Android

Android Recovery Mod Nedir, Recovery Moddan Nasıl Çıkılır?

Android Recovery Mod nedir, ne işe yarar, Recvoery menüsü nasıl açılır, nasıl kapatılır?

Merak edenler için Android Geri Yükleme Modu yani Android Recovery Mod nedir, ne işe yarar, Recovery menüsü nasıl açılır gibi bir çok sorunun cevabına yer veriyoruz.

Tüm Android cihazlarda Recovery ve Download modları bulunur.

Download Mod, kullandığınız telefonlara özel olan yazılım ve rom yükleme ekranıdır. Download mod konusunu başka bir yazımıza bırakarak asıl konumuz olan Recovery Mod nedir, ne işe yarar, Recover mod açma ve Recovery mod kapama işlemlerine bakalım.

Android Recovery Mod nedir?

Android Recovery Mod (Android Geri Yükleme Modu), bir nevi cihaz kurtarma bölümü olup cihazın en kritik bölümlerinden biridir.

Android cihazlarda yer alan açılış diskinde (boot disk) veri kurtarma modu (recovery) menüsüne erişim için kullanılan bir arayüzdür. Recovery Mod‘un tam karşılığı Kurtarma Modu olarak da ifade edilebilir.

Android Recovery Mod ne işe yarar?

Android Recovery Mod, cihazınız bir şekilde açılmaz hale gelirse onu sıfırlamak yani fabrika ayarlarına döndürmek için kullanılan bir moddur.

Açılmayan telefon ve tabletlerde çok sık kullanılan kurtarma yöntemidir. Aynı zamanda unutulan ekran kilidi için de Recovery Mod aktif hale getirilerek resetleme işlemi sağlanır.

Recovery Mod nedir sorusunu cevapladıktan sonra Recovery Mod içeriklerine bakalım.

Android Recovery Mod’da neler var?

Android Recovery menüsünde karşınıza çıkan seçenekler aşağıdaki gibidir.

 • Reboot System Now: Cihazı geri yükleme modundan çıkarıp normal şekilde yeniden başlatmanızı sağlar.
 • Reboot to Bootloader: Bu yöntem, cihazınızı kapatıp sistemin sorunsuz çalışan haline geri getirmek için oluşturulan kurtarma sistemidir. Bootloader, cihaz başlatılırken cihazın işletim sistemini yüklemesini sağlamaya yarayan bir programdır.
 • Apply Update From ADB: Bu seçenek ile telefonunuza bilgisayar bağlantısı üzerinden ön yükleme sistem dosyaları atabilirsiniz.
 • Apply Update From SD Card: Harici hafıza kartı, USB flaş disk gibi donanımlardan cihazınıza ön yükleme sistem dosyaları atmanızı sağlar.
 • Wipe Data / Factory Reset: Bu seçenekle cihazınızdaki tüm verileri silip fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.
 • Wipe Cache Partition: Telefonda bulunan işletim sistemi ve uygulamaların cache yani kalıntı dosyalarını silmenizi sağlar.
 • Mount / System: Bu seçenekte ise hafıza birimleri yer almaktadır. Bu bölüm daha çok üst düzey kullanıcılar içindir. Bu bölümde sistem ve imei numarasını formatlanma işlemleri yapılmakta. Bu bölüme ihtiyaç duymadıkça girmemeniz sizin adınıza daha iyi olacaktır.
 • View Recovery Logs: Geriyükleme işleminde bir hata ile karşılaşır ve sebebini bilmiyorsanız, bu dosya sayesinde nerede hata olduğunu anlayabilirsiniz.

Recovery Mod nedir yazımıza devam ediyoruz.

Android Recovery Mod nasıl açılır?

Android Recovery Mod Nedir, Recovery Moddan Nasıl Çıkılır?

Android Recovery menüsüne girmek oldukça kolaydır.

 1. Öncelikle cihazımızı kapatalım.
 2. Ses açma + Ana ekran tuşu + Güç tuşuna basılı tutarak cihazı açalım.
 3. Android logosu yada telefonun kendine özgü açılış logosu göründüğünde Güç tuşuna basmayı bırakalım.

Android Recovery menüsü karşınızda.

Android Recovery Mod nasıl kapatılır?

Recovery Mod’dan çıkmak için güç tuşuna 10 saniye basın. Ya da menüde yer alan Power Off / Reboot System Now seçeneğine basın.

Telefonu güncellerken yada formatlarken ortaya çıkabilen sorunlardan olan Android Komut yok hatasını (No Command) nasıl çözeceğinizi buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Android Recovery Mod nedir yazımız sona erdi.

Android Recovery Mod hakkında sıkça sorulan sorular

Android Recovery Mod ne demek?

Android Recovery Mod (Android Geri Yükleme Modu), bir nevi cihaz kurtarma bölümü olup cihazın en kritik bölümlerinden biridir.
Android cihazlarda yer alan açılış diskinde (boot disk) veri kurtarma modu (recovery) menüsüne erişim için kullanılan bir arayüzdür. Recovery Mod’un tam karşılığı Kurtarma Modu olarak da ifade edilebilir.

Android Recovery Moda nasıl girilir?

Android Recovery menüsüne girmek oldukça kolaydır.
1-Öncelikle cihazımızı kapatalım.
2-Ses açma + Ana ekran tuşu + Güç tuşuna basılı tutarak cihazı açalım.
3-Android logosu yada telefonun kendine özgü açılış logosu göründüğünde Güç tuşuna basmayı bırakalım.
Android Recovery menüsü karşınızda. 

Android Recovery Moddan nasıl çıkılır?

Recovery Mod’dan çıkmak için güç tuşuna 10 saniye basın. Ya da menüde yer alan Power Off / Reboot System Now seçeneğine basın.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
error: Bu içerik koruma altındadır!