Donanım

Hard Disk Testi Nasıl Yapılır?

Sizler için Hard Diskinizin sağlık durumunu öğrenebileceğiniz en kullanışlı Hard Disk test programlarını derledik.

Hard Diskinizin sağlık durumunun iyi durumda olup olmadığını ve varsa Hard Disk arızalarını öğrenmek için Hard Disk test programları ile Hard Disk testi yapabilirsiniz.

Hard Disk bir diğer adıyla sabit disk bilgisayarın temel veri ve bilgi depolama parçasıdır ve bu unsur en temel bilgisayar bileşenlerinden bir tanesidir. Bütün veriler, bilgiler kısacası her şey bu disk üzerinde saklanır ve tutulur.

Hard disk bilgisayarda uzun süreli kullanımlardan sonra en çabuk arızalanan donanımlardan biridir. Diske sürekli veri kopyalama ve silme işlemleri yaptığımız için zamanla disk veya başlık üzerinde sorunlar oluşabilir. Çoğu eski hard diskte, bad sektörler de dahil olmak üzere çeşitli arızalar ortaya çıkar. Hard disklerde gerçekleşen hatalar pek çok kullanıcının ihtiyaç duyduğu dosyalarını kaybetmesine ve ciddi veri kaybı sorunlarına neden oluyor.

Kimi zamanlar yazılımsal sebeplerden oluşan bu sorunlar direkt olarak donanımdan kaynaklı mekanik problemlere de işaret edebiliyorlar.

Sizler için Hard Diskinizin sağlık durumunu öğrenebileceğiniz en kullanışlı Hard Disk test programlarını derledik.

Hard Disk testi nasıl yapılır?

Hard Disk testi için Hard Disk test programları kullanabilirsiniz. Harddisk test programı diskinizde bulunan bad sector noktalarını bulmaya yarar. Bad sector adı verilen kısımlar HDD üzerinde oluşan hasarlı noktalardır. Eğer siz de böyle bir duruma karşı hazırlıklı olmak ve hataları gerçekleşmeden önce görmek istiyorsanız hard diskinizin durumunu inceleyerek olası problemleri size bildiren Hard Disk test programları kullanabilirsiniz.

Hard Disk Test Programları

Harddisk test programları ile bilgisayarınızın sabit diski hakkında performans, veri transfer oranı, ulaşma zamanı, cpu kullanımı, harddisk üretim bilgileri, sıcaklık gibi bilgileri görebilirsiniz.

Ashampoo HDD Control 3

hard disk testi nasil yapilir 1

Hard Disk testi yapabilmek için kullanabileceğiniz Ashampoo HDD Control ile disklerinizi izleyebilir, yönetebilir ve disk birleştirme işlemi yapabilirsiniz. Sadece IDE ve SATA harddiskleri değil, harici USB diskleri ve yeni nesil SSD (Solid State Drive) disklerini de desteklemektedir. Disklerinizin performansı, sıcaklık durumları ve çeşitli bilgiler sunan bir kullanıcı arayüzü vardır. Aynı zamanda disk temizleme fonksiyonu da bulunmaktadır. Gereksiz ve geçici tüm dosyalar bir kaç tıklamayla temizlenebilmektedir.

GSmartControl

hard disk testi nasil yapilir 2

Hard Disk testi yapabilmek için kullanabileceğiniz diğer bir Hard Disk test uygulaması olan GSmartControl programı, bilgisayarınızda bulunan sabit disklerin sağlığını takip edebilmek için kullanabileceğiniz ücretsiz programlardan bir tanesi ve düzenli olarak disklerin yapısını kontrol ederek herhangi bir bozulma durumunun önüne geçmenize yardımcı oluyor.

HDD Regenerator

hard disk testi nasil yapilir 3

HDD Regenerator, harddisklerde teşhis, tarama ve hataları onarma için profesyonel bir yazılımdır. “Regenerator” kelimesi, bu programın sadece hataları, problemleri ve bozuk sektörleri bulmakla kalmayıp aynı zamanda bunları düzelttiğine dair bir ipucu verir. Başka bir deyişle, programı harddisk bozuk sektör onarım aracı olarak kullanabilirsiniz.

WinDFT- Hitachi Drive Fitness Test

hard disk testi nasil yapilir 4

Hitachi Drive Fitness Test, sabit sürücü tanılama ve sorun giderme işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılır. Bu yardımcı program, G-Teknolojisinin desteği ile dahili ve harici sabit diskleri test etmeyi sağlar.

HD Tune

hard disk testi nasil yapilir 5

HD Tune sayesinde hdd’nizde oluşan bad sector hatalarını kolayca tesbit edebilme imkanı sunuyor. HD Tune sayesinde harddisk’inizin sıcaklığını görebilirsiniz, harddisk’inizin hızını test edebilir bozuk yerleri varsada görebilirsiniz. Ayrıca programın küçük boyutlu ve ücretsiz olması dikkat çekiyor.

PassMark DiskCheckup

hard disk testi nasil yapilir 6

PassMark DiskCheckup, sabit sürücünün sağlığı için akıllı bir izleme aracıdır.Diskleri, hasarlar için tarama sekmelere sahip olduğundan, rakiplerine benzer.

Hard Disk Sentinel

hard disk testi nasil yapilir 7

Hard Disk testi yapabilmek için kullanabileceğiniz Hard Disk Sentinel Professional (HDSentinel) ile harddiskinizi test edebilir, inceleyebilir ve disk problemlerini çözebilirsiniz. Hard Disk Sentinel Professional ile diskinizin durumunu, disk sağlığını, sıcaklıkığını inceleyebilirsiniz. Bunun yanında anlık olarak disk transfer hızını test edebilir ve tam anlamıyla diskinize hakim olabilirsiniz.

HDD Health

hard disk testi nasil yapilir 8

Hard Disk testi yapabilmek için kullanabileceğiniz uygulamalar arasına son vereceğimiz Hard Disk test programı olan HDD Health, sabit disk testi ve sağlık durumunu kontrol etmek için bir başka ücretsiz yardımcı programdır. Sabit sürücünüzü hatalar (SSD / HDD), durumunu denetler ve tahminler yapar (Sağlık indeksi).

SSD hız testini ücretsiz SSD Benchmark programları ile kolaylıkla yapabilirsiniz. SSD Benchmark programlarını kullanarak SSD hızını ölçebilir yada önceden ölçülmüş hızlarla karşılaştırma yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu