Dolby Digital ve DTS Nedir?

Dolby Digital ve DTS nedir yazımızda ses standartları olan Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby True HD, Dolby Pro Logic, DTS Digital Surround, DTS Master Audio, DTS-HD ve DTS-HD Master Audio kavramlarını açıklayacağız.

Dolby Digital nedir?

Dolby Digital, bir dijital ses kodlama sistemidir. Dolby Digital, Dolby Laboratuvarları tarafından geliştirilmiştir.

Dolby Digital terimi, sahip olduğu kanalların sayısını değil, ses sinyalinin dijital kodlamasını ifade eder. Hemen hemen tüm ev sineması alıcılarında yerleşik bir Dolby Digital (DD, DD 5.1 veya AC3) kod çözücü bulunur.

Dolby Digital ve DTS Nedir?

Dolby Digital kullanırken kanal seçenekleri şunlardır:

  • Monofonik: Bir veya iki konuşmacı tarafından temsil edilir. İki hoparlörle, her iki hoparlör de aynı sesi yeniden üretir, böylece ses hoparlörler arasındaki boşluktan geliyormuş gibi görünür.
  • 2-Kanallar: Biri sol önde ve diğeri dinleme konumunun sağ önünde olmak üzere iki hoparlör tarafından temsil edilir.
  • 4-Kanallar: Dört konuşmacı tarafından temsil edilmektedir. Dinleme konumunun sol ve sağ önüne iki hoparlör yerleştirilmiştir. Diğer iki hoparlör solda ve sağda ve dinleme konumunun biraz gerisindedir.
  • 5.1 Kanallar: Beş hoparlör (sol, merkez, sağ, sol surround ve sağ surround hoparlör) ve bir subwoofer (.1) ile temsil edilir.

Dolby Digital ilk olarak 1995 yılında vizyona giren Clear and Present Danger adlı filmde kullanılmışyıt.

Dolby Digital Plus nedir?

Dolby Digital Plus, 7.1 kanallı ayrı dijital seslere kadar uyumlu, gelişmiş bir Dolby Digital sinyal formatıdır ve aynı zamanda ilave veri bit hızı performansı sayesinde ses kalitesini de yükseltir. Klasik Dolby Digital ile bu teknolojiyi de kapsayacak şekilde uyumludur, bu nedenle kaynak sinyaline ve çalma aygıtı koşullarına yanıt olarak üstün bir esneklik sağlar.

Dolby True HD nedir?

DTS Master Audio formatına benzer bir kayıpsız ses sıkıştırma formatıdır. Her ikisi de Blu-ray Disc için isteğe bağlı ses formatları olarak kullanılır.

Dolby Pro Logic nedir?

Dolby Pro Logic , Dolby Laboratories tarafından geliştirilen bir matris şifreleme teknolojisidir. CD’lerdeki içerik gibi normal müzik mükemmel bir surround efektin elde edilmesi için 5 kanallı olarak şifrelenir.

Tüm stereo kaynaklar için zengin bir konum algısı sunacak bir “üç boyutlu”ses görüntüsünün oluşturulması için, ses kanalı sinyalleri stereo ve tam bant sinyallerine (20 Hz ila 20 kHz frekans tepkisine sahip) dönüştürülür.

DTS nedir?

DTS (Digital Theater Systems), dijital surround ses formatlarına odaklanan bir dijital ses teknolojisidir.

DTS, toplam 6 ayrı kanaldan dijital ses üretir, 5 speaker ve 1 subwoofer’a ayrı kanal sağlar. DTS destekli oynatıcıların üzerinde “DTS Digital Out” şeklinde bir ifade bulunur.

Dolby Digital ve DTS Nedir?

DTS Digital Surround nedir?

DTS™ Digital Surround, DTS, Inc.’in standart dijital surround formatıdır, 44,1 veya 48 kHz örnekleme frekansı ve en fazla 5.1 kanallı dijital ayrık surround ses ile uyumludur.

Dolby Digital ve DTS nedir yazımıza devam edelim.

DTS Master Audio nedir?

Dolby True HD formatına benzer bir kayıpsız ses sıkıştırma formatıdır. Her ikisi de Blu-ray Disc için isteğe bağlı ses formatları olarak kullanılır.

DTS-HD nedir?

Bu ses teknolojisi geleneksel DTS’ye nazaran daha yüksek bir ses kalitesi ve zenginleştirilmiş işlevsellik sunar ve Blu-ray Disk için opsiyonel ses olarak kullanılır.

Bu teknoloji çoklu kanalı, yüksek veri transfer hızını, yüksek örnekleme frekansını ve kayıpsız ses çalmayı destekler. Blu-ray Disk’te en fazla 7.1 kanal desteklenir.

DTS-HD Master Audio nedir?

DTS-HD Master Audio, Digital Theater System (DTS) tarafından geliştirilen bir kayıpsız ses formatıdır. Bu format, 96 kHz/24 bit çözünürlüklü örnekleme frekansına sahip 8 ses kanalının ve 192 kHz/24 bit çözünürlüklü örnekleme frekansına sahip 6 ses kanalının desteklenebilmesini sağlar. Geleneksel DTS dijital surround 5.1 kanallı veri dahil olmak üzere yeni ürünlerle tamamen uyumludur.

Dolby Digital ile DTS arasında ne fark var?

Bit hızları ve sıkıştırma miktarı olarak Dolby Digital ile DTS arasında farklılıklar bulunmaktadır. DTS, daha yüksek bit hızı desteğine ve daha düşük sıkıştırma miktarlarına sahiptir.

  • DTS Surround, saniyede 1,5 megabit’e kadar maksimum bit hızı uygulayarak 5.1 dijital ses verilerini sıkıştırır.   Dolby Digital, Blu-Ray disklerde saniyede 640 kilobit bit hızı uygular.
  • DVD’de bit hızı, saniyede yaklaşık 768 kilobit ile sınırlı. DVD’de bit hızı 448 kbps ile sınırlıdır.
  • DTS, yaklaşık 4:1 sıkıştırma gerektirir.  Dolby Digital, DTS ile aynı miktarda veriyi sıkıştırmak için yaklaşık 10:1 sıkıştırma kullanmak zorunda.

Dolby Digital ve DTS nedir yazımız hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyoruz ve aşağıda yer alan yorum alanında paylaşmanızı bekliyoruz. Dolby Digital ve DTS nedir hakkındaki yorumlarınıza anında dönüş yaparak fikirlerinize cevap vermeyi bekliyor olacağız .

Özellikle oyuncu kulaklık modellerinde karşımıza çıkan 7.1 kulaklık nedir7.1 Surround ses ne gibi farklar yaratıyor buradaki yazımızda anlatıyoruz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu