Windows

COM Surrogate Nedir, Ne İşe Yarar?

COM Surrogate nedir, ne işe yarar? Görev yöneticisinde bulunan Dllhost.exe virüs müdür? COM Surrogate nasıl kaldırılır? COM Surrogate kapatma mümkün mü?

0
(0)

COM Surrogate nedir, ne işe yarar? Görev yöneticisinde bulunan Dllhost.exe virüs müdür? COM Surrogate nasıl kaldırılır? COM Surrogate kapatma mümkün mü?

Com Surrogate, Windows Görev Yöneticisi’ni açtığınızda görmüş olabileceğiniz dllhost.exe olarak da adlandırılan bir işlemdir.

COM Surrogate nedir?

COM (Component Object Model), Bileşen Nesne Modeli anlamına gelmektedir. COM Surrogate işleminin barındırdığı COM nesneleri, kişisel bilgisayarımızda “dllhost.exe” ismi ile yer alır. Microsoft’un 1993’te geliştiricilerin farklı programlama dillerinin çeşitlerini kullanarak “COM nesneleri” oluşturmalarını sağlayan bir arayüzdür.

COM Surrogate Nedir, Ne İşe Yarar?

COM Surrogate ne işe yarar? dllhost.exe virüs mü?

COM’un ana amacı küçük resimler oluşturmak, görüntüleri, videoları ve dosyaları işlemektir.

Örneğin, Windows dosya yöneticisi bir klasörü açtığında resimlerin ve diğer dosyaların küçük resimlerini oluşturmak için COM nesneleri kullanır. COM nesnesi küçük resimleri oluşturmak için görüntüleri, videoları ve diğer dosyaları işler.

Görev Yöneticisine girerek arka planda çalışan uygulamalara bakarken bu uygulamayı gören kullanıcıların aklına ilk gelen genellikle: dllhost.exe virüs mü? sorusu oluyor.

dllhost.exe dosyası, Windows işletim sisteminin bir parçasıdır. dllhost.exe dosyası kesinlikle bir virüs değildir.

COM Surrogate nasıl kaldırılır?

Windows’un bir parçası olduğu için Com Surrogate dosyasını kaldıramazsınız. Uygulamaların düzgün çalışması için bu yazılım mutlaka gereklidir.

COM Surrogate kapatmak mümkün mü?

Görev Yöneticisi‘ni (Ctrl + Shift + Esc) açabilir ve gördüğünüz COM Surrogate işlemlerini sonlandırabilirsiniz. Ancak bunu yapmanız bilgisayarınızda bir çok probleme neden olacaktır.

Windows’un gerekli bir parçası olduğu için COM Vekil işlemini devre dışı bırakamazsınız.

COM Surrogate’i hangi programlar kullanıyor görebilir miyim?

COM Surrogate’i hangi programların kullandığını başka bir Microsoft yazılımı olan Process Explorer ile görebilirsiniz. Process Explorer gelişmiş bir işlem yönetme aracıdır.

Process Explorer, bilgisayarınızda çalışmakta olan programlarla ilgili çok fazla bilgi verir ve COM Surrogate işlemlerini hangi programın başlattığını gösterebilir.

com surrogate nedir ne ise yarar 2

Size işlemin ikonu, komut satırı, tam resim yolu, hafıza istatistikleri, kullanıcı hesabı, güvenlik özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi verebilen bu yazılım ile ayrıca işlemlere zoom (yakınlaştırma) yaptığınız takdirde işleme ait yüklenmiş DLL’lerin listesini görebilir veya kullanılan işletim sistemi kaynaklarına göz atabilirsiniz.

Process Explorer İndir

COM Surrogate nedir yazımızın sonuna geldik.

Son güncelleme: 14 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.