Kulaklık

Sahte, Replika, Çakma Airpods nasıl anlaşılır?

Piyasada sahte Airpods bolluğu var. Bir çok yerde alınan Airpods'un orjinal olmadığı söyleniyor. Peki sahte, replika yada çakma Airpods nasıl anlaşılır?

Airdpods orjinal mi sorusu şu sıralar çokça sorulan sorular arasında. Piyasada sahte Airpods bolluğu var. Bir çok yerde alınan Airpods’un orjinal olmadığı söyleniyor. Peki sahte, replika yada çakma Airpods nasıl anlaşılır?

Apple ürünlerinin taklitleri her zaman yapılagelmiştir. Çin menşeili taklit firmaları artık o kadar geliştiler ki sahte Airpods‘u gerçeğinden ayırmak neredeyse imkansız hale gelmeye başladı.  Ama hemen paniklemeyin taklitçilerinde yapamadığı bazı şeyler var!

Sahte, Replika, Çakma Airpods nasıl anlaşılır yazımızda tüm dikkat etmeniz gereken Airpods özelliklerine bakacağız.

İşte Airpods orjinal mi yoksa sahte Airpods mu anlayabilmenizi sağlayabilecek bir kaç ayrıntı.

Çakma Airpods nasıl anlaşılır?

AirPods alırken ürünün yetkili satıcısından almaya dikkat edin. Sahte ürünlerle karşılaşma olasılığınızı bu şekilde en aza indirebilirsiniz.

Satın aldığınız Airpods kulaklığın orijinal mi yoksa sahte mi olduğunu anlamanın en güvenilir yolu Apple’ın sitesinden buraya tıklayarak Airpods ürün seri numarasını sorgulamaktır.

Apple’ın sorgulama bölümüne girdiğinizde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsınız;

sahte replika cakma airpods nasil anlasilir 3

Buraya Airpods yada Airpods Pro’nuzun seri numarasını girerek sorgulama yapabilirsiniz.

Eğer “Lütfen geçerli bir seri numarası girin.” hatası alıyorsanız Airpods ürününüz orjinal değildir. Bazı ürünlerde sorgulama sonrasında bu ürün henüz piyasaya çıkmamıştır hatası alabilirsiniz. Bu durumda da maalesef almış olduğunuz ürün replika bir ürün olabilir.

Airpods seri numarası nasıl bulunur?

AirPods’unuz iOS aygıtınıza bağlıysa Ayarlar > Genel > Hakkında > AirPods bölümüne giderek de seri numarasını bulabilirsiniz.

sahte replika cakma airpods nasil anlasilir 5

AirPods’un ve şarj kutusunun seri numarası aynıdır. Seri numarası kapağın alt tarafında bulunur.

sahte replika cakma airpods nasil anlasilir 6

Orjinal Airpods’u anlamanın yolları

Çakma Airpods nasıl anlaşılır en güvenli yol olan Apple ürün seri numarası sorgulaması haricinde sahte Airpods kontrolü için bazı kozmetik ve fiziksel özellikleri kontrol etmekte fayda var.

Kutu üzerindeki yazılara dikkat edin!

Kutuda yazanları dikkatle inceleyin. Yazım hataları, sözcükler arasında çift boşluk ve düşük kaliteli resimler, sahte ürünün işaretleridir.

Kutunun içerisinde birçok şey gerçeğini andırıyor olabilir, ancak yine belgelerdeki yazım hatalarını arayın. Apple’ın web sitesinde yazılı tüm aksesuarların kutuda olmasına dikkat edin.

Orjinal Airpods direk olarak bağlanır!

Çakma AirPods‘u Bluetooth ayarlarından bağlamanız, hatta bazılarını tek tek bağlamanız gerekiyor. Gerçek Airpods’ta böyle bir şey yok. Apple W1 çipi sayesinde gerçek Airpods‘u bağlamak için Bluetooth ayarlarına gitmeniz gerekmiyor.

Gerçek Airpods‘larda kulaklık ismini değiştirebiliyorsunuz, ayrıca Otomatik Kulak Algılama ayarını açıp kapayabiliyorsunuz.

Otomatik Kulak Algılama işlevi etkin haldeyken, kulaklığın birini çıkardığınızda müziğin duraklaması gerekiyor.

Force Touch özelliğini kontrol edin

Force Touch, basınca duyarlı olan çoklu dokunmatik bir teknolojidir. Force Touch, veya Dokunmatik Güç Apple tarafından geliştirilen, dokunmatik, multi-touch ve dokunmatik yüzeylerine (trackpad) uygulanan farklı kuvvet seviyelerini ayırt etmesini sağlayan bir teknolojidir.

Aşağıdaki resimde görülen alana baskı uyguladığınızda müziği durdurabilir, sonraki parçaya ya da önceki parçaya geçebilir ya da çağrıları yanıtlayabilirsiniz.

sahte replika cakma airpods nasil anlasilir 7

Aktif gürültü engelleyici özelliğini kontrol edin

AirPods Pro ile sunulan en önemli yeniliklerden birisi de aktif gürültü engelleyici özelliğidir. Bazı taklit ürünler bu teknolojiyi taklit ediyor olsalar da bu, o kadar da kolay değil.

  • Bilgisayarınız ya da tabletinizden YouTube’a girin ve bu sırada kulaklığınız, iPhone’unuza takılı olsun.
  • Bunun ardından bilgisayarınızda, tabletinizde ya da başka bir cihazda istediğiniz bir videoyu son ses açın. Bu sırada aktif gürültü engelleyici kapalı konumda olsun ve herhangi bir müzik çalmasın.
  • Videoyu açtıktan bir süre sonra aktif gürültü engellemeyi açık hale getirin.

Eğer Airpods orijinal ise bu gürültü, önemli ölçüde yok olacaktır.

Belirtmemiz gerekiyor ki cihazınız orijinal dahi olsa ses tam anlamı ile yok olmayabilir ancak neredeyse yok seviyesine indirgenecektir. Ancak cihazınız orijinal değilse bu gürültü neredeyse eskisi kadar devam edecektir.

‘Hey Siri’ komutunu kontrol edin

Apple’ın H1 çipi ile birlikte AirPods Nesil 2 ve AirPods Pro cihazınız uzakta olsa bile ‘Hey Siri’ komutlarını otomatik olarak algılayabiliyor.Ucuz ve sahte cihazların pek çoğunda bu teknoloji kullanılamadığı için bu özelliğin kullanılabilir olup olmadığını kontrol edin.

Çakma Airpods nasıl anlaşılır yazımızda son olarak Airpods güncel fiyat listesine yer verelim.

Güncel Airpods fiyatları

Apple’ın sitesinden buraya tıklayarak en güncel Airpods fiyatlarını görebilirsiniz.

Çakma Airpods nasıl anlaşılır yazımız burada sona erdi!

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu