Windows

Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur?

İzinsiz kullanımları engellemek için bilgisayarınızı açılış parolası ile koruma altına alabilirsiniz.

Bilgisayara nasıl şifre koyulur yazımızda izinsiz kullanımları engellemek için bilgisayara şifre koyma ve bilgisayar şifresi kaldırma işlemlerini anlatacağız.

Yazımızdaki bilgisayara şifre koyma adımlarını uygulayarak izinsiz kullanımları engellemek için bilgisayarı parola ile koruma altına alabilirsiniz.

Windows bilgisayara nasıl şifre koyulur?

1# Sol alt köşede bulunan Windows tuşuna basarak ”Ayarlar” seçeneğine tıklayın.

Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur?

2# Windows ayarları açılacaktır. Burada bulunan ”Hesaplar” menüsüne gidin.

bilgisayara nasil sifre koyulur 2

3# Ekranın sol tarafında yer alan ”Oturum açma yöntemleri” seçeneğine tıklayın. Ekranın sağ tarafına “Oturum açma seçenekleri” çıkacak. Burada “Parola” seçeneğine tıklayın.

bilgisayara nasil sifre koyulur 3

4# Açılan sekmede ”Ekle” butonuna tıklayarak bilgisayar açılışına koymak istediğiniz şifreyi yazın ve açılan pencerede ”Son” tuşuna basarak şifre koyma işlemini tamamlayın.

bilgisayara nasil sifre koyulur 4

Bilgisayarınıza koyacağınız şifrenizin güçlü şifre olması gerekiyor. Tahmin edilmesi zor bir şifre koymak, bilgisayarın güvenliği açısından daha sağlıklı olacaktır. Şifre seçiminde yapılan en büyük hata ise; ardışık sayılar ve doğum tarihi gibi zayıf şifre seçimleri oluyor.

Güçlü şifre nasıl oluşturulur yazımızda tahmin edilmesi ve ele geçirilmesi zor olan güçlü şifre oluşturma tekniklerini ve çok karakterli güçlü şifre örneklerini bulabilirsiniz.

Bilgisayara konulan şifre nasıl kaldırılır?

Yukarıda bahsettiğimi bilgisayara nasıl şifre koyulur adımlarını aynen tekrarlayarak “Oturum açma seçenekleri” kısmında bulunan “Parola” seçeneğine tıkladıktan sonra “Değiştir” butonuna tıklayın.

bilgisayara nasil sifre koyulur 5

Açılan menüde kişisel bilgisayarınızın mevcut şifresini girin ve “İleri” butonuna tıklayın ve sonraki ekranda yeni bilgisayar şifrenizi belirleyin.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu