IOS

iPhone Etkin Değil Hatası Nasıl Çözülür?

iPhone'unuzu sıfırlamadan yada bir teknik servise götürmeden önce iPhone etkin değil sorunu için yazımızdaki çözüm önerilerimizi deneyin.

0
(0)

iPhone etkin değil iTunes’a bağlanın sorunu, genel olarak giriş parolasının ardarda yanlış girilmesi, Sim kart arızası yada operatörden kaynaklı bir hatadır.

iPhone’unuz etkinleştirilemediğinde veya etkinleştirme sunucusunun kullanılamadığını ya da SIM kartın desteklenmediğini belirten bir uyarı görürseniz bu sorunu gidermek için aşağıdaki önerilerimizi uygulayabilirsiniz.

iPhone etkin değil hatası için çözüm yöntemleri

iPhone’unuzu sıfırlamadan yada bir teknik servise götürmeden önce iPhone etkin değil sorunu için aşağıdaki çözüm önerilerimizi deneyin.

 • iPhone’u yeniden başlatın.
 • Hücresel veri bağlantısı kullanıyorsanız bunun yerine güvenilir bir Wi-Fi ağına bağlanın.
 • Sim kartı kontrol edin. Sim kartı telefondan çıkarın, üzerinde olabilecek tozu ve kiri temizleyerek yeniden takın. Sorun devam ediyorsa SIM kartın çalıştığından emin olmak için farklı telefonlara takarak deneyin.
 • Hattınızı yeni bir operatöre taşıyıp yeni bir sim kart aldıysanız iPhone Etkin Değil sorunu ile karşılaşmanız muhtemeldir. Operatörünüzü arayarak yardım talep edin.
 • iPhone’unuzda, etkinleştirme sunucusunun geçici olarak kullanılamadığını veya aygıtı etkinleştirmek üzere sunucuya erişilemediğini belirten bir hata iletisi görürseniz birkaç dakika bekleyin, ardından önceki adımları tekrarlayın.

Bu çözüm yöntemleri iPhone Etkin Değil hatasını çözmediyse iTunes kullanarak iPhone’u etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz.

iTunes ile iPhone etkinleştirme

https://www.apple.com/tr/itunes/ adresinden en son iTunes sürümünü indirin. iPhone’u bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes’u açın.

 • iTunes üzerinden Yeni Olarak Ayarla veya Yedekten Geri Yükle mesajı çıktıysa iPhone etkinleştirmesi tamamlanmış demektir.
 • Eğer Sim kart uyumsuz uyarısı alıyorsanız biraz önce bahsettiğimiz gibi hat operatörünüzle görüşün.
 • Etkinleştirme bilgilerinin geçerli olmadığı yada Etkinleştirme bilgilerinin aygıttan alınamadığına dair bi uyarı görüyorsanız iPhone kurtarma modunu kullanarak geri yükleme yapmanız gerekmektedir.

iPhone Etkin Değil hatasının en etkili çözüm yolu iPhone kurtarma modudur. iPhone’u kurtarma moduna almak için:

 • iPhone 8 veya sonraki modelleri, iPhone SE (2. nesil) dahil: Sesi Aç düğmesine kısaca basın. Sesi kıs düğmesine kısaca basın. Ardından, kurtarma modu ekranını görene kadar Yan düğmeyi basılı tutun.

iPhone Etkin Değil Hatası Nasıl Çözülür?

 • iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPod touch (7. nesil): Üst (veya yan) düğmeyle sesi kıs düğmesini aynı anda basılı tutun. Kurtarma modu ekranını görene kadar her iki düğmeyi basılı tutmaya devam edin.

iPhone Etkin Değil Hatası Nasıl Çözülür?

 • iPhone 6s veya önceki modelleri, iPhone SE (1. nesil) ve iPod touch (6. nesil) veya önceki modelleri: Ana Ekran düğmesini ve üst (ya da yan) düğmesini aynı anda basılı tutun. Kurtarma modu ekranını görene kadar her iki düğmeyi basılı tutmaya devam edin.

iPhone Etkin Değil Hatası Nasıl Çözülür?

 • Kurtarma modu ekranı geldikten sonra iTunes’u açarak kendi iPhone’unuzu seçin.
 • Geri Yükle veya Güncelle seçeneklerini gördüğünüzde Güncelle’yi seçin.

iPhone Etkin Değil Hatası Nasıl Çözülür?

Aygıtınızın yazılımı bilgisayarınız tarafından indirilirken bekleyin.

iPhone’u bilgisayarınıza bağladığınızda herhangi bir tepki almıyorsanız ve iPhone bilgisayara bağlanmıyorsa yapmanız gerekenleri buradaki yazımızda anlatıyoruz.

Son güncelleme: 17 Aralık 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.