Akıllı Telefon

Telefon Neden Patlar?

Telefon neden patlar, şişmiş batarya nasıl anlaşılır, şişmiş batarya düzelir mi, şişen batarya garanti kapsamına girer mi?

Telefon neden patlar, şişmiş batarya nasıl anlaşılır, şişmiş batarya düzelir mi, şişen batarya garanti kapsamına girer mi gibi bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Telefon neden patlar?

Telefon patlaması dediğimiz olay cihazın içindeki bataryanın patlamasıdır. Akıllı telefonların içinde yer alan bataryalar belirli bir sıcaklığın üzerine çıktığında patlarlar. Buna termal kaçak denmektedir.

Lithium-ion bataryalar çok sayıda Li-ion hücresi içerir. Bu hücrelerin her birisinin kritik bir sıcaklığı vardır. Daha temel anlatmak gerekirse bunu bir kaynama noktası olarak da düşünebilirsiniz. Bir hücre harici ısı, aşırı şarj, hasar ya da üretim hataları nedeni ile kritik sıcaklığa ulaşırsa ekzotermik bir arıza yaşar. Yani hücre, bir ısı yaymaya başlar.

İşte tüm bu andan itibaren termal kaçak adı verilen sürece giriş yapmış oluyoruz. Eğer bir hücre ekzotermik bozulmaya yaşarsa ve ısı yayarsa, diğer tüm hücreler de bu sorundan etkilenir. Bu sürecin hızına bağlı olarak batarya alev alabilir ya da patlayabilir.

telefon neden patlar 1

Batarya neden şişer?

Yan sanayi denilen kalitesiz bataryalar, gene çakma sahte şarj aletlerinin kullanılması bataryanın şişip sonrasında patlamasına yol açabilmektedir. Cihazın pili tamamen dolmuşsa şarjdan mutlaka ayırın.

Şişmiş batarya nasıl anlaşılır?

Çıkarılabilir pile sahip bir telefon kullanıyorsanız şişen batarya kapağa baskı yaptığı için kapakta bombe oluşturu ve kapağı sık sık dışarı doğru atar.

Çıkarılabilir bir batarya telefonunuzda bulunmuyorsa ancak bir teknisyen tarafından açılarak kontrol edilmesi ile bataryanın şişip şişmediği anlaşılabilir. Bazı durumlarda şişen batarya ekran ile kasanın ayrılmasına sebep olmaktadır. Bu durumda bataryada sıkıntı olduğunu anlayabilirsiniz.

telefon neden patlar 2

Şişen batarya nereye atılır?

Şişen bataryalar atık pil toplama kutularına atılmalıdır.

telefon neden patlar 3

Akıllı cihazlardaki şarj sorununa çare olan Powerbank nedir, gücü ne olmalı, kaç kere şarj eder, Powerbank alırken nelere dikkat etmeli bu yazımızda ele alacağız.

Telefon batarya patlaması nasıl önlenir?

Başınıza böyle bir kaza gelmemesi için aşağıdaki bir kaç önlemi alarak akıllı telefonunuzda kullanılan bataryanın alev alma ya da patlama riskini en aza indirgeyebilirsiniz

  1. Orijinal akıllı telefonlar kullanın.
  2. Sertifikalı şarj adaptörleri ve şarj kabloları kullanın.
  3. Yüksek sıcaklıklardan kaçının.
  4. Cihazınızı bükmeyin ve  basınçtan uzak tutun.
  5. Aşırı şarjdan kaçının.

Telefon neden patlar yazımızda son olarak telefon patlamaları hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını verelim.

Telefon patlamaları hakkında sık sorulan sorular

Telefonum patlar mı?

Açık bir üretim kusuru olmadığı sürece akıllı telefonunuzun bataryasının patlaması pek de mümkün değildir.

Batarya şişmesi telefona zarar verir mi?

Şişen bataryalar telefonunuzun kasasına, ekranına zarar verecektir. Bunun yanı sıra şişen batarya kasaya baskı yaptığından telefonun içindeki başka donanımlara da zarar verebilir.

Şişmiş batarya geri iner mi?

Şişmiş batarya asla inmez. Şişen bataryalar oldukça tehlike arz ederler. Şişen bataryaya herhangi sivri bir şey değmesi durumunda bataryanın alev almasına neden olur. Şişen bataryalar hemen ayrıştırılmış, geri dönüşüme gidecek çöp kutularına atılmalıdır.

Batarya şişmesi Garantiye girer mi?

Telefonun Batarya şişmesi kullanıcı hatası olmadığından eğer 2 senelik garanti süresi dahilinde bu sıkıntı oluşmuşsa garanti kapsamında sayılmaktadır. Ancak bu garanti kapsamı için bataryanın herhangi bir darbe yada su temasında bulunmaması gereklidir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu