Nasıl Yapılır

Deep Freeze Nedir, Nasıl Kullanılır?

Deep Freeze nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, Deep Freeze nasıl devredışı bırakılır ve nasıl kaldırılır?

0
(0)

Özellikle internet cafe yada çok kullanıcılı bilgisayarlarda kullanılması tercih edilen Deep Freeze nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, Deep Freeze nasıl devredışı bırakılır ve nasıl kaldırılır sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Deep Freeze nedir?

DeepFreeze, Hyper Technologies tarafından geliştirilmiş, bilgisayarınızın her açılmasında kurulduğu andan itibaren geçerli olan ayarlarla çalışmasını  sağlayan bir programdır.

Deep Freeze ne işe yarar?

Deepfreeze kurulu bir makinede yaptığınız tüm değişiklikler (program kurma, belge kaydetme, dosya silme, duvar kagidini degistirme.. vs.) bilgisayarı açıp kapattığınızda tamamen silinirler. Yani bu işlemleri hiç yapmamış gibi.

Deep Freeze ne için kullanılır?

Daha çok internet cafe yada çok kullanıcılı bilgisayarlarda, kullanıcıların bilgisayarlara yazılımsal olarak zarar verilmesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

Firefox, Chrome, Opera gibi tarayıcıya bulaşan virüsler bolca pop-up reklam açıp, genelde yeniden yönlendirme şeklinde çalışırlar. Tarayıcılara bulaşan bu virüsler girilen web sitelerinde pop-up reklam ve sitelere yönlendirme yaparak sizi oldukça meşgul edip rahatsızlık verebilirler.

Deep Freeze bilgisayarı virüsten korur mu?

Deep freeze kurulu bir bilgisayara virüs bulaştığı zaman, bilgisayarınızı açıp kapattıktan sonra sistem tekrar eski haline gelecektir. Yani genel anlamda Deep Freeze virüsden korur.

Ancak, bazı virüsler tamamen har diskin yapısına etki edebilecek türdedir. eğer bu tür bir virüs bulaştıysa hard diskinizde problemler çıkabilir.

Deep Freeze nedir yazımıza kurulum işlemleri ile devam edelim.

Deep Freeze kurulumu

Öncelikle Deep Freeze programını aşağıdaki likten indirin.

Deep Freeze İndir
  1. DeepFreeze kurulum bakımından diğer programlarla aynı. Yani elimizdeki deepfrezee kurulum paketine çift tıklıyor ve lisans sözleİmesini kabul ettikten sonra gelen tüm pencereleri “Next” diyerek geçiyoruz.
  2. Deep Freeze, oldukça kısa süren kurulum sonrası bilgisayarın yeniden başlamasıyla direkt olarak aktif hâle geliyor. Kurulumdan sonra yeniden başlattığınızda sizden bir parola ayarlamanızı istiyor. No deyip geçebilirsiniz fakat her açılışta bu ekran karşınıza geliyor.
  3. Parola ayarlamak için Yes’e bastıktan sonra aşağıdaki ekranda göreceğiniz gibi Password sekmesine geçin ve Enter New Password ve Confirm Password kutularına parolanızı yazıp ardından “Apply and Reboot” tuşuna basın. Program parolayı kaydederek makineyi yeniden başlatır.

Deep Freeze nasıl devre dışı bırakılır?

Öncelikle Deep Freeze’in çalışmasını durduralım;

  1. Shift tuşuna basılı tutarken bilgisayarınızın sağ alt kısmında bulunan program simgesine tıklayın. (Kısayol: CTRL + Shift + F6)
  2. Gelen ekranda parola bilgilerinizi girin ve “OK” butonuna basın.
  3. Karşınıza çıkan ekranda “Boot Thawed” seçeneğini işaretleyin
  4. Apply ve Reboot butonuna tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Deep Freeze nedir yazımıza Deep Freeze kaldırma işlemleri ile devam ediyoruz.

Deep Freeze nasıl kaldırılır?

Deep Freeze kaldırmak için öncelikle yukarıda anlattığımız Deep Freeze durdurma işlemini yapmanız gerekmekte. Deep Freeze’in çalışmasını durdurduktan sonra şimdi Deep Freeze kaldırma işlemine geçebiliriz.

  1. Bilgisayar yeniden başlatıldığında Deep Freeze’in kurulu olduğu klasöre erişin.
  2. Yükleme dosyası olan “DFStd.exe” (bazı sürümlerde DF6Std.exe) dosyasını çalıştırın.
  3. Uninstall” seçeneğine tıklayarak programı kaldırın.

Deep Freeze kaldırma işlemi bu kadar.

Deep Freeze nedir yazımızda son olarak Deep Freeze hakkında çok sorulan soruları cevaplayalım.

Deep Freeze hakkında sık sorulan sorular

Deep Freeze programı virüsten korur mu?

Deep freeze kurulu bir bilgisayara virüs bulaştığı zaman, bilgisayarınızı açıp kapattıktan sonra sistem tekrar eski haline gelecektir. Yani genel anlamda Deep Freeze virüsden korur.
Ancak, bazı virüsler tamamen har diskin yapısına etki edebilecek türdedir. eğer bu tür bir virüs bulaştıysa hard diskinizde problemler çıkabilir.

Deep Freeze Boot Frozen nedir?

Bu kısım seçili ise program aktif demektir.

Deep Freeze Boot Thawed on Next nedir?

Bu kısım seçili olduğunda ve restart (yeniden başlatma) kısmında kaç yazıyorsa bilgisayar o kadar yeniden başlatmadan sonra program pasif durum geçecektir.

Deep Freeze Boot Thawed nedir?

Bu seçili durumda ise program pasif demektir.

Son güncelleme: 14 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.