TDCI Motor Nedir, Nasıl Çalışır?

 TDCI Motor Nedir, Nasıl Çalışır?

Turbo Diesel Common Rail (turbo dizel tutuculu püskürtme) olarak bilinen TDCI motor nedir, nasıl çalışır, hangi araçlarda TDCI motor bulunmaktadır?

TDCI motor ne demek?

TDCI (Turbo Diesel Common Rail) (turbo dizel tutuculu püskürtme), Dizel yakıt tüketimi maksadı ile hazırlanmış bir motor teknolojisidir.

Benzinli araçlara göre daha az yakıt yakarlar, yakıt fiyatları daha uygundur ve genellikle tır ve kamyonların da motoru dizeldir.

TDCI motor nasıl çalışır?

Çalışma Prensibi yüksek basınç altında motor devrine göre yakıt püskürtme üzerinedir.

TDCI motorlarda, yüksek bir basınç sağlayarak, motorun devrine göre yakıt püskürtme sistemi devreye giriyor, bu yolla boş yere yakıt tüketimini en aza indirdiğimiz için, TDCI motor teknolojisi hem çevreye zararsız hem de cebimizi fazla yakmayacak bir sürüş deneyimi sunuyor.

TDCI motor özellikleri

Ülkemizde Ford ile özdeşleşen bu motorda TDCI harflerinden İ harfi kırmızı ise düşük beygir Cİ kırmızı renkliyse daha yüksek beygire sahip motor demektir.

Sıkça Sorulan Sorular

TDCI (Turbo Diesel Common Rail) (turbo dizel tutuculu püskürtme), Dizel yakıt tüketimi maksadı ile hazırlanmış bir motor teknolojisidir. Benzinli araçlara göre daha az yakıt yakarlar, yakıt fiyatları daha uygundur ve genellikle tır ve kamyonların da motoru dizeldir.

Çalışma Prensibi yüksek basınç altında motor devrine göre yakıt püskürtme üzerinedir. TDCI motorlarda, yüksek bir basınç sağlayarak, motorun devrine göre yakıt püskürtme sistemi devreye giriyor, bu yolla boş yere yakıt tüketimini en aza indirdiğimiz için, TDCI motor teknolojisi hem çevreye zararsız hem de cebimizi fazla yakmayacak bir sürüş deneyimi sunuyor.

Ülkemizde Ford ile özdeşleşen bu motorda TDCI harflerinden İ harfi kırmızı ise düşük beygir Cİ kırmızı renkliyse daha yüksek beygire sahip motor demektir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın