Nasıl Yapılır

Kripto Para Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır?

Kripto para nedir, ne işe yarar, Kripto para nasıl alınır, nasıl kullanılır, en çok kullanılan kripto para birimleri nelerdir?

0
(0)

Kripto para nedir, ne işe yarar, Kripto para nasıl alınır, nasıl kullanılır, en çok kullanılan kripto para birimleri nelerdir gibi Kripto paralar hakkında tüm soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kripto Para nedir?

Kripto para, güvenlik için özel şifreleme sistemleri kullanılan, bireylerin dijital ortamda değer transferi yapmasına imkan sunan dijital bir para birimidir.

2000’li yıllarda dijital parayla ilgili birçok deneme yapıldı. İlk dijital paranın çıkmasıysa 2009 yılında gerçekleşti. Piyasaya sürülen ilk dijital para Bitcoin’di. Satoshi Nakamato takma adını kullanan bir kişi veya grup tarafından oluşturuldu. Satoshi Nakamato kullanıcı adının kimi veya neyi temsil ettiğiyse günümüzde hala bilinmiyor.

Kripto para ne işe yarar?

Kripto para, genellikle alım-satım yoluyla el değiştirmektedir. Yatırım aracı olarak kullanılabilir. Banka işlemlerinin fiziksel para kullanmadan yapılmasını sağlar. 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz işlem yapabileceğiniz kripto para sisteminin kişiler ve topluluklara yönelik artı ve eksileri mevcuttur.

Kripto para nasıl elde edilir?

Kripto para nedir? Kripto paralar, bir otorite ya da devlete bağlı olmayıp, kullanıcı talebine göre oluşturulmuş bir model üzerine kuruludur.  Kripto paraların üretimi de kendileri gibi dağıtık bir sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yani kullanıcı temellidir.

‘cryptocurrency’, ‘crypto’ ve ‘currency’ kelimelerinden türetilen kripto paralar belirli sayılarda üretilir. Yani Kripto para birimlerinin üretim sınırı vardır, dolayısıyla üretilen kripto para miktarı arttıkça kripto para üretmek için çözülmesi gereken işlemler zorlaşır.

Üretim işlemi madencilik yoluyla oluyor, fiziksel bir madencilik olmasa dahi matematik problemleri çözmeye dayalı işlemler yapılıyor. Yani işlemci gücü ve internet bağlantısına sahip olduğunuz takdirde madencilik görevini, birisi tarafından görevlendirilmeksizin üstlenebilirsiniz.

Kripto para nasıl kullanılır?

Geçmişte kripto para kabul eden bir satıcı bulmak imkansız olmasa da oldukça zordu. Günümüzde ise durum tamamen farklı. Bitcoin oteller, uçuşlar, mücevherat, uygulamalar, bilgisayar parçaları ve hatta üniversite ödemeleri için bile kullanılabiliyor.

Kripto paraların yasal durumu nedir?

Kripto paralar, tamamen teknoloji tabanlı ve şifreleme sistemi ile var olduğu için güvenlidir.

Kripto paralar İzlanda ve Vietnam dışında birçok ülkede yasaldır fakat regülasyon ve kısıtlamalardan muaf tutulmazlar.

Peki Kripto Parada vergi var mı?

Hesabınıza düzenli para girişi tespit edilirse, kazancınız üzerinden vergi talep edilebilir. Eğer ki Maliye tarafından bu kazancınız sorgulanırsa bu geliri kripto para takas işleminden veya madencilikten elde ettiğinizi belirtebilir, gerekli durumlarda bu işlemlerinizi hesap dökümlerinizi kullanarak doğrulayabilirsiniz.

Kripto para nedir yazımıza Kripto para birimleri ile devam edelim.

Kripto para birimleri nelerdir?

Bitcoin, Ripple, Bitcoin Cash, Etherium ve Litecoin son zamanlarda en yüksek işlem hacmine ait dolayısıyla en popüler dijital paralar arasında yer almaktadır.

Aşağıda en fazla işlem gören kripto para birimlerinin anlamlarını görebilirsiniz.

kripto para nedir ne ise yarar 1

Bitcoin (BTC) nedir?

Bitcoin, arkasında herhangi bir otorite bulunmayan, merkeziyetsiz yapıda, matematiksel problemlerin bilgisayarlar aracılığıyla çözülmesi ile üretilen ve üçüncü kişilerin onayına ihtiyaç duymadan kişiden kişiye değer aktarımına izin veren kripto para birimidir. Bitcoin’in yüz milyonda birini ifade eden en küçük birimine Satoshi ismi verilir. Binde biri mBTC kısaltmasıyla mili Bitcoin, milyolda biri de µBTC kısaltmasıyla micro BTC olarak ifade edilebilir.

Ethereum (ETH) nedir?

Ethereum akıllı sözleşme (komut dosyası) işlevselliğine sahip, açık kaynak kodlu, halka açık ve blok tabanlı dağıtılmış bilgi işlem platformudur. Diğer blokzincirler gibi, Ethereum’un da ether (ETH) olarak adlandırılan, kendine ait bir kripto para birimi vardır.

Tether (USDT) nedir?

