Otomobil

Pasta Cila Nedir, Nasıl Yapılır?

Pasta cila neleri çıkarır? Pasta Cila ne zaman yapılmalı? Pasta cila ne kadar zamanda bir yapılır? Pasta cila elle yapılır mı? Pasta cila araca zarar verir mi? Pasta cila aracın değerini düşürür mü? Pasta ciladan sonra araba yıkanır mi?

0
(0)

Pasta Cila nedir yazımızda, araçta bulunan hafif çizikleri kapatmak ve boyayı daha parlak göstermek için yapılan Pasta Cila uygulaması hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacağız.

Çevresel etkenlerden dolayı aracınız ilk aldığınız zamandaki rengini yitirmiş ise otomobilinize patsa cila yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Pasta Cila işlemi otomobilin genel görüntüsüne etki ettiği için oldukça avantaj sağlayan bir işlemdir.

Pasta Cila nedir?

Pasta ve Cila aslında hem işlev hem de içerik bakımından ki ayrı malzemedir.

Pasta, sıvı bir zımparalama işlemidir. Pasta içinde bulunan boya çözücüler aracın üzerindeki boyayı fiziksel ve kimyasal olarak inceltir, aracın üst katmanındaki çizikler giderilir.

Cila ise hem parlatıcı hem de koruyucudur. Cila boyanın üzerine uygulanır. Cila işlemi boya üzerinde görünmeyecek derecede ince ve şeffaf bir katman oluşturmak amacıyla yapılır. Bu sayede boya daha parlak ve canlı görünür.

Pasta Cila Nedir, Nasıl Yapılır?

Pasta cila nedir açıkladık. Peki pasta cila ne işe yarıyor?

Pasta cila ile aracınızda çevresel etkenlerden dolayı oluşan çizikler, renk farkları ve boyayla ilgili olan problemler pasta cila işlemi ile giderilir.

 • Pasta Cila işlemi ihtiyaç görüldüğü takdirde 4 mevsimde her zaman yapılabilir. Bu tamamen size kalmış.
 • Pasta aracın boyasını kaldırırken cila işlemi ile boya kaplanır. Uzman ellerde olmak şartıyla pasta cila yaptırmanın hiç bir sakıncası ve zararı yoktur.
 • Pasta Cila arabanın değerinde bir düşme yaratmaz. Ancak uzman ellerde ve en iyi pasta cila malzemeleri kullanılarak yapılmalıdır.
 • Arkadaşlar pasta ciladan hemen sonra araba yıkanabilir. Bunun bir sakıncası yoktur. Ancak aracın doğru malzemelerle yıkanması gerekiyor.
 • Pasta Cila işlemini tekrar yaptırmak için son işlem üzerinden en az 2 yıl geçmiş olması gerekir. Daha kısa sürede yapılan pasta cila işlemlerinden aracın boyası zarar görebilmektedir. Cila işlemini ise tercihinize göre mevsimden mevsime yaptırabilirsiniz. Cila işleminin ömrü 3 aydır. 3 ay sonunda cila parlaklığını yitirir.

Pasta Cila nasıl yapılır?

Pasta Cila Nedir, Nasıl Yapılır?

Pasta Cila işlemine başlamadan önce:

 • Uygulama yapılacak yüzeyler, toz ve kirlerden arınacak şekilde yıkanmalı.
 • Yıkanma işleminden sonra araç sabunlu su ve kil hamuru yardımıyla tekrar temizlenmeli.
 • Aracının yüzeyine ve rengine uygun, kaliteli malzemeler kullanılmalı.
 • Araç koyu renk ise ince pasta, açık renk ise kalın pasta tercih edilmelidir.
 • Pasta işlemi sırasında araç güneşten uzak gölge bir alanda olmalı.
 • Pasta yapılacak alanların dışındaki kalan yerler mutlaka kapatılmalıdır.

Şimdi pasta cila nasıl yapılır bakalım.

Pastaya başlamak için yeterli miktarda ile pasta malzemesi kaporta üzerine sürülmelidir. Polisaj makinesi ile eğer yoksa pasta için uygun bir sünger ile dairesel hareketler çizilerek, yavaşça pasta malzemesi kaportaya yedirilmelidir. Pasta işlemi yapıldıktan sonra araç kuru bir bezle silinmeli ve cila işlemine geçilmelidir.

Cilanın ardından yüzeyin tekrar silinip bir süre güneş ışığından uzak bir şekilde kurumaya bırakılması gerekiyor.

Pasta Cila nedir yazımızda son olarak hangi Pasta Cila malzemesini tercih etmeli sorusunu cevaplandıralım.

En iyi pasta cila markası hangisi?

Otomobil aksesuarları satan yerlerden pasta ve cila temin edebilirsiniz. Piyasada tüp, sprey ve krem formunda çok fazla pasta ve cila markası var. Marka seçimi tamamen size kalmış.

Araç koruma teknolojisindeki yeni yöntemlerden biri olan seramik kaplama hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Pasta Cila nedir yazımız hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyoruz ve aşağıda yer alan yorum alanında paylaşmanızı bekliyoruz. Pasta Cila hakkındaki yorumlarınıza anında dönüş yaparak fikirlerinize cevap vermeyi bekliyor olacağız.

Pasta Cila hakkında sık sorulan sorular

Pasta cila neleri çıkarır?

Pasta cila ile aracınızda çevresel etkenlerden dolayı oluşan çizikler, renk farkları ve boyayla ilgili olan problemler pasta cila işlemi ile giderilir.

Pasta Cila ne zaman yapılmalı?

Pasta Cila işlemi ihtiyaç görüldüğü takdirde 4 mevsimde her zaman yapılabilir. Bu tamamen size kalmış.

Pasta cila ne kadar zamanda bir yapılır?

Pasta Cila işlemini tekrar yaptırmak için son işlem üzerinden en az 2 yıl geçmiş olması gerekir. Daha kısa sürede yapılan pasta cila işlemlerinden aracın boyası zarar görebilmektedir.

Pasta cila elle yapılır mı?

Pasta malzemesi araca Polisaj makinesi ile eğer yoksa pasta için uygun bir sünger ile dairesel hareketler çizilerek yedirilmelidir.

Pasta cila araca zarar verir mi?

Uzman ellerde olmak şartıyla  pasta cila yaptırmanın hiç bir sakıncası ve zararı yoktur.

Pasta cila aracın değerini düşürür mü?

Pasta Cila arabanın değerinde bir düşme yaratmaz. Ancak uzman ellerde ve en iyi pasta cila malzemeleri kullanılarak yapılmalıdır.

Pasta ciladan sonra araba yıkanır mi?

Arkadaşlar pasta ciladan hemen sonra araba yıkanabilir. Bunun bir sakıncası yoktur. Ancak aracın doğru malzemelerle yıkanması gerekiyor.

Son güncelleme: 8 Aralık 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.