Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Monitör alırken neler dikkat etmeli, alınacak monitörde hangi özellikler bulunmalı?

Yeni bir Monitör alırken neler dikkat etmeli, alınacak monitörde hangi özelliklerin bulunması gerektiğini bu yazımızdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Monitör almaya karar verdikten sonra, edineceğiniz monitörü hangi sıklıkla ve hangi amaçla kullanacağınızı belirlemeniz, en doğru ürüne yatırım yapmanıza yardım edecektir.

Monitör alırken nelere dikkat edilmeli?

Kişisel tercihinize bağlı olarak ekran genişliği ve çözünürlüğü gibi değişkenleri gözden geçirerek, herhangi bir markanın, tasarım ve işlevsellik bakımından kendinize uygun gördüğünüz modelini edinebilirsiniz.

Ekran Tipi

Oyuncu monitörünün paneli, monitörün kalitesi ve performansı ile çok ilgilidir. IPS, TN ve VA paneller vardır. Bunların hepsinin kendine özgü özellikleri ve nitelikleri vardır.

Monitör seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin başında ilk olarak ekran yani panel tipi gelmektedir.  Monitörün paneli, monitörün kalitesi ve performansı ile çok ilgilidir.

Günümüzde piyasadaki monitörlerde yaygın olarak iki tip panel bulunuyor. Bunlardan birincisi, ucuz fiyat ve yüksek ekran yenileme hızları ile dikkat çeken TN paneldir. Diğer ise renk gösterimi açısından oldukça başarılı olan ve profesyonel kullanıcıların tercihi olan IPS paneldir. Bu panel tipi, TN panellere göre daha düşük tepki süresi ve yenileme hızlarına sahiptir.

Monitör seçimi yaparken, kullanım alanınıza göre panel seçiminizi yapmalısınız. Profesyonel bir kullanıcı iseniz IPS panel, günlük kullanım için ise TN panel seçebilirsiniz.

Ekran Boyutu

Bir monitörü satın almadan önce karar vermeniz gereken diğer bir özellik, ekranın büyüklüğüdür. Bilgisayarınızı ofis uygulamaları kullanımı, internet gezintisi, video izleme gibi kullanımlar için değerlendiriyorsanız, ekran boyutu konusunda monitörünüzü konumlandıracağınız alanın genişliğini ve kişisel tercihlerinizi göz önünde bulundurarak, dilediğiniz ürünü edinebilirsiniz.

Piyasada birçok farklı boyutta ekran boyutuna sahip monitör bulunsada, satın alım noktasında ihtiyacınıza yönelik tercih yapmanız faydanıza olacaktır.

16:9, 21:9, 32:10 olarak tabir ettiğimiz değerler en boy oranını gösterir. İlk sayı monitörün genişliğini, ikinci sayı monitörün yüksekliğini belirtir. Günümüzde en yaygın kullanılan oran 16:9 oranıdır. Ancak ultra geniş monitörler almak isterseniz 21:9, 32:10 ve 32:9 gibi seçenekler de mevcut.

Çözünürlük

Monitör alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise ekran çözünürlüğüdür.

Çalışma alanınız ne olursa olsun, ekran çözünürlüğü çalışma sürecinize ve bilgisayar kullanım deneyiminize katkı sağlayabilecektir. Ofis dosyalarıyla da çalışsanız, internet üzerinden video da izleseniz, düşük çözünürlükte monitörle elde edeceğiniz verim belirli seviyede kalabilir.

Günümüzde monitör piyasasında sıklıkla 1920×1080 çözünürlüğünde Full HD monitörler oldukça yaygın olsa da son dönemde, 2K ve 4K monitörler de önem kazanmaya başladı. Kullanım amacınıza uygun olarak tercih edebileceğiniz alternatifleri bulunan ekran çözünürlüğü noktasında uzun vadeli yatırım yapmayı planlıyorsunuz, 2K veya 4K monitör tercih edebilirsiniz.

Ancak günlük kullanım noktasında, Full HD çözünürlüğündeki monitörlerinde halen kullanıma uygun olduğunu ve ihtiyaçları karşıladığını belirtelim.

Alttaki tabloda hangi adın hangi çözünürlükler için kullanıldığı ve yaygın kullanım alanlarını görebilirsiniz.

monitor alirken nelere dikkat edilmeli 1

Yenileme Hızı

Oyuncular için daha çok önem arz eden yenileme hızı, günümüz monitörlerinde birçok çeşitte aralığa sahip. Genel olarak piyasada 60 ve 75 Hz monitörler yer alsada 120, 144, 165, 240 hatta 360 Hz‘ e kadar tazeleme aralığı sunan monitörler bulunmaktadır.

monitor alirken nelere dikkat edilmeli 2

Bu noktada eğer sıkı bir oyuncu iseniz ve monitörü oyun oynamak amacı ile almayı düşünüyorsanız yüksek yenileme hızı sunan monitörler tercih etmeniz gerekmektedir. Ancak günlük kullanım için 60 veya 75 Hz monitörler ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Tepki Süresi

Monitörlerin seçiminde belirleyici etmenlerden birisi de ekran yenileme hızı ve tepki süreleridir. Ekrandaki piksellerin renk değiştirme hızı olarak bilinen tepkime süresi “milisaniye” cinsinden ölçülür. Piyasa 1 ms’den başlayarak birçok milisaniyede tepki süreli monitörler bulunmaktadır. Eğer oyun amaçlı bir monitör alacaksanız cihazın 1 ms gibi hızlı bir tepkime süresine sahip olması önemli.

monitor alirken nelere dikkat edilmeli 3

Ancak günlük kullanım noktasında 2-7 ms tepkime değerlerine sahip monitörler işinizi fazlasıyla görecektir. Ek olarak profesyonel anlamda işler için monitör alacaksanız da düşük tepkime süresine sahip monitör tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Ekran Parlaklığı ve Kontrast Oranı

Gerek göz sağlığınız gerekse monitörden aldığınız renklerin doğruluğu açısından kontrast değeri ve parlıklık değeri önemli bir faktördür. Monitör seçerken metrekare başına en az 200 kandela değerinde seçim yapmaya özen gösterin.

Ekranın gösterebileceği en parlak ve en karanlık görüntülerin arasındaki farkı niteleyen kontrast oranı, monitör seçiminde özellikle profesyonel anlamdaki kullanıcılar için önem arz etmektedir. Monitör alırken, tercihiz en az 1000:1 değerinde kontrast değerine sahip cihaz tercih etmelisiniz. Ancak ortalama bir değer için bizim önerimiz 3000:1 değerinde kontrasta sahip monitör tercih etmeniz.

Yeni bir Monitör alırken neler dikkat etmeli yazımız sona erdi.

Eski bilgisayarınızı atmaya kıyamıyorsunuz. Atmaya karar verseniz bile eski bilgisayar nasıl değerlendirilir, nereye verilir bilmiyorsunuz. O halde atmayın! Eski bilgisayarı değerlendirmek için yapabileceğiniz bir çok şey var!

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu