Sosyal Medya

Twitter Hassas İçerik Nedir, Nasıl Açılır?

Twitter hassas içerik nedir, Hassas içerik uyarısı nasıl kaldırılır?

Bu medya hassas içeriğe sahip olabilir” yada “Bu Tweet hassas içerik barındırıyor olabilir” şeklinde karşılaşılan Twitter hassas içerik nedir, Hassas içerik uyarısı nasıl kaldırılır bu yazımızda ele alacağız.

Twitter kullanıcıları çoğu zaman Twitter’da bulunan rahatsız edici ve riskli olarak seçilen fotoğrafları barındıran paylaşımların altında direkt olarak fotoğrafı ya da videoyu görmektense “Bu Tweet hassas içerik barındırıyor olabilir” bildirimi ile karşılaşmaktadırlar.

Twitter hassas içerik nedir?

Twitter, sakıncalı ve rahatsız edici içerikleri (şiddet, çıplaklık vb.) sansürlüyor ve bu içerikleri “hassas içerik” olarak adlandırıyor.

Twitter’ın hassas medya politikası sebebiyle paylaşılan medyada eğer “aşırı kanlı” , “cinsel şiddeti betimleyen medya” ve yasadışı içeriği barındıran görüntüler varsa , twitter bu görüntüleri “Bu medya hassas materyaller içerebilir” yazısıyla kullanıcılarını uyarıyor.

Twitter Hassas İçerik Nedir, Nasıl Açılır?

Hassas içerik, genelde şiddet, +18 materyaller, ölü insanları içeren görseller ve kişilerin özel hayatını ihlal eden fotoğraf ve videolardan oluşmaktadır.

Twitter birçok yaş grubu ve cinsiyeti bünyesinde barındırdığı için, bu içerikler psikolojik olarak oldukça zarar vermektedir.

Twitter hassas içerik mesajları şu şekildedir;

“Bu medya hassas materyaller içerebilir”

“Bu profil potansiyel olarak hassas içerik içerebilir”

“Aşağıdaki medya potansiyel olarak hassas içerik içerebilir”

Twitter hassas içerik nasıl yapılır?

Twitter’da bir içeriği Hassas olarak işaretlemek için;

 • Web’de twitter.com adresinden hesabınıza giriş yapın.
 • Daha fazla simgesine tıklayın.
 • Açılır menüden Ayarlar ve gizlilik öğesini seçin.
 • Gizlilik ve güvenlik ayarları sayfanıza gidin.
 • Tweetlerin bölümünü tıklayın ve Tweetlediğin medyayı hassas içerikli olabileceğini belirterek işaretle öğesinin yanındaki kutuyu işaretleyin.

Twitter Hassas İçerik Nedir, Nasıl Açılır?

Twitter hassas içerik ayarları nasıl yapılır?

Tweet hassas içerik ayarını değiştirmek için iPhone ya da Android uygulamasından veya bilgisayarından Twitter uygulamasına giriş sağlayalım.

1# Profil > Ayarlar ve Gizlilik > Gizlilik ve Güvenlik  kısmına girin.

2# Seçenekleri aşağı kaydırarak Güvenlik sekmesine gelin. Burada karşılaşacağınız seçenekler;

 • Hassas içeriği gizle: Aramalarda hassas içerik olan paylaşımları görmek istemiyorsanız bu seçeneği işaretleyin. Hassas içerikleri görmek istiyorsanız işareti kaldırabilirsiniz.
 • Hassas içeriğe sahip medyaları görüntüle: Eğer bu tarz içerikleri görmek istemiyorsanız bu tiki kaldırın. Bu ayarı uyguladıktan sonra içerikle ile karşılaşmayacaksınız.

3# Tweet medya içeriğini görüntülemek için “tweet medya içeriğikısmında hassas içeriği sahip medyaları görüntüle kutucuğunu işaretleyerek bundan sonraki kullanıcıların gizlenmiş içeriği görüntülenebilir.

Twitter hassas içerik ayarlarınızı yukarıdaki yönergeleri takip ederek ayarlayabilirsiniz. Özellikle ebeveyn denetiminde olan hesaplara bu ayarların kesinlikle uygulanması gerekmektedir.

Hassas içeriğe sahip Tweetler normalde aramalardan gizlenir, ancak isterseniz bunları etkinleştirebilirsiniz.

Aramalarda “Hassas İçerik” göstermek için;

 • Twitter web sitesine gidin ve Menü > Ayarlar ve Gizlilik  > İçerik Tercihleri > Arama Ayarları‘na tıklayın.
 • Burada “Hassas İçeriği Gizle” seçeneğinin işaretini kaldırın.

Twitter hesabı gizleme işlemi yaparak sadece sizi takip eden kişilerin Tweet’leri görmesini sağlayabilirsiniz.

Twitter hassas içerik nasıl açılır?

Twitter hassas içerik kaldırmak için;

 1. Twitter hesabınıza giriş yaparak “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
 2. Ayarlar bölümünde bulunan “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneğine tıklayın.
 3. Seçenekleri aşağı kaydırarak Güvenlik sekmesine gelin.
 • Hassas içeriği gizle: Aramalarda hassas içerik olan paylaşımları görmek istemiyorsanız bu seçeneği işaretleyin. Hassas içerikleri görmek istiyorsanız işareti kaldırabilirsiniz.
 • Hassas içeriğe sahip medyaları görüntüle: Eğer bu tarz içerikleri görmek istemiyorsanız bu tiki kaldırın. Bu ayarı uyguladıktan sonra içerikle ile karşılamayacaksınız.

twitter hassas icerik nedir nasil acilir 5

Tweet medya içeriğini görüntülemek için “tweet medya içeriğikısmında hassas içeriği sahip medyaları görüntüle kutucuğunu işaretleyerek bundan sonraki kullanıcıların gizlenmiş içeriği görüntülenebilir.

Twitter hassas içerik İngilizce Anlatım

 1. Log in to your account on the web at twitter.com.
 2. Click your profile icon in the top right navigation bar.
 3. Select Settings and privacy from the drop-down menu.
 4. Go to your Privacy and safety settings.
 5. Look for the Tweet media section and check the box next to Mark media you Tweet as containing material that may be sensitiveNote: When you have this setting enabled, people who visit your profile may see a message letting them know your account may include potentially sensitive content and asking them to confirm they still want to view it. People who have opted in to see possibly sensitive content will still see your account without the message.

Twitter hassas içerik nedir yazımız sona erdi.

Yeni güncelleme ile kullanıma sunulan Instagram hassas içerik ayarlarını Hesap kısmından yapabilirsiniz. 

Twitter hassas içerik hakkında sıkça sorulan sorular

Twitter’da hassas içerik ne demek?

Twitter, sakıncalı ve rahatsız edici içerikleri (şiddet, çıplaklık vb.) sansürlüyor ve bu içerikleri “hassas içerik” olarak adlandırıyor.

Twitter’da hassas içerik uyarısı neden çıkar?

Twitter’ın hassas medya politikası sebebiyle paylaşılan medyada eğer “aşırı kanlı” , “cinsel şiddeti betimleyen medya” ve yasadışı içeriği barındıran görüntüler varsa , twitter bu görüntüleri “Bu medya hassas materyaller içerebilir” yazısıyla kullanıcılarını uyarıyor. Twitter birçok yaş grubu ve cinsiyeti bünyesinde barındırdığı için, bu içerikler psikolojik olarak oldukça zarar vermektedir.

Twitter Hassas içerikte neler bulunur?

Hassas içerik, genelde şiddet, +18 materyaller, ölü insanları içeren görseller ve kişilerin özel hayatını ihlal eden fotoğraf ve videolardan oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu