Akıllı Bileklik ile Akıllı Saat Arasındaki Fark Nedir?

Akıllı saat ile akıllı bileklik arasında ne fark var, hangisi tercih edilmeli?

Bu yazımızda son zamanlarda oldukça popüler iki giyilebilir ürün olan akıllı bileklik ile akıllı saat arasındaki farklara değineceğiz.

Akıllı saat, akıllı telefonlarda bulunan temel özellikleri yerine getirebilen, oldukça pratik ve genelde kol saatlerine benzeyen cihazlardır.

Akıllı bileklik, yürünen veya koşulan mesafe, kalori tüketimi ve bazı durumlarda kalp atışı gibi fitness ile ilgili ölçümleri izlemek için kullanılan ve kadranı genellikle dikdörtgen olan cihazlardır.

Akıllı bileklik ile akıllı saat arasındaki farklar

Akıllı saat ve akıllı bileklik arasındaki farkları 7 başlıkta özetleyebiliriz.

  • Kullanış amacı
  • Uygulama yükleme
  • Çağrı cevaplama
  • Taşıma kolaylığı
  • Fiyat
  • Pil Ömrü
  • Ekran

Akıllı Bileklik ile Akıllı Saat Arasındaki Fark Nedir?

Kullanış amacı

Akıllı saatler ile neredeyse telefonunuzda yapabildiğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Akıllı bileklikler ise genelde spor aktiviteleri üzerine yoğunlaşmıştır.

Uygulama yükleme

Akıllı saatlere uygulama yükleyebilirsiniz, akıllı bilekliklerde ize böyle bir özgürlüğünüz bulunmuyor. Bir akıllı bileklik içerisinde hangi uygulama bulunuyorsa onunla yetinmek zorundasınız.

Çağrı cevaplama

Akıllı saat modellerinde çağrı cevaplama özelliği bulunmaktadır. Akıllı bilekliklerde ise böyle bir özellik bulunmuyor.

Taşıma kolaylığı

Akıllı saatler günlük yaşam içerisinde rahatça kullanabileceğiniz aksesuarlardır. Akıllı bileklikleri de kullanabilirsiniz ancak spor aktivitelerinde akıllı bileklik hafif olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir.

Fiyat

Akıllı saat ve akıllı bileklik arasındaki en önemli fark tabii ki fiyatı. Akıllı saatler daha fazla özellik barındırdığından fiyatları akıllı bilekliklerin katbekat üzerindedir.

Pil ömrü

Akıllı saatlerinde pil ömürleri uzundur. Ancak içerisinde uygulamalar ve kullanım sıklığı göz önüne alındığında akıllı bilekliklerin pil ömrü çok daha fazladır.

Ekran

Akıllı bilekliklerde küçük ve dikdörtgen bir ekran bulunur. Akıllı saatlerin ekranları daha büyük ve özelleştirme seçenekleri daha fazladır.

Akıllı bileklik ile akıllı saat arasındaki farklar bunlar.

Özetleyecek olursak Akıllı bileklikler daha çok spor veya yetişkinlerin günlük kullanımlarında kullandıkları ürünlerdir. Akıllı saatler daha fonksiyoneldirler.

Akıllı saat, akıllı bileklik, adımsayar modelleri, fiyatlarına ayrıca Apple Watch, Samsung Galaxy Watch, Huawei Watch, AmazFit, Xiaomi akıllı saatler hakkındaki tüm bilgilere Akıllı saat bölümünden ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu