Odaklanma Yardımı Nedir, Ne İşe Yarar?

Odaklanma Yardımı nedir, ne işe yarar, Odaklanma Yardımı nasıl açılır, nasıl kapatılır?

Sessiz Saatler olarak da adlandırılan Focust Assist yani Odaklanma Yardımı nedir, ne işe yarar yazımızda anlatıyoruz.

Odaklanma yardımı Windows 10’dan önceki sürümlerde Sessiz Saatler olarak tanımlanıyordu.

Odaklanma Yardımı nedir?

Odaklanma yardımı, Windows bilgisayarlarda dikkat dağınıklığını önlemeye yardımcı olan kuralları ayarlamanızı sağlayan bir dizi ayar bölümüdür..

Odaklanma Yardımı ne işe yarar?

Odaklanma yardımı (Sessiz Saatler), odaklanmış durumda kalmanız gerektiğinde dikkat dağıtıcı bildirimleri önlemenizi sağlar.

Ekranınızı yinelerken, oyun oynarken veya bir uygulamayı tam ekran modunda kullanırken otomatik olarak etkinleştirilecek şekilde varsayılan olarak ayarlanır. Bunların herhangi birini veya tümünü denetleyebilir ve hangi düzeydeki bildirimlerin gizleneceğini belirleyebilirsiniz.

Odaklanma Yardımı nasıl açılır?

Odaklanma yardımı ayarları için;

  • Başlangıç > Ayarlar > Sistem > Odaklanma yardımı’nı seçin.

Karşınıza 3 tane seçenek çıkacak.

Odaklanma Yardımı Nedir, Ne İşe Yarar?

  1. Kapalı seçeneğinde tüm bildirimleri alınır,
  2. Yalnızca Öncelikli seçeneğinde yalnızca beğeninize göre özelleştirebileceğiniz listeden gelen bildirimleri görebilirsiniz,
  3. Yalnızca Alarmlar seçeneğinde ise alarmlar dışında her şeyi gizler.

Bu seçeneklerin altında ise Otomatik kurallar bölümünü göreceksiniz.

Otomatik kurallar bölümünü kullanarak gece geç vakit gelen bildirimleri sınırlandırabilirsiniz.

Otomatik kurallar altında, odaklanma yardımının otomatik olarak etkinleştirilmesine neden olan koşulları belirleyebilirsiniz. Bu koşulu açmak ya da kapatmak ve koşulun etkinleştirdiği odaklanma yardımcısının zamanını ve/veya düzeyini belirlemek için öğeyi seçin veya koşulu açma ya da kapatma kısayolu olarak anahtarı seçin.

Odaklanma yardımı otomatik olarak açıldığında varsayılan olarak işlem merkezinde odak yardımının açık olduğunu ve bildirimleri gösterdiğini açıklayan bir bildirim görünür. Bu iletiyi görmemeyi tercih ederseniz bildirimdeki Odaklanma yardımını değiştir düğmesini seçin ve başlatılan Ayarlar sayfasında Odaklanma yardımı otomatik olarak açıldığında işlem merkezinde bir bildirim göster seçeneğini belirleyin.

Odaklanma Yardımı nasıl kapatılır?

Odaklanma Yardımını kapatmak için;

  • Başlangıç > Ayarlar > Sistem > Odaklanma yardımı’na girerek Kapalı konuma getirin.

Odaklanma Yardımı Nedir, Ne İşe Yarar?

Odaklanma Yardımı kendi kendine açılıyor sorunu

Sürekli açılan odaklanma yardımı sorununun çözümü için Microsoft’un sitesinde önerilen aşağıdaki yolları takip edebilirsiniz.

  • Öncelikle Başlangıç > Ayarlar > Sistem > Odaklanma Yardımı yolunu izleyerek Otomatik Kurallar listesinde Bir uygulamayı tam ekranda kullanırken kısmının Kapalı konumda olduğundan emin olun.
  • Sorun devam ediyor olursa bilgisayarınızı Güvenli Mod‘da başlatarak durumun hala aynı olup olmadığını kontrol edin. Windows 10’da güvenli moda giriş için buradaki yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Odaklanma Yardımı hakkında sıkça sorulan sorular

Odak Yardımı nedir?

Odaklanma yardımı, Windows bilgisayarlarda dikkat dağınıklığını önlemeye yardımcı olan kuralları ayarlamanızı sağlayan bir dizi ayar bölümüdür..

Odak Yardımı nerede bulunur?

Odaklanma yardımı ayarları için;
– Başlangıç > Ayarlar > Sistem > Odaklanma yardımı’nı seçin.

Odaklanma yardımını kapalı mı tutmamız gerekir?

Odaklanma yardımını kapalı olarak tutmak sizin tercihinize kalmış. Eğer çok engelleyici bir durum oluşuyorsa odaklanma yardımını kapatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu