Android

Android Geliştirici Seçenekleri Nedir?

Geliştirici Seçenekleri menüsünün nasıl açılacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

Android cihazlarda bulunan Android geliştirici seçenekleri nedir, ne işe yarar? Geliştirici seçenekleri nasıl açma ve kapatma nasıl yapılır?

Android cihazlarda, kullanıcı menülerinde yer almayan bazı gizli ayarlar bulunmakta. Bu Gizli Ayarlar’a ancak Geliştirici Seçenekleri menüsünden ulaşabilirsiniz. Geliştirici Seçenekleri menüsünün nasıl açılacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

Android Geliştirici Seçenekleri nedir?

Android Geliştirici modu, Android işletim sistemli cihazlarda ulaşamadığımız ayarlara ulaşmamızı ve telefonla ilgili büyük değişiklikler yapabilmemizi sağlar.

Geliştirici Seçenekleri ne işe yarar?

Geliştiri seçenekleri ile işletim sistemimizin daha stabil ve performanslı çalışmasını sağlayabilir, yeni bir Android sürümü yükleyebilir, görünüm özelliklerini değiştirebilir, donanımsal özellikleri ile oynayabiliriz.

Geliştirici seçeneklerinde USB hata ayıklama ve bootloader kilidini açma gibi şeylerin yanı sıra yüksek ses kod çözücüler, çentik seçenekleri ve CPU kullanımı gibi şeyler de bulacaksınız.

Telefonumda Geliştirici Seçenekleri menüsü neden yok?

Android işletim sisteminde geliştirici seçenekleri varsayılan olarak gizli bir şekilde yer alıyor. Geliştirici seçenekleri menüsü aktifleştirmeniz gerekiyor.

Geliştirici Seçenekleri nasıl açılır?

  1. Geliştirici Seçenekleri’ne ulaşmak için Ayarlar > Sistem > Hakkında adımlarını izleyerek Yapı Numarası (Derleme Numarası) bölümünü bulun.
  2. Şu anda bir geliştiricisiniz!” uyarısını görene kadar Yapı Numarası bölümüne art arda birkaç kez dokunun. (Bazı telefonlarda 5-6 kez hızlıca dokunmak gerekiyor)

android gelistirici secenekleri acma1

Bu işlem sonunda Geliştirici Seçeneklerini etkinleştirmiş olacaksınız.

Geliştirici Seçenekleri nasıl kapatılır?

Android Developer Options yani Android geliştirici seçeneklerini kapatmak için ise “Geliştirici Seçenekleri” ne gelerek orada en üstte bulunan “Açık” olarak gösterilen butona tıkladığınızda kapanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu