Kasa Çalışıyor ama Monitöre Görüntü Gelmiyor, Ne Yapabilirim?

Bilgisayarın kasası çalıştığı halde monitöre görüntü gelmiyorsa yapabileceklerinizi yazımızda anlatıyoruz.

Geçenlerde bir okuyucum sormuştu bilgisayarı açıyorum, kasa çalışıyor ama monitöre görüntü gelmiyor, ne yapabilirim diye…

Kasa çalışıyor, ekran gelmiyor sorunu masaüstü bilgisayar kullanıcılarının mutlaka başına gelmiştir. Bilgisayarı açtığınız halde ekran gelmiyorsa yapacağınız bir kaç işlem var.

Bilgisayarın kasası çalışıyor ama monitöre görüntü gelmiyor, ne yapabilirim?

Yapacaklarınızı kolaylık sırasına göre listeledik. Buradaki çözüm yöntemlerini uygulayarak kasa çalışıyor ama monitöre görüntü gelmiyor sorununu çözmeniz mümkün.

  • Öncelikle kasa ve monitöre bağlantılarını kontrol edin.

Temizlik esnasında falan kasa yada monitör bağlantılarını yerinden çıkarmış olabilirsiniz.

Kasa Çalışıyor ama Monitöre Görüntü Gelmiyor, Ne Yapabilirim?

  • Kasaya ve monitöre takılan kablo bağlantılarını çıkarın.
  • Kopmuş pim olup olmadığına bakın.
  • kıvrılmış pimleri, boş bir mekanik uçlu kalem veya kapalı bir kalemin ucu gibi metal bir çubukla düzleştirmeye çalışın.
  • Pinlere doğru üfleyerek toz ve pisliklerden arındırın.
  • Kabloları tekrar yerine takın, pinlerin doğru oturduğundan emin olun ve iyice sıkıştırın.

Monitöre elektrik gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer monitörün ışığı yanmıyorsa monitöre prizden veya güç adaptöründen elektrik gelmiyor demektir.

  • Monitör güç kablosunu fişten çekip 30 saniye bekleyin.

Monitör güç kablosunu fişten çekip 30 saniye kadar bekledikten sonra kabloyu yeniden bağlayıp monitörü açın. Bu işlem, monitördeki elektronik bileşenleri sıfırlar.

  • Başka kablo deneyin.

Eğer elinizde mevcutsa başka bir Monitör kablosu bağlayarak deneme yapın.

  • Kasayı açarak anakart üzerindeki gevşemiş donanımları yerine oturtun.

Bilgisayar kasası kısa süre önce servise gönderildiyse veya taşındıysa kart, kablo, bellek modülü veya işlemci gevşek kalmış olabilir.

Bu durumda, bilgisayar açıldığında bir bip sesi gelebilir. Gevşek bileşenleri kontrol etmek için bilgisayarın kasasını açın ve Anakarta eklenmiş olan kart ve bellek modüllerinin dış kenarlarını daha iyi yerleştirmek için bunları hafifçe aşağı bastırın. Lütfen çok fazla baskı uygulamayın.

Kasa Çalışıyor ama Monitöre Görüntü Gelmiyor, Ne Yapabilirim?

Bunları yaptınız ama sorun devam ediyorsa…

  • … demek ki problem büyük!

Tüm adımları denemenize rağmen monitöre görüntü gelmiyor sorunu devam ediyorsa büyük olasılıkla donanım kaynaklı bir probleminiz var demektir.

Monitör’ünüzü başka bilgisayara taktığınız halde çalışmıyorsa monitör arızası olabilir.  Monitör başka bir bilgisayarda çalışıyorsa ve bilgisayarda ayrı bir grafik kartı varsa, grafik kartınızda sorun var demektir.

İster monitör, ister TV, isterse akıllı telefon ekranlarında olsun 60Hz, 90Hz, 120Hz, 144Hz şeklinde karşımıza çıkan ekran yenileme hızı (Refresh Ratenedir, ne işe yarar, ekran tazeleme hızı nasıl ayarlanır buradaki yazımızda ele alıyoruz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu