Dijital Görüntü Sabitleyici Nedir?

 Dijital Görüntü Sabitleyici Nedir?

Görüntü sabitleme teknolojileri, Dijital görüntü sabitleyiciler, OISOptik Görüntü SabitleyiciEISElektronik Görüntü Sabitleyici ve HISHibrit Görüntü Sabitleyici nedir, ne işe yarar bu yazımızda ele alacağız.

Image Stabilization Dijital görüntü sabitleyici nedir?

Image Stabilization yani Görüntü Sabitleme özelliği bir kamera ile çekim yaparken görüntüde  rüzgar, yürüme gibi durumlarda oluşabilecek sarsıntıları engellemek amacıyla geliştirilmiş bir teknolojidir.

Görüntü sabitleme ne işe yarar?

Görüntü sabitleme (Image Stabilization), kameranın elle tutulmasından veya araç, kask gibi titremeye veya hareket etmeye eğilimli bir platform üzerine sabitlenmiş olmasından dolayı meydana gelebilecek kamera hareketini, kamera merceğini otomatik olarak hareket ettirmek yoluyla telafi ederek bulanık fotoğraf çekme ihtimalini azaltmak için kullanılan bir yöntemdir.

OIS – Optik Görüntü Sabitleyici nedir?

Optical Image Stabilization (OIS) Optik Görüntü Sabitleyici, hareketi algılamak ve kamera sistemini buna göre ayarlamak için mikro elektromekanik sistem jiroskopu kullanan bir donanım çözümüdür. Örneğin akıllı telefonunuzu tutuyorsanız ve o sırada eliniz hafifçe sola hareket ederse, OIS sistemi bunu algılar ve kamerayı hafifçe sağa kaydırır.

EIS – Elektronik Görüntü Sabitleyici nedir?

Electronic Image Stabilization (EIS) Elektronik Görüntü Sabitleyici, OIS teknolojisinin yaptığı işi fiziksel bir donanım olmadan, yazılım yolu ile halletmeyi amaçlar.

EIS’te hareketleri algılayabilmek için ekstra bir donanım yerine dahili ivmeölçerlerden yardım alınır. Ardından yazılımlar bunu yorumlar her bir kareyi birbirine hizalar.

Piyasada Dijital görüntü sabitleyici (EIS) Kamera Özelliğine Sahip telefonlar bulunmaktadır.

HIS – Hibrit Görüntü Sabitleyici nedir?

HIS, adından da anlayabileceğiniz üzere OIS ve EIS teknolojilerinin bir kombinasyonudur. OIS temel donanım dengelemesini sağlarken, EIS ise çekimi düzleştirmek için kullanılır. Yani çok yönlü, iyi bir çözümdür. Bu sayede her iki teknolojinin avantajlarından fayda sağlayabilirsiniz.

OIS ve EIS farkı

OIS fiziksel EIS ise yazılımsal abitleme yapar. OIS yada EIS arasında seçim yapmanız gerekirse OIS (Optical Image Stabilization) çok daha doğru bir seçim olacaktır.  OIS bir donanım çözümü olduğu için EIS’ten daha doğru ve daha başarılı sabitleme yapabilmenize yardımcı olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Image Stabilization yani Görüntü Sabitleme özelliği bir kamera ile çekim yaparken görüntüde rüzgar, yürüme gibi durumlarda oluşabilecek sarsıntıları engellemek amacıyla geliştirilmiş bir teknolojidir.

Görüntü sabitleme (Image Stabilization), kameranın elle tutulmasından veya araç, kask gibi titremeye veya hareket etmeye eğilimli bir platform üzerine sabitlenmiş olmasından dolayı meydana gelebilecek kamera hareketini, kamera merceğini otomatik olarak hareket ettirmek yoluyla telafi ederek bulanık fotoğraf çekme ihtimalini azaltmak için kullanılan bir yöntemdir.

Optical Image Stabilization (OIS) Optik Görüntü Sabitleyici, hareketi algılamak ve kamera sistemini buna göre ayarlamak için mikro elektromekanik sistem jiroskopu kullanan bir donanım çözümüdür. Örneğin akıllı telefonunuzu tutuyorsanız ve o sırada eliniz hafifçe sola hareket ederse, OIS sistemi bunu algılar ve kamerayı hafifçe sağa kaydırır.
OIS teknolojisi uygulamada ucuz değil ve bu nedenle, bu teknolojiye sahip olmak için fazladan ödeme yapmanız gerekir

Electronic Image Stabilization (EIS) Elektronik Görüntü Sabitleyici, OIS teknolojisinin yaptığı işi fiziksel bir donanım olmadan, yazılım yolu ile halletmeyi amaçlar. EIS’te hareketleri algılayabilmek için ekstra bir donanım yerine dahili ivmeölçerlerden yardım alınır. Ardından yazılımlar bunu yorumlar her bir kareyi birbirine hizalar.
Piyasada Dijital görüntü sabitleyici (EIS) Kamera Özelliğine Sahip telefonlar bulunmaktadır.

HIS, adından da anlayabileceğiniz üzere OIS ve EIS teknolojilerinin bir kombinasyonudur. OIS temel donanım dengelemesini sağlarken, EIS ise çekimi düzleştirmek için kullanılır. Yani çok yönlü, iyi bir çözümdür. Bu sayede her iki teknolojinin avantajlarından fayda sağlayabilirsiniz.

OIS fiziksel EIS ise yazılımsal abitleme yapar. OIS yada EIS arasında seçim yapmanız gerekirse OIS (Optical Image Stabilization) çok daha doğru bir seçim olacaktır. OIS bir donanım çözümü olduğu için EIS’ten daha doğru ve daha başarılı sabitleme yapabilmenize yardımcı olur.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın