SSD Hız Testi Nasıl Yapılır?

SSD Benchmark programlarını kullanarak SSD hızını ölçebilir yada önceden ölçülmüş hızlarla karşılaştırma yapabilirsiniz.

SSD hız testini ücretsiz SSD Benchmark programları ile kolaylıkla yapabilirsiniz. SSD Benchmark programlarını kullanarak SSD hızını ölçebilir yada önceden ölçülmüş hızlarla karşılaştırma yapabilirsiniz.

Tüm bilgisayarların işletim sistemini, uygulamaları ve kullanıcıların cihazda depolaması gereken çeşitli dosyaları saklamak için bir sabit sürücüye ihtiyacı vardır. Burada karşımıza iki ana depolama seçeneği çıkar: SSD (Solid-state Drives) ve HDD (Hard Disk Drives).

Türkçe’ye katı hal sürücü olarak çevrilen SSD (Solid State Drive), veri depolamak için geliştirilmiş sabit disklerin yerini alan veri depolama aygıtıdır.

Bilgisayarınızı yükseltmeyi veya yeni bir disk satın almayı düşünüyorsanız HDD mi yoksa SSD mi sizin için daha avantajlı kararsız kaldıysanız buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

SSD hız testi nasıl yapılır ?

SSD Benchmark programları ile SSD hız testi yapabilirsiniz.

CrystalDiskMark

SSD Hız Testi Nasıl Yapılır?

SSD hız testi için kullanabileceğiniz CrystalDiskMark uygulamasıyla bilgisayarınızda bulunan HDD veya SSD’nin okuma ve yazma hızını ölçebilirsiniz.

Disk performansını ölçme uygulaması olan CrystalDiskMark, oldukça küçük boyutlu ve basit bir şekilde HDD ve SSD hızı ölçebilmenizi sağlıyor. Veri okuma ve yazma değerlerini merak ettiğinizde ya da yeni bir SSD aldığınızda performansını merak ettiğinizde kullanabileceğiniz uygulamada diskin daha detaylı performans verilerine ulaşmak için rastgele okuma ve yazma testleri de yapabiliyorsunuz.

Uygulamayı başlattıktan sonra disk seçimini yapıp, All butonuna tıklamanız yeterli oluyor. Seq Q32T1, 4K Q32T1, Seq, 4K bölümleri altında 4 farklı okuma ve yazma değerleri sunan uygulamada bu bölümlerin her birinde farklı boyutlardaki veri paketleriyle test yapılıyor. Oldukça kapsamlı bir şekilde test yapma imkanı sunan ve kuruluma ihtiyaç duymadan kullanabileceğiniz CrystalDiskMark uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

AS SSD Benchmark

SSD Hız Testi Nasıl Yapılır?

AS SSD Benchmark, SSD hız testi yapmak, Solid State Disk’lerin performansını test etmek için geliştirilmiş ücretsiz bir yazılımdır. Program içerisinde altı sentetik ve üç kopyalama testi içermektedir.

Sentetik testler, SSD‘nin sıralı ve rastgele okuma yazma performansını belirlemek için yapılır. Bu testler işletim sisteminin önbellekleme sistemi kullanılmadan yapıldığı için gerçeğe en yakın sonucu vermektedir.

SSD’nizin performansını merak ediyorsanız AS SSD Benchmark programını kullanabilir ve isterseniz farklı disklere ait test sonuçlarını karşılaştırabilirsiniz.

CrystalDiskInfo

SSD Hız Testi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızdaki hard diskleri uzun ömürlü kullanmak istiyorsanız sürekli denetleyerek kontrol altında tutmalısınız. Önemli verilerinizin yer aldığı hard diskleri görüntüleyen CrystalDiskInfo, hard disklerle ilgili bilgileri ve S.M.A.R.T. değerlerini görüntülemenizi sağlar.

Program sayesinde hard disklerin sıcaklıklarını da ölçerek disklerin durumunu gözetim altında tutabilirsiniz. Bu sayede durumunda değişiklik gördüğünüz disklerin yedeklerini alarak önemli dosyaları kaybetme ihtimalinden kurtulursunuz. Program HDD dışında SSD de destekliyor.

SSD hız testi yazımız sona erdi.

Hard Diskinizin sağlık durumunun iyi durumda olup olmadığını ve varsa Hard Disk arızalarını öğrenmek için Hard Disk test programları ile Hard Disk testi yapabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu