Windows 10 Oturum Açma Seçenekleri Nelerdir?

Oturum açma seçenekleri sayfasında aşağıdaki oturum açma yöntemleri kullanılabilir.

Bu yazımızda Windows 10 oturum açma seçeneklerinden bahsederek nasıl kullanılacaklarını ele alacağız.

Windows’da Oturum açma seçeneklerine;

  • Başlat  > Ayarlar > Hesaplar  > Oturum açma seçenekleri

yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.

Windows 10 oturum açma seçenekleri nelerdir?

Oturum açma seçenekleri sayfasında aşağıdaki oturum açma yöntemleri kullanılabilir.

Windows 10 Oturum Açma Seçenekleri Nelerdir?

Windows Hello Yüz

Windows Hello Yüz, yüz tanıma sistemi ile oturum açmanızı sağlayan bir güvenlik doğrulama yöntemidir. Windows Hello; cihazlarınız, uygulamalarınız, çevrimiçi hizmetleriniz ve ağlarınızda yüzünüzü, irisinizi, parmak izinizi veya PIN kullanarak oturum açmanızı sağlar.

Windows Hello Parmak İzi

Windows Hello Parmak İzi, parmak iziniz ile oturum açmanızı sağlayan bir güvenlik doğrulama yöntemidir. Bu sayede tanımladığınız kişiler, sadece parmak izlerini okutarak bilgisayarınızda oturum açabilirler. Bu yöntemi kullanmak için parmak izi sensörüne sahip bir bilgisayara ya da harici parmak izi sensörüne ihtiyacınız vardır.

Windows Hello PIN

Windows Hello PIN, tanımladığınız nümerik parola ile oturum açmanızı sağlayan bir güvenlik doğrulama yöntemidir. Bu sayede tanımladığınız parolaya sahip olan kişiler, sadece bu parolayı girerek bilgisayarınızda oturum açabilirler. Bu yöntemi kullanmak için öncelikle bir parola belirlemeniz gerekir.

Güvenlik Anahtarı

Güvenlik Anahtarı, tanımladığınız harici sürücü ile oturum açmanızı sağlayan bir güvenlik doğrulama yöntemidir. Bu sayede tanımladığınız harici sürücüyü bilgisayarınıza takarak bilgisayarınızda oturum açabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için harici bir sürücüye ihtiyacınız vardır.

Parola

Parola, tanımladığınız şifre ile oturum açmanızı sağlayan bir güvenlik doğrulama yöntemidir. Bu sayede tanımladığınız parolaya sahip olan kişiler, sadece bu parolayı girerek bilgisayarınızda oturum açabilirler ve cihazınıza erişebilirler. Bu yöntemi ikincil güvenlik yöntemleri ile desteklemek daha doğru olacaktır.

Resimli Parola

Resimli Parola, bir görselin ya da resmin üzerindeki noktalarla etkileşim kurarak oturum açmanızı sağlayan bir güvenlik doğrulama yöntemidir. Bu sayede görselin belirli noktalarına, belirli sıralarda basarak şifre girmeksizin bilgisayarınızda oturum açabilirsiniz.

Dinamik Kilit

Dinamik Kilit, bilgisayarınızla eşleştirilen cihazları izleyen bir güvenlik doğrulama yöntemidir. Windows, uzakta olduğunuzu algılamaya yardımcı olacak şekilde bilgisayarınızla eşleşen cihazlar kullanabilir ve eşleşen cihazınız Bluetooth menzilinin dışına çıktıktan kısa süre sonra bilgisayarınızı kilitleyebilir.

Windows 10 oturum açma yöntemini değiştirme

  • Başlat menüsüne tıklayın.
  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Hesaplar sekmesine basın.
  • Soldaki menüden Oturum Açma Seçenekleri sekmesine tıklayın.
  • Gelen ekrandan oturum açma yöntemini seçin.

Windows 10 arkaplanda çalışan bir çok gereksiz hizmet bulunmaktadır. Bu gereksiz hizmetleri kapatmak bilgisayar performansını olumlu yönde etkileyecektir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu