İnternet

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Nedir, Ne İşe Yarar?

Internet of Things (IOT) Türkçe olarak Nesnelerin İnterneti hakkında merak edilen soruların cevaplarını yazımızda veriyoruz.

0
(0)

1999’da Kevin Ashton’ın şirket için hazırladığı sunumda kullanılan Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IOT) hakkında bilgileri yazımızda sunuyoruz.

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) nedir?

Internet of Things (IOT) Türkçe olarak Nesnelerin İnterneti, Wi-Fi özelliğine sahip cihazların internete bağlanarak kendi aralarında ve kullanıcılarla iletişime geçmesini ifade eden bir teknolojidir.

Kevin Ashton’ın 1999 yılında yaptığı bir sunumda kullandığı Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) kavramı, Amerikan Federal Ticaret Komisyonu tarafından günlük kullanımımızda olan nesnelerin internete bağlanıp veri gönderip alması kabiliyeti olarak tanımlanmıştır.

Günümüzde neredeyse tüm sektörlerden farklı ölçeklerdeki şirketler daha verimli çalışmak, iş süreçlerini iyileştirmek, daha etkili kararlar almak ve işlerinin değerini artırmak için çeşitli nesnelerin interneti uygulamalarını kullanmaktadır.

Nesnelerin İnterneti nasıl çalışıyor?

Nesnelerin interneti ekosistemi, verileri toplayabilmek, gönderebilmek ve işlem yapabilmek için yerleşik işlemciler, sensörler ve iletişim donanımları kullanan web özelliğine sahip akıllı cihazlardan yararlanıyor.

Nesnelerin interneti uygulamaları, veriler ve bu verilerin aktarıldığı ağlardan oluşuyor. Kuvvetli ağlar sayesinde verilerin kesintisiz ve eksiksiz biçimde aktarılması bu teknolojinin doğru çalışması ve güvenilir olması için çok önemli.

Nesnelerin İnterneti ne gibi faydalar sağlıyor?

İnternet of Things yani Nesnelerin İnterneti’nin sağladığı faydaları;

  • Genel iş süreçlerini izlemek,
  • Müşteri deneyimini geliştirmek,
  • Zamandan ve paradan tasarruf etmek,
  • Çalışan verimliliğini artırmak,
  • İş modellerini entegre etmek ve uyarlamak,
  • Daha iyi iş kararları vermek,
  • Daha fazla gelir elde etmek,

şeklinde sıralayabiliriz.

Nesnelerin İnternetinin kullanım alanları

İnternet of Things – Nesnelerin İnterneti’nin hayatımızda yer tutan temel kullanım alanlarına gelirsek…

Akıllı ev sistemleri

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Nedir, Ne İşe Yarar?

Nesnelerin interneti uygulamaları altında en önemli kullanım alanlarından biri de akıllı ev sistemleridir. Işık, ısı, havalandırma, eğlence, güvenlik gibi konularda evlerin sağladığı hizmetlerin uzaktan yönetilmesi ve durumunun takibi amacıyla akıllı ev uygulamaları geliştirilmektedir.

Akıllı ev sistemleri hakkında daha ayrıntılı bilgilere buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Akıllı şehir uygulamaları

Akıllı şehir uygulamaları; trafik, park yeri, ışıklandırma, atık yönetimi gibi konularda yerel yönetimlerin ve şehir sakinlerinin zamanı ve diğer kaynakları daha verimli kullanmalarını, işbirliği içerisinde çalışmalarını sağlayan sistemlerdir.

Akıllı çevre sistemleri

Akıllı çevre uygulamaları hava kirliliği, yağış durumu, baraj doluluğu, orman yangını gibi çevresel faktörlerin gözlenmesini ve gereken durumlarda acil eylemlerde bulunulmasını sağlamak amacıyla kurulmaktadırlar.

Ürün takip uygulamaları

Stokta azalmakta olan, son kullanma tarihi yaklaşmakta olan ürünlerin takibini, gerek görülmesi durumunda tekrar sipariş verilmesi gibi tedarik uygulamalarına katkıda bulunmaları amacıyla geliştirilmektedir.

Nesnelerin İnterneti için örneklendirmeler

Nesnelerin internetine örnek vermek gerekirse; koldaki bir akıllı saatin gidilen mesafeyi, atılan adımları ve tüm aktiviteler süresince kalp atışını algılanmasından bahsedilebiliyor.

Sensörler yardımıyla gerçekleşen bu algılama ile verilen bir istemci aracılığıyla analiz edilerek hayatın düzenlenmesine katkıda bulunuyor. Bu iki cihaz arasında sağlanan iletişim, nesnelerin interneti kavramını oluşturan temel özellik oluyor.

Nesnelerin İnterneti hakkında sıkça sorulan sorular

Internet of Things ne demek?

Internet of Things Türkçede Nesnelerin İnterneti olarak isimlendirilmektedir.

Kısaca Nesnelerin İnterneti nedir?

Kısaca Nesnelerin İnterneti, “Günlük kullanımdaki nesnelerin internete bağlanarak veri gönderme-alma kabiliyeti” olarak tanımlanmaktadır.

Nesnelerin İnternetini kim buldu?

Nesnelerin İnterneti kavramı ilk defa Kevin Ashton’ın 1999 yılında yaptığı bir sunumda ortaya atılmıştır.

Son güncelleme: 28 Temmuz 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.