Tether, üreticisi Tether şirketi tarafından değeri 1 Amerikan Doları’na sabitlendiği belirtilen Blockchain tabanlı bir kripto para birimidir. Tether, (USDT) kripto para birimi ERC-20 protokolüne bağlı blockchain üzerinden işlem yapmaktadır.

Ripple (XRP) nedir?

Ripple, 2012 yılında ortaya çıkmış bir ödeme ağı sistemi (RippleNet) ve kripto para değeridir (XRP). Bilinen pek çok kripto paranın aksine Ripple, madenciliği yapılamayan ve ledger adı verilen blockchain tabanlı defterlerin tamamen bir şirket tarafından yönetildiği bir coindir.

Kripto para nedir, ne işe yarar yazımıza devam ediyoruz.

Papara hesap silme, Papara hesabını kapatma işlemleri bu sıralar en sık aranılan konuların başında geliyor. Papara hesabını silmekPapara üyeliğini sonlandırmak için gerekli Papara hesap kapatma adımlarını buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Chainlink (LINK) nedir?

Chainlink, PayPal ve Visa gibi ödeme hizmetleri, HSBC ve Wells Fargo gibi bankalar ve Ethereum ve Bitcoin gibi Blockchain’ler arasında köprü kurmayı hedefleyen Bir Blockchain projesidir. Chainlink ilk olarak SmartContract olarak adlandırıldı ve Blockchain ile eski sistemler arasındaki boşluğu kapatmayı amaçlıyor. Zincir içi işleme, bir Servis Seviyesi Sözleşmesinde (SLA) belirtilen parametrelerle akıllı sözleşmeleri içerir.

Litecoin (LTC) nedir?

Litecoin, 2011 yılında eski bir Google çalışanı Charlie Lee tarafından geliştirilmiştir. Temelde Bitcoin ile aynı çalışma prensibine sahip olsa da aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bitcoin sisteminde bulunan bazı hataların giderilmesi amacıyla ortaya çıkmış ve bu alanda başarılı olmuştur.

Bitcoin Cash (BCH) nedir?

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin’in hard fork’u olarak ortaya çıkan bir kripto para birimidir. Bitcoin’e göre daha büyük blok boyutlarına sahip olan BCH, yüksek hızlı transferlere olanak sağlamak için oluşturuldu.

Polkadot (DOT) nedir?

Polkadot Coin (DOT), platformuna kripto para dünyasında; yönetim, staking, bonding gibi önemli üç amaca hizmet eden bir kripto para birimidir.

Polkadot, birden çok özel blockchain’i tek bir birleşik ağa bağlayan yeni nesil bir blockchain protokolüdür.

Binance Coin (BNB) nedir?

Binance Coin (BNB), Malta merkezli dev kripto para borsası Binance’ın kendi kripto para birimidir. Binance Coin (BNB) ERC-20 tabanlı bir kripto para birimi olarak çıkarılmıştır, fakat daha sonra Binance kendi zincirini kurmuş ve BEP2 tabanlı bir alt yapıya geçmiştir.

Cardano (ADA) nedir?

Cardano tamamen merkezsiz ve açık kaynak kullanan bir kripto paradır. Ethereum’a benzer bir şekilde akıllı sözleşme platformu olan Cardano, diğer blockchainlerin sunamadığı gelişmiş özellikleri güvenli bir şekilde sunmayı hedefler.

Kripto para nedir yazımızda son olarak Kripto para hakkında çok sorulan soruları cevaplayalım.

Kripto Para hakkında sık sorulan sorular

Kripto parayı kim buldu?

2000’li yıllarda dijital parayla ilgili birçok deneme yapıldı. İlk dijital paranın çıkmasıysa 2009 yılında gerçekleşti. Piyasaya sürülen ilk dijital para Bitcoin’di. Satoshi Nakamato takma adını kullanan bir kişi veya grup tarafından oluşturuldu. Satoshi Nakamato kullanıcı adının kimi veya neyi temsil ettiğiyse günümüzde hala bilinmiyor.

Kripto para güvenli mi?

Kripto paralar, tamamen teknoloji tabanlı ve şifreleme sistemi ile var olduğu için güvenlidir.

Kripto para yasal mı?

Kripto paralar İzlanda ve Vietnam dışında birçok ülkede yasaldır fakat regülasyon ve kısıtlamalardan muaf tutulmazlar.

Kripto Parada vergi var mı?

Hesabınıza düzenli para girişi tespit edilirse, kazancınız üzerinden vergi talep edilebilir. Eğer ki Maliye tarafından bu kazancınız sorgulanırsa bu geliri kripto para takas işleminden veya madencilikten elde ettiğinizi belirtebilir, gerekli durumlarda bu işlemlerinizi hesap dökümlerinizi kullanarak doğrulayabilirsiniz.

Kripto para nasıl satın alınır?

Kriptopara almak için bilinen en yaygın yöntem kriptopara alım satım platformlarını kullanmaktır. Yatıracağınız paranızın karşılığında kriptopara elde edebileceğiniz gibi, kriptoparalar arasında da alım ve satım yapılabilmektedir

Kripto paranın caiz mi?

Bitcoin, ethereum, dogecoin gibi kripto para alıp satmak dinen cazi mi, değil mi?
“Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.” denilerek, kripto paranın caiz olmadığı aktarılmış.

Son güncelleme: 14 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.