Akıllı Telefon

NFC Nedir, Ne İşe Yarar?

NFC nedir, ne işe yarar, NFC nerelerde kullanılır, NFC hangi telefonlarda var, NFC güvenli mi, NFC nasıl açılır ve kapatılır?

Pandemi dolayısıyla daha da önem kazanan temassız işlemler için gerekli NFC nedir, ne işe yarar, NFC nerelerde kullanılır, NFC hangi telefonlarda var, NFC güvenli mi, NFC nasıl açılır ve kapatılır gibi NFC hakkında bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

NFC nedir?

NFC (Near Field Comminucation) (Yakın Alan İletişimi),  müşteri elektroniği, mobil cihazlar ve bilgisayarlar ile etkileşim için tasarlanmış bir kısa menzilli, kablosuz, kişisel iletişim alanı teknolojisidir.

NFC ne işe yarar?

Son zamanlarda Bankacılık reklamlarında telefon ile ödeme yapma işlemini çok fazla duymaya başlamışsınızdır. İşte bu işlem NFC teknolojisi ile yapılmaktadır. Telefonunuz kredi kartı post cihazına yaklaştırıldığında daha önce ayarları yapılmış banka bilgilerinizi NFC aracılığı ile post cihazına aktarır ve ödeme işleminiz gerçekleşmiş olur.

NFC işlemi buna benzer bir çok işlemde kullanılabilir. Elektronik kapı girişlerinde kart taşımak yerine telefonunuzla giriş yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmeniz için sadece bilgilerin telefona tanımlanması etiketlenmesi gerekir.

NFC nasıl çalışır?

NFC (yakın alan iletişimi), iki cihaz birbirine yakın olduğunda kablosuz olarak iletişim kurulmasını sağlayan teknolojidir. NFC aslında RFID (radyo frekansı tanımlama) adı verilen bir teknolojinin alt kümesidir. RFID olayları radyo dalgaları aracılığıyla tanımlamamızı sağlayan bir teknolojidir.

NFC nerelerde kullanılır?

NFC özelliği, temassız ödeme dışında pek çok işlemde de kullanılabilir. Bu teknoloji sayesinde telefonunuzla diğer cep telefonlarına ve dijital cihazlara veri aktarabilir ve pek çok önemli işlemi sadece saniyeler içerisinde tamamlayarak vakit kazanabilirsiniz.

 • Telefon numarası almak ve gönderme
 • Fotoğraf almak ve gönderme
 • Belge almak ve gönderme
 • Konum almak ve gönderme
 • Başkasının telefonunda uygulama açabilme,
 • Ödeme yapma
 • NFC etiketleriyle bağlanma
 • Bluetooth cihazlara bağlanma

NFC ile temassız ödeme nasıl yapılır?

Cep telefonlarında banka kartı, kredi kartı gibi birden fazla kart saklanabilir; böylelikle ödeme sırasında cüzdanınızdan kart seçip kasiyere vermek yerine cep telefonu üzerinden isteğiniz kartı tuşlayıp temassız terminale yaklaştırarak ödeme yapabilirsiniz.

Temassız bir ödeme başlatıldığında, NFC teknolojisi çalışmaya başlar. NFC özellikli okuyucu ve akıllı telefon, bahsettiğimiz bu belirli frekansı kullanarak ödemeyi tamamlamak için şifrelenmiş bilgileri ileri geri iletir. Bunların hepsi sadece birkaç saniye sürer. Aslında hız, NFC ödemelerinin en havalı kısımlarından biridir. Çipli kart işlemlerinden çok daha az zaman alırlar.

Telefonumda NFC var mı, nasıl  öğrenebilirim?

Akıllı telefon veya tabletinizdeki NFC özelliğinin açık olup olmadığını anlamanız için yapmanız gereken şey, telefonunuzdan ayarlar menüsüne giderek oradaki NFC sekmesini seçmenizdir.

 • Telefonunuzu açın ve Ayarlar > Kablosuz Ağlar ya da Ayarlar > Bağlantılar > Diğer Bağlantılar yolunu izleyin.

Pek çok cihazda NFC özelliği küçük bir simge ile temsil edilir.

NFC nedir yazımıza devam edelim.

NFC nasıl açılır?

Ülkemizde henüz alışverişlerde vs. yaygınlaşmadığı için NFC ile şimdilik dosya transferi yapabilirsiniz. Android cihazınızda bulunan NFC özelliğini aktifleştirmek ve cihazlar arası dosya transferi yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Telefonunuzun Ayarlar > Diğer > NFC adımlarını izleyerek NFC’yi aktif hale getirin.
 • Telefonunuzdan göndermek istediğiniz dosyayı açın ve Paylaş  simgesine dokunun.
 • Açılan seçenekler arasından “Android Beam”i seçin.

Eğer kişinin telefonunda NFC desteği yok ise bahsi geçen yerde ”NFC” veya ”Android Beam” ifadelerine rastlanmaz.

NFC nasıl kapatılır?

NFC’nin kapatılması, NFC’yi kullanan diğer özellikleri de kapatır.

 1. Telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Bağlı cihazlarBağlantı tercihleri’ne dokunun.
 3. NFC‘yi kapatın.

NFC nedir yazımızda şimdi de NFC desteleyen bankalara bakalım.

İnternetten alışveriş yapmak istiyor ama kendinizi güvende hissetmiyorsanız Sanal Kredi Kartları’nı kullanabilirsiniz. Sanal Kart nedir, ne işe yarar, Sanal Kart nasıl alınır, Sanal Kart limiti nasıl oluşturulur, Sanal Kart nasıl kullanılır gibi sanal kartlar hakkında kafanıza takılan tüm soruların cevaplarını buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

NFC Destekleyen Bankacılık Uygulamaları

NFC destekli ödeme sistemi kullanan bankalar;

 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Yapı Kredi
 • Ziraat – Bankkart Mobil
 • İş Bankası – İşCep
 • Maksimum Kart
 • Yapı Kredi – Yapı Kredi Cüzdan

NFC nedir, ne işe yarar yazımızda son olarak NFC hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını verelim.

NFC hakkında sık sorulan sorular

NFC açık olmalı mı?

NFC özelliğini kullanarak kaybedilen zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Bu sebeple NFC özelliği her iki telefonda da açık olması gerekmektedir.

NFC Güvenli mi?

Mobil cihaz üzerinden ödeme yapma fikri bazı insanları tedirgin edebilir, ancak NFC ödemeleri son derece güvenlidir (aslında manyetik şeritli kartlardan çok daha güvenlidir).

NFC hangi telefonda var?

NFC donanımlı cihazların listesi her geçen gün artıyor. NFC teknolojisinden hangi cihazların yararlandığını takip etmek ve telefonların güncel bir listesini görmek için NFC World sitesine göz atabilirsiniz.
Birçok Android cihaz NFC donanımına sahiptir ve Apple’nin iPhone 6‘dan sonraki tüm modelleri bir uygulamaya gerek kalmadan yerel olarak bir NFC etiketini okuyabilir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu