Donanım

Kablolu İnterneti Kablosuz Hale Getiren Access Point Nedir, Ne İşe Yarar?

Access Point nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, Access Point alırken nelere dikkat etmeli, Access Point nasıl kurulur?

0
(0)

En önemli işlevi kablolu interneti yani Ethernet bağlantısını kablosuz hale getirmeye yarayan Access Point nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, Access Point alırken nelere dikkat etmeli, Access Point nasıl kurulur gibi soruların cevaplarını yazımızda açıklıyoruz.

Access Pointler sadece kablolu interneti kablosuza çevirmekle kalmıyor internet sinyallerini de güçlendiriyor.

Access Point nedir, ne işe yarar?

Türkçe’de Erişim Noktası anlamına gelen Access Point, birden çok bilgisayarı, akıllı telefonu, tableti, kısacası internet erişimi olan her türlü cihazı internete bağlayan cihazların ortak adıdır.

Access point‘lerin çeşitli işlevleri vardır.

Access Point’lerin asıl görevi internet bağlantısını Repeater yaparak yani tekrarlatarak sinyal gücü zayıf olan veya bağlantısı hiç olmayan yerlere İnternet sinyalini ulaştırmaktır.  Access Point’ler, Modem ya da switch üzerinden aldığı kablolu ağ bağlantısını kablosuz (Wi-Fi) bağlantıya dönüştürür.

Kısaca Access Point‘ler kablosuz bağlantı bulunmayan ortama kablosuz ağ bağlantısı sağlar. Access Point’ler tek başlarına modem işlevlerine sahip değildir.

Access point ayarları yapıldığı takdirde, kablosuz ağ sinyalini güçlendirme işlevine de sahiptir. Mevcut olan kablosuz ağ sinyalini alıp güçlendirerek ortama geri iletir. Böylece kablosuz ağın etki alanını genişletmiş ve güçlendirmiş olur.

Access Point Nedir, Ne İşe Yarar?

Access Point nasıl çalışır?

Access Point (Kablosuz erişim noktası), genellikle Ethernet üzerinden yönlendiricinize bağlanır ve kablosuz frekanslar üzerinden Ethernetsiz aygıtlarınızla iletişim kurar.

Kablosuz bağlantı desteği için kullanılacak Access Point cihazlar bir Ethernet kablosu ile internet bağlantısının olduğu routera bağlanır. Bu bağlantının ardından kablosuz ağ ayarları AP üzerinde yapılandırılarak internet erişimi kablonun yanı sıra kablosuz olarak da kullanılabilir.

Access Point nedir yazımıza devam edelim.

Access Point alırken nelere dikkat edilmeli?

Access pointler iç mekan ve dış mekan olarak ortam şartlarına özel üretilmektedir. Dış ortam Erişim Noktaları kötü hava koşullarında sinyal sürekliliği sağlamak amacıyla özel çalışma prensibiyle üretilmektedir iç ortam ürünlerine göre dayanıklılığı üst seviyededir.

Access point alırken dikkat edeceğimiz özelliklerin başında dBi, GHz, ve IEEE ( 802.11b/g/n) özellikleridir. Bir Access Point’in ne kadar uzağa ve ne kadar güçte internet vereceği dBi, GHz ve IEEE ( 802.11b/g/n) özellikleridir.

Access point alırken 2.4 Ghz ve 5 Ghz frekansında olanları tercih edin. Çünkü 2.4 Ghz olanları bazı akıllı cep telefonlarını ve bilgisayarları desteklemiyor. Genellikle 2.4 Ghz ve üzerindeki özellikler noktadan noktaya data transferi ve kamera sistemlerin de görüntü aktarımı  için kullanılıyor.

Fiyatlarına ve özelliklerine göre bir çok marka ve model Acces Point’i buradaki linkten görebilmeniz mümkün.

Access Point kurulumu nasıl yapılır?

Gelelim kablolu internet kablosuza nasıl çevrilir mevzusuna.

Access Point nedir yazımızda ele alacağımız Access point kurulumu modem kurulumuna oldukça benzemektedir.

  1. Access Point’i fişe takın ve on/off düğmesini “on” konumuna getirin.
  2. Kablosuz modeminizin arkasındaki ve access pointin üzerindeki WPS düğmesine basın.
  3. Eşleşme tamamlandığında herhangi bir internet sitesini açmak istediğinizde karşınıza Access Point kurulum sayfası gelecektir.
  4. Bu sayfada hiçbir ayara dokunmadan sadece kablosuz modem şifrenizi/parolanızı girin ve kurulumu tamamlayın.

Access Point Nedir, Ne İşe Yarar?

Access Point nedir yazımızda son olarak karıştırılan 2 kavramı açıklığa kavuşturalım.

Access point ve repeater farkı nedir?

Temel olarak Access point, menzil genişletici ve repeater kavramlarını birbirinden ayıran özellikler bazı işlev farklarıdır.

  • Access point, ağ trafiğini düzenleyen router cihazlarına bağlanarak çalışan ve çevresindeki cihazları farklı bir uzaklıktan da yerel ağa bağlamaya yarayan bir ağ merkezi oluşturur.
  • Menzil genişletici, cihazları lokal ağa bağlamaz, yalnızca var olan Wifi sinyalini güçlendirerek kapsama alanını genişletir ve daha uzak bir mesafeye ana sinyalin daha güçlü şekilde ulaşmasını sağlar.
  • Repeater ise ana ağ sinyalini kopyalarak ileten, tekrar eden cihazların genel ismidir. Bazı access point cihazlarında repeater özelliği de bulunmakla beraber menzil genişleticiler de repeater türü cihazlardan sayılabilir.

Menzil genişleticilerin sinyali tekrar etmek dışında repeater cihazlardan ayrılan bir özelliği ikinci bir SSID, yani ara bir ağ adı tanımlayarak erişim sağlamalarıdır. Diğer cihazlar sizin ağınızın SSID’si dışında ikinci bir SSID tanımlamaz.

Access Point nedir yazımız sona erdi.

Kablosuz bağdaştırıcı veya Erişim Noktası sorunu gibi Ağ bağlantı sorunları hatalı donanım veya sürücü sorunları nedeniyle ortaya çıkar. Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu farklı nedenlerle ve daha çok dizüstü bilgisayarlarda ortaya çıkan bir durumdur. Buradaki yazımızda bulunan yöntemleri uygulayarak bu sorunu  çözebilirsiniz.

Access Point hakkında sıkça sorulan sorular

Access point özelliği ne demek?

Access Point (Türkçe : Erişim Noktası), birden çok bilgisayarı, akıllı telefonu, tableti, kısacası internet erişimi olan her türlü cihazı internete bağlayan cihazların ortak adıdır.

Kablolu internet nasıl kablosuz yapılır?

Kablolu internetinizi kablosuz hale getirmek için acces point kullanmanız gerekiyor.

Access point ne işe yarar?

Access Point’ler mevcut kablolu ağı kablosuza çevirmek yada kablosuz ağın etki alanını genişletmek ve güçlendirmek için kullanılan ağ cihazlarıdır.

Access point modem midir?

Hayır. Access Point’ler tek başlarına modem işlevlerine sahip değildir.

Son güncelleme: 9 Ağustos 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.