Akıllı Telefon

Yeni Telefon Alınca Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bu yazımızda yeni telefon alınca yapılması gereken bazı önemli ayarlardan bahsedeceğiz.

Bu yazımızda yeni telefonlarını sorunsuz olarak kullanmak isteyenler için, yeni telefon alınca yapılması gereken bazı önemli ayarlardan bahsedeceğiz.

Yeni telefon alınca neler yapmalı?

Günümüzde akıllı telefonların yüksek fiyatlarını göz önüne aldığımızda yeni akıllı telefonunuz için muhtemelen oldukça yüksek fiyatlar ödediniz ve bu cihazdan tam verim ile faydalanmak istiyorsunuz. Peki ama yeni telefon alınca  neler yapmalısınız?

  • Telefonu güncelleyin

Öncelikli olarak aldığınız telefonun kutusunu açın ve uygun bir yazılım güncellemesi olup olmadığına bakın. Yayınlanan güncellemeler hem hata düzeltmeler, hem performans iyileştirmeleri hem de yeni özellikler getirebilir. Bu nedenle her zaman güncel olduğunuzdan emin olun.

  • Eski verilerinizi aktarın

Üstteki maddeleri bir kenara koyduktan sonra eski telefonunuzda yer alan fotoğrafları, videoları, uygulamaları, kişileri ve müzikleri yeni akıllı telefonunuza aktarmayı unutmayın. Bunu çeşitli araçlarla ya da bulut depolama servisleri ile kolayca yapabilirsiniz.

  • Kılıf ve Ekran koruyucu alın

Binlerce lira ödediğiniz akıllı telefonunuzun başına bir şey gelmesini istemezsiniz değil mi? Bu nedenle kutudan çıkarttığınız ilk andan itibaren bir adet ekran koruyucu ve bir adet de kılıf almayı ihmal etmeyin. Böylece talihsiz kazalara karşı riskleri azaltmış olacaksınız.

  • Güvenli giriş seçeneklerini aktifleştirin

Bir üst maddeden de fark ettiğiniz üzere akıllı telefonlarımızda pek çok kişisel verimiz yer alıyor. Bu nedenle onları güvende tutmak hiç olmadığı kadar önemli. Cihazınızın imkan sunduğu özellikler doğrultusunda yüz tanıma, parmak izi tanıma ve şifre önlemlerini almayı unutmayın.

  • Kullanmayacağınız uygulamaları kaldırın

Pek çok akıllı telefon hiçbir zaman kullanmayabileceğiniz pek çok uygulama ile birlikte kutudan çıkar. Gerekli adımları tamamladıktan sonra serüvenimize bu uygulamaları tespit edip kaldırarak devam edin. Böylece depolama kapasiteniz gereksiz uygulamalarca işgal edilmemiş olacak.

Tüm bu adımlardan sonra yeni akıllı telefonunuzu kullanmaya hazırsınız. Aklınızda bataryamı ne kadar şarj etmem gerek gibi sorular varsa ve bunlarla ilgili garip bilgiler görüyorsanız, doğruları anlattığımız yazımıza hemen yukarıda yer alan bağlantıdan ulaşmanız mümkün.

Bütün bunlar haricinde şu şarj etme meselesine değinelim.

Yeni Telefon Alınca Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yeni telefon alınca kaç saat şarjda kalmalı!

İlk 24 saat şarjda durmalı diye söylentiler internette çokça mevcut.

1997 yılında ilk cep telefonları hayatımıza girdiğinde çıkan bu söylenti ile büyümüş olan bizler hala buna inanırız. Fakat bu koca bir yalan. Eski bataryalarda bile bu sınır 16 saattir. Kaldı ki şimdiki akıllı telefonlarda bu sınır maksimum 6 saat’tir. Yani yeni bir telefon aldığınızda 24 saat şarja takıp boşuna beklemenize gerek yok.

Yeni alınan telefonlar için pil seviyesi % 20’nin altına ulaştığında yani düşük pil seviyesindeyken şarj etmeniz yeterli olacaktır. Daha uzun ömürlü batarya için pil seviyesi %100 dolduğunda elektrik ile bağlantısını kesmelisiniz.

Önemli ve ilk kural, asla telefonunuzun orijinal şarj aletlerinden başka bir şarj aleti kullanmayın.

Yeni telefon alınca yapılması gerekenler yazımız sona erdi.

Eski telefonu satmadan önce ne yapmalı? Eski telefonu sıfırlama yeterli mi? Telefondan silinen dosyaları geri getirilemeyecek şekilde silme nasıl yapılır? İşte eski telefonu satmadan önce yapılması gerekenler!

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu