Bilim Teknik

Spatial Audio Nedir?

Spatial Audio nedir? Spatial Audio ne işe yarar? Spatial Audio hangi cihazlarda çalışır? Spatial Audio nasıl kullanılır?

Spatial Audio nedir? Spatial Audio ne işe yarar? Spatial Audio hangi cihazlarda çalışır? Spatial Audio nasıl kullanılır?

Spatial Audio nedir?

Spatial Audio (Mekansal Ses) (Konumsal Ses) sinema salonunu ya da benzeri çok kanallı surround ses ortamını simule etmeyi amaçlayan bir özelliktir.

Spatial Audio (Konumsal Ses) ne işe yarıyor?

Spatial Audio, surround ses odaklı kodlanmış videoları izlerken ya da müzikleri dinlerken ‘sinema benzeri bir deneyim’ sunmak için tasarlanmıştır. Bu teknoloji etkileyici bir deneyim sunabilmek için hem cihazınızdaki hem de kulaklığınızdaki sensörlerden faydalanır.

Spatial Audio (Konumsal Ses) kullanılabilen cihazlar

Spatial Audio, teknolojisinden faydalanabilmek için bir AirPods Pro’ya sahip olmanız gerekiyor.

Ayrıca kulaklığın eşli olduğu cihaz da iPhone 7, iPad (Nesil 6), iPad Air (Nesil 3), iPad Mini (Nesil 5), iPad Pro 11, iPad Pro 12.9 (Nesil 3) ya da daha yeni bir model olmalıdır. Bu cihazda iOS 14 ya da iPadOS 14 yüklü olmalıdır ve bu deneyimi elde edebilmek için uygun bir ses ya da görüntü dosyası çalıştırmanız gerekir.

Spatial Audio (Konumsal Ses) nasıl açılır?

spatial audio nedir 1
Spatial Audio Nedir?
  • Ayarlar > Bluetooth‘u seçerek listeden AirPods Pro’nuzu bulun.
  • AirPods’unuzun yanındaki ‘i‘ butonuna basın ve ‘Konumsal Ses‘ özelliğini aktif hale getirin.

Spatial Audio’nun nasıl çalıştığını görmek için hemen alttaki ‘Nasıl Çalıştığını Gör’ butonuna basmanız yeterlidir.

Mekansal ses özelliğini hızlıca açıp kapatmak için, kontrol merkezini de kullanabilirsiniz. iPhone ya da iPad ekranınızın sağ üst köşesinden aşağı kaydırma yapın.

Seçeneklere erişmek için, AirPod’ların küçük bir resmini içeren ses kontrolüne uzun basın. Açmak ve kapatmak için ekranın altında yer alan “Mekansal ses” seçeneğine dokunun.

Bu sayede stereo ses ile konumsal ses arasındaki farkı canlı bir şekilde deneyimleyebilir ve tam olarak ne işe yaradığını dinleyerek görebilirsiniz.

Gürültü engelleme teknolojileri Pasif ve aktif olmak üzere ikiye ayrılırlar. Buradaki yazımızda Aktif gürültü engelleme özelliği nedir, ne işe yarar, Aktif gürültü engelleme nasıl çalışır ele alacağız.

Spatial Audio nedir yazımız sona erdi.

Spatial Audio hakkında sıkça sorulan sorular

Spatial Audio ne anlama geliyor?

Spatial Audio (Mekansal Ses) (Konumsal Ses) sinema salonunu ya da benzeri çok kanallı surround ses ortamını simule etmeyi amaçlayan bir özelliktir.

Spatial Audio ne işe yarar?

Spatial Audio konumsal ses, sinema veya video izlerken sesin sizi çevreleyerek her yönden geldiği hissini uyandıran, sinema salonlarındakine benzer bir ses deneyimi yaşatır. Ses alanı aygıta, ses de ekrandaki aktöre veya eyleme eşlenmiş olarak kalır.

Spatial Audio nasıl test edilir?

Spetial Audio’nun nasıl çalıştığını görmek için hemen alttaki ‘Nasıl Çalıştığını Gör’ butonuna basmanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu