Donanım

Access Point Nedir, Ne İşe Yarar?

Access Point nedir, ne işe yarar, Access Point nasıl kullanılır, Access Point nasıl bağlanır?

Türkçe’de erişim noktası anlamına gelen Access Point nedir, ne işe yarar, Access Point alırken nelere dikkat etmeli, Access Point nasıl kurulur gibi Access Point hakkında soruların cevaplarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Access Point nedir?

Access Point (Türkçe : Erişim Noktası), birden çok bilgisayarı, akıllı telefonu, tableti, kısacası internet erişimi olan her türlü cihazı internete bağlayan cihazların ortak adıdır.

Access Point ne işe yarıyor ?

Access Point’ler mevcut kablolu ağı kablosuza çevirmek yada kablosuz ağın etki alanını genişletmek ve güçlendirmek için kullanılan ağ cihazlarıdır.

Access point‘lerin çeşitli işlevleri vardır. Modem ya da switch üzerinden aldığı kablolu ağ bağlantısını kablosuz (wireless) bağlantıya dönüştürür. Yani kablosuz bağlantı bulunmayan ortama kablosuz ağ bağlantısı sağlar. Access Point’ler tek başlarına modem işlevlerine sahip değildir.

Access point ayarları yapıldığı takdirde, kablosuz ağ sinyalini güçlendirme işlevine de sahiptir. Mevcut olan kablosuz ağ sinyalini alıp güçlendirerek ortama geri iletir. Böylece kablosuz ağın etki alanını genişletmiş ve güçlendirmiş olur.

Access Point Nedir, Ne İşe Yarar?

Access Point nedir yazımıza devam edelim.

Access Point alırken nelere dikkat edilmeli?

Access pointler iç mekan ve dış mekan olarak ortam şartlarına özel üretilmektedir. Dış ortam Erişim Noktaları kötü hava koşullarında sinyal sürekliliği sağlamak amacıyla özel çalışma prensibiyle üretilmektedir iç ortam ürünlerine göre dayanıklılığı üst seviyededir.

Access point alırken dikkat edeceğimiz özelliklerin başında dBi, GHz, ve IEEE ( 802.11b/g/n) özellikleridir. Bir Access Point’in ne kadar uzağa ve ne kadar güçte internet vereceği dBi, GHz ve IEEE ( 802.11b/g/n) özellikleridir.

Access point alırken 2.4 Ghz ve 5 Ghz frekansında olanları tercih edin. Çünkü 2.4 Ghz olanları bazı akıllı cep telefonlarını ve bilgisayarları desteklemiyor. Genellikle 2.4 Ghz ve üzerindeki özellikler noktadan noktaya data transferi ve kamera sistemlerin de görüntü aktarımı  için kullanılıyor.

Access Point kurulumu nasıl yapılır?

Access Point nedir yazımızda ele alacağımız Access point kurulumu modem kurulumuna oldukça benzemektedir.

  1. Access Pointi fişe takın ve on/off düğmesini “on” konumuna getirin.
  2. Kablosuz modeminizin arkasındaki VPS düğmesine ve access pointin üzerindeki VPS düğmesine basın.
  3. Eşleşme tamamlandığında herhangi bir internet sitesini açmak istediğinizde karşınıza access point kurulum sayfası gelecektir.
  4. Bu sayfada hiçbir ayara dokunmadan sadece kablosuz modem şifrenizi/parolanızı girin ve kurulumu tamamlayın.

Access Point Nedir, Ne İşe Yarar?

Access Point nedir yazımızda son olarak karıştırılan 2 kavramı açıklığa kavuşturalım.

Access point ve repeater farkı nedir?

Temel olarak Access point, menzil genişletici ve repeater kavramlarını birbirinden ayıran özellikler bazı işlev farklarıdır.

  • Access point, ağ trafiğini düzenleyen router cihazlarına bağlanarak çalışan ve çevresindeki cihazları farklı bir uzaklıktan da yerel ağa bağlamaya yarayan bir ağ merkezi oluşturur.
  • Menzil genişletici, cihazları lokal ağa bağlamaz, yalnızca var olan Wifi sinyalini güçlendirerek kapsama alanını genişletir ve daha uzak bir mesafeye ana sinyalin daha güçlü şekilde ulaşmasını sağlar.
  • Repeater ise ana ağ sinyalini kopyalarak ileten, tekrar eden cihazların genel ismidir. Bazı access point cihazlarında repeater özelliği de bulunmakla beraber menzil genişleticiler de repeater türü cihazlardan sayılabilir.
  • Menzil genişleticilerin sinyali tekrar etmek dışında repeater cihazlardan ayrılan bir özelliği ikinci bir SSID, yani ara bir ağ adı tanımlayarak erişim sağlamalarıdır. Diğer cihazlar sizin ağınızın SSID’si dışında ikinci bir SSID tanımlamaz.

Access Point nedir yazımız sona erdi.

Kablosuz bağdaştırıcı veya Erişim Noktası sorunu gibi Ağ bağlantı sorunları hatalı donanım veya sürücü sorunları nedeniyle ortaya çıkar. Kablosuz bağdaştırıcı veya erişim noktası sorunu farklı nedenlerle ve daha çok dizüstü bilgisayarlarda ortaya çıkan bir durumdur. Buradaki yazımızda bulunan yöntemleri uygulayarak bu sorunu  çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu