UAVT nedir?

UAVT (Ulusal Adres Veri Tabanı) diğer adıyla DASK Adres Kodu, ülke sınırları içerisinde yer alan taşınmazlara ait bilgilerin ve adres kodlarının kayıtlı olduğu veri tabanıdır.

Bina kodu nedir?

Türkiye sınırları içerisinde taşınmazlara verilen 10 haneli numaralandırma bilgisidir. Oturduğunuz evin veya işyerinin bir kapı numarası bir de tekil UAVT kodu bulunmaktadır. Bu kod ile taşınmazlar tanınmaktadır.

DASK kodu nasıl sorgulanır?

DASK adres kodunuzu öğrenebilmeniz için bağlı bulunduğunuz il, ilçe, köy ve mahalle bilgilerinize de ihtiyacınız olacaktır. Tüm bu bilgileri doğru bir şekilde sisteme girerseniz DASK adres kodunuza ulaşabilirsiniz.

Son güncelleme: 17 Kasım 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.