Android’de Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma

Akıllı cihazlarda arka planda çalışan uygulamalar RAM ve Pil tüketimine neden olurlar.  Bu Uygulamaları görüntülemek ve kapatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Android’de arka planda çalışan uygulamaları kapatma işlemi ile cihazınızın hem pil ömrünü uzatabilir ve hem de performansını arttırabilirsiniz.

Akıllı cihazlarda arka planda çalışan uygulamalar RAM ve Pil tüketimine neden olurlar.  Bu uygulamaları görüntülemek ve kapatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Android’de arka planda çalışan uygulamaları kapatma

Android cihazlarda arka planda çalışan uygulamaları görmek ve kapatmak için öncelikle cihazımızda geliştirici seçeneklerini açmamız gerekiyor.

Android Geliştirici modu, Android işletim sistemli cihazlarda ulaşamadığımız ayarlara ulaşmamızı ve telefonla ilgili büyük değişiklikler yapabilmemizi sağlar. Geliştirici seçenekleri ile işletim sistemimizin daha stabil ve performanslı çalışmasını sağlayabilir, yeni bir android sürümü yükleyebilir, görünüm özelliklerini değiştirebilir, donanımsal özellikleri ile oynayabiliriz.

Android geliştirici seçeneklerini açmak için;

  1. Geliştirici Seçenekleri’ne ulaşmak için Ayarlar Sistem Hakkında adımlarını izleyerek Yapı Numarası (Derleme Numarası) bölümünü bulun.
  2. “Şu anda bir geliştiricisiniz!” uyarısını görene kadar Yapı Numarası bölümüne art arda birkaç kez dokunun. (Bazı telefonlarda 5-6 kez hızlıca dokunmak gerekiyor)

Bu işlem sonunda Geliştirici Seçeneklerini etkinleştirmiş olacaksınız.

Şimdi arka planda çalışan uygulamaları görmek ve kapatmak için yapmamız gereken işlemlere geçelim.

1# Cihazınızın pil ve bellek ömrünü arttırmak için ilk olarak Ayarlar kısmından “Geliştirici Seçenekleri”ne girelim.

Android'de Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma Nasıl Yapılır?

2# Açılan Geliştirici Seçenekleri menüsünden “Çalışan Servisler” menüsüne tıklayalım.

Android'de Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma Nasıl Yapılır?

3# Burada bulunan Çalışan Servisler menüsünde arka planda çalışan uygulamaları göreceğiz.

Android'de Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma Nasıl Yapılır?

Kapandığında telefonunuza zarar vermeyecek ve arka planda çalışmasını istemediğiniz bir uygulama varsa üzerine tıklayarak Durdur butonu ile uygulamanın arka planda çalışmasını durdurabilirsiniz.

Android’de arka planda çalışan uygulamaları kapatma işlemi bu kadar kolay.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu