Güvenlik

4 Adımda Tarayıcıya Bulaşan Virüs Nasıl Temizlenir?

Tarayıcılara bulaşan bu virüsler girilen web sitelerinde pop-up reklam ve sitelere yönlendirme yaparak sizi oldukça meşgul edip rahatsızlık verebilirler.

0
(0)

Firefox, Chrome, Opera gibi tarayıcıya bulaşan virüsler bolca pop-up reklam açıp, genelde yeniden yönlendirme şeklinde çalışırlar. Tarayıcılara bulaşan bu virüsler girilen web sitelerinde pop-up reklam ve sitelere yönlendirme yaparak sizi oldukça meşgul edip rahatsızlık verebilirler.

Web siteleri uygunsuz reklamlar yayınlayarak sizin isteğiniz dışında bu reklamlara tıklatabilir veya otomatik olarak zararlı yazılımın bulunduğu sayfaya yönlendirebilir. Bu virüslerin açtığı reklam içerikleri bilgisayarınızda sağlıklı çalışmanızı engelleyecek seviyeye ulaştıysa tarayıcıya bulaşan virüsleri temizleme zamanı artık gelmiş demektir.

Tarayıcı virüsü nedir?

Aslında bunlara tam olarak virüs dememek lazım. Bu tarayıcı virüslerinin genel amacı reklam yaparak sizi ilgili internet sitesine yönlendirip hit kazandırmaktır. Böylece anlaşma yapan kişi veya firmalar vermiş olduğu gelir sözleşmelerini ve anlaşmalarını sağlamış olurlar.

Tarayıcı virüsleri genel olarak sisteminizi etkilemese bile, kart şifreleriniz, posta şifreleriniz ve diğer önemli bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir ve tarayıcınızın kararsız bir çalışma durumu ile karşı karşıya kaldığına tanık olursunuz.

Tarayıcıya Bulaşan Virüs Nasıl Temizlenir?

Tarayıcıya bulaşan virüs nasıl temizlenir?

Tarayıcınızda ayarlarınızı bozan bu Tarayıcı Reklam Virüsü için öncelikle bilgisayarınızda bulunan istenmeyen yazılımı tespit etmelisiniz.

Tarayıcıda kurulu eklentileri kontrol edin!

Tarayıcılara bulaşan virüslerin büyük bir kısmı, yüklediğiniz ya da arka planda gizlice yüklenen eklentilerden kaynaklanır. Bu nedenle onlardan kurtulmak için atmanız gereken ilk adım, bilmediğiniz eklentileri cihazınızdan kaldırmak olacaktır. Yani sizin yüklemediğiniz eklentileri yok edin.

Tarayıcınızı kaldırıp yeniden yükleyin!

Eğer üstteki adım işe yaramadıysa internet tarayıcınızı bir süre için kaldırmayı düşünebilirsiniz. Bu işlemin ardından tarayıcıya ait özel klasörlerin temizlendiğinden de emin olun. Ardından internet tarayıcınızı tekrardan yükleyin ve gerekli kurulumları sağlayın.

Malware yazılımı ile tarama yapın!

Tarayıcınızda her sitede çıkan reklamları kaldırmak için öncelikle bilgisayarınızda bulunan istenmeyen yazılımı tespit etmelisiniz. Temizleme işlemi için Adwcleaner programını kullanabilirsiniz.

AdwCleaner kullanarak bilgisayarınızdaki reklam virüslerini tespit ederek silebilirsiniz. AdwCleaner indirmek için aşağıdaki linkimize tıklayabilirsiniz.

AdwCleaner indir!

Tarayıcıya Bulaşan Virüs Nasıl Temizlenir?

  1. Programı çalıştırırken tüm açık programları ve internet tarayıcılarınızı kapatın.
  2. Scan (Tarama) tuşuna basarak programın bilgisayarınızı taramasına izin verin.
  3. Program taramasını bitirdikten sonra tüm zararlı yazılımları önünüze çıkaracaktır.
  4. Bu zararlıları silmek için Clean tuşuna basın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Antivirüs yazılımı kullanın!

Hem internet tarayıcınızı ve hem de bilgisayarınızı güvende tutmak önemlidir. Sisteminizde her zaman etkili bir virüsten koruma yazılımı olmalıdır. Bilgisayarınıza ücretsiz AntiVirüs programları kurarak her türlü çevrimiçi veya çevrimdışı tehditlere karşı kolayca koruyabilirsiniz.

Bu yazımızda tarayıcıya bulaşan virüsler nasıl temizlenir anlatmaya çalıştık.

Bu nedenle buradaki yazımızda bulunan ücretsiz antivirüs programlarından birisini indirerek bilgisayarınızda kapsamlı bir tarama başlatın.

Son güncelleme: 13 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.