Akıllı Telefon

Hotspot Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hotspot nedir? Hotspot nasıl kullanılır? Hotspot güvenliği ne durumda? 5651 sayılı kanun nedir?

0
(0)

Hotspot nedir yazımızda İnternet kullanımının yaygınlaşması ile neredeyse her yerde karşımıza çıkan Hotspot noktaları ve 5651 sayılı kanun hakkında sorulan tüm soruların cevaplarını yazacağız.

Hotspot nedir?

Hotspot, internete bağlantısının bir kablosuz yönlendirici aracılığı ile (WLAN) genellikle Wi-Fi kullanarak sağlanan fiziksel bir bağlantı türüdür.

Hotspot kelime karşılığı olarak sıcak nokta anlamında çevrilebilir. Asıl anlamı açık WiFi noktasıdır. Hotspot terimi ilk defa 1993 yılında NetWorld+Intercop konferansında Brett Stewart tarafından kullanılmıştır.

Hotspot Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hotspot, çoğunlukla halka açık ya da kurumsal alanlarda kullanılan internet hizmetidir. Hotspot ağları, kafelerde, otellerde, havaalanlarında, mağazalarda veya benzeri birçok yerde herkese açık olarak kullanıma sunulabilmektedir.

Bazen Hotspot ile Mobil Hotspot kavramları birbiri ile karıştırılmaktadır.

Hotspot, akıllı telefon, tablet, dizüstü gibi mobil cihazlarımızı İnternete kablosuz olarak bağladığımız fiziki olarak sınırlı bölgelere yayın yapan ağlardır.

Mobil Hotspot ise, tamamen taşınabilir Hotspot ağlarıdır. Akıllı telefonlardan oluşturduğunuz “internet paylaşımı” Mobil Hotspot ağıdır. (Android telefonunuzu Wi-Fi erişim noktasına dönüştürerek, telefonunuzun internetine 10 farklı cihaz bağlayabilirsiniz.)

Hotspot nasıl kullanılır?

Hotspot hizmeti ücretli yada ücretsiz verilebilmektedir.

Ücretli Hotspot, ticari olarak hizmet veren hotspot türüdür.  Bu türde bir Hotspot noktasından faydalanabilmek için istenen ücretin ödenerek bir erişim hakkı alınması gerekir.

Ücretsiz Hotspotlarda ise bu hizmet herkese ücretsiz olarak sunulur. Örneğin şimdilerde yeni başlayan metrolarda kullanılan internet yada oturduğumuz kafede kullanabileceğimiz internet gibi.

Hotspot güvenliği ne durumda?

Hotspot olayında sanırım en büyük sorun güvenlik. Bunu sebebi internet paylaşımının herkese açık bir ortamda yapılması. Ancak Hotspot güvenliğinizi sağlamak için yapmanız gereken bazı önerilerimizde olacak.

  • Cihazınızın ücretsiz Hotspot ağlarına otomatik bağlanmasını engelleyin.
  • Güvenlik sertifikası (SSL) bulunmayan sitelere Hotspot ağlarından giriş yapmayın.
  • Bankacılık işlemleri gibi işlemlerinizi bu ağlar üzerinden yapmamanızı özellikle öneriyoruz. Eğer yapmak zorunda kalırsanız mutlaka VPN kullanın.

5651 sayılı kanun (Loglama Kanunu)

Hotspot alanlarının yaygınlaşmasından sonra Devlet tarafından 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun çıkartılmıştır.

5651 sayılı kanun internet ortamından yayın yapanları kapsamaktadır. Hotspot hizmeti veren tüm kurum ve kuruluşlar, İnternet üzerinden işlenen suçlar kapsamında 5651 sayılı kanuna tabi olarak kayıt tutmak zorundadır.

5651 sayılı kanun 23 Mayıs 2007 tarihinde 26530 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmenlikler ile kapsamı genişletilen 5651 yasal loglama yasası, internet üzerinde suç oluşturabilecek durumlara karşı suçlunun takibi ve bulunması amacıyla çıkarılmıştır. İnternet üzerinden işlenen bilişim suçlarının önemli ölçüde önüne geçilerek kullanıcıların üzerinden kandırılmalarına ve yasal içerikte olmayan. kötü