Seramik Kaplama Ne Demek?

Araç koruma teknolojisindeki yeni yöntemlerden biri olan seramik kaplama hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Seramik kaplama ne demek yazımızda son zamanlarda kullanımı oldukça yaygınlaşan seramik kaplama hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Araç bakımına dikkat eden kullanıcıların araç kaportalarını korumak ve daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için  başvurduğu yöntemlerden birisi de seramik kaplamadır.

Seramik kaplama ne demek?

Seramik kaplama (Glass Coating), araç yüzeyine boya koruma amaçlı uygulanan, hammaddesi cam olup asıl ismi cam kaplama olan kimyasal bir üründür. Seramik kaplama, aracın kaportasında meydana gelebilecek çizik , çatlak ve dökülmelerin önüne geçmek için uygulanmaktadır.

Seramik kaplamalı araç asla çizilemez bir araç değildir. Ancak seramik kaplama, araç kaportasında sert bir yüzey oluşturduğu için çizilmelere karşı daha dayanıklı olmaktadır. Seramik kaplama araç boyasına kesinlikle zarar vermez.

Seramik kaplama ne işe yarar?

Seramik kaplamalar oluşturduğu derin parlaklığı tüm çevresel doğal asitlere (kuş pisliği, böcek kalıntıları, asit yağmuru, ağaç reçinesi vs) ve tüm çevresel aşındırıcılara (yol tuzu, oksidasyon, ultraviyole) karşı aracın boyasını koruyabilen bir kaplamadır. Seramik kaplama içerdiği hammaddeler sayesinde uygulandıkları yüzeyle reaksiyona girer ve çok sıkı bir şekilde tutunur.

Seramik kaplamalar, silikon ve Wax içeren cilaların aksine daha yüksek parlaklık ve uzun süreli koruma sağlar.

Yukarıda da değindiğimiz gibi seramik kaplamalar araç yüzeyinde sert bir tabaka oluştururlar. Bu sert tabakada H olarak isimlendirilen bir dereceye göre yapılır. Seramik kaplamada 2H,4H, 6H, 9H derecede koruma ürünleri mevcuttur. H değeri ne kadar yüksek olursa ürünün sertliği de o kadar yüksek olur.

Seramik kaplama zararlı UVA ve UVB ışınlarından, boya renginin zamanla solmasına, araç yüzeyine yapışan zift, reçine ve boya tozlarına karşı tam koruma sağlar.

Seramik kaplama renk seçenekleri ile aracınızın rengini tamamen değiştirebilirsiniz.

Seramik kaplama ne demek yazımıza devam edelim.

Seramik kaplama nasıl yapılır?

Oldukça dikkat gerektiren bir uygulama olan seramik kaplama aşamaları şu şekilde olmaktadır.

  • Seramik kaplamalar sıvı formda bulunurlar.
  • Kaplama işlemine başlamadan önce araç çok iyi yıkanmalı, kurutulmalı ve varsa yüzeysel çizikler giderilmelidir.
  • Seramik kaplama uygulaması, ortam sıcaklığının 10-25 derece arasında olduğu, aydınlık bir alanda yapılır.
  • Araç kuruduktan sonra araca zarar vermeyecek ve aracı çizmeyecek bir mikro fiber veya daha yumuşak bir bez yardımıyla seramik kaplama sıvısı aracın yüzeyine uygulanır.

Seramik kaplama ne demek?

  • Seramik kaplama araca 3 yada 4 kat olarak uygulanmaktadır.  Bu işlem sırasında dikkat edilecek nokta, sıvının bütün yüzeye homojen olarak yayılmasıdır.
  • Tüm araç yüzeyine uygulanan seramik kaplama, 20 dakika sonra kurur ve ilk 24 saat içinde otomobiliniz kullanıma hazır olur.

Seramik Kaplama Ne Demek?

Seramik kaplamaların ömrü, kullanılan malzeme kalitesine ve işçiliğe göre değişmektedir. Eğer 3 kat seramik kaplama yapıldıysa 2 sene, 4 kat seramik kaplama yapıldıysa 3 senedir.

Seramik kaplamalı bir aracın yıkanması normal araçlardaki gibidir. Ancak burada şampuan seçimi çok önem taşımaktadır. Kullanılacak şampuan pH dengeli, katkı içermeyen ve cilasız olmalıdır.

Seramik kaplama ne demek yazımız hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyoruz ve aşağıda yer alan yorum alanında paylaşmanızı bekliyoruz. Seramik kaplama hakkındaki yorumlarınıza anında dönüş yaparak fikirlerinize cevap vermeyi bekliyor olacağız .

Pasta Cila nedir yazımızda, araçta bulunan hafif çizikleri kapatmak ve boyayı daha parlak göstermek için yapılan Pasta Cila uygulaması hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplıyoruz.

Seramik kaplama ne demek yazımızda son olarak seramik kaplamalar hakkında en çok sorulan soruları cevaplandıralım.

Seramik kaplama hakkında sık sorulan sorular

Seramik kaplama işe yarıyor mu?

Seramik kaplama, aracın kaportasında meydana gelebilecek çizik , çatlak ve dökülmelerin önüne geçmek için uygulanmaktadır.

Seramik kaplama yapılan araç çizilir mi?

Seramik kaplamalı araç asla çizilemez bir araç değildir. Ancak seramik kaplama araç kaportasında sert bir yüzey oluşturduğu için çizilmelere karşı daha dayanıklı olmaktadır.

Seramik kaplama boyaya zarar verir mi?

Seramik kaplama araç boyasına kesinlikle zarar vermez.

Seramik kaplamada 9H nedir?

Seramik kaplamada 4H, 7H ve 9H koruma ürünleri mevcuttur. H derecesi ne kadar yüksek olursa ürünün sertliği de o kadar yüksek olur.

Seramik kaplama kaç kat yapılır?

Seramik kaplama araca 3 yada 4 kat olarak uygulanmaktadır. 

Seramik kaplama ne kadar ömürlü?

Seramik kaplamaların ömrü, kullanılan malzeme kalitesine ve işçiliğe göre değişmektedir. Eğer 3 kat seramik kaplama yapıldıysa 2 sene, 4 kat seramik kaplama yapıldıysa 3 senedir.

Seramik kaplamalı araba nasıl yıkanmalı?

Seramik kaplamalı bir aracın yıkanması normal araçlardaki gibidir. Ancak burada şampuan seçimi çok önem taşımaktadır. Kullanılacak şampuan pH dengeli, katkı içermeyen ve cilasız olmalıdır. 

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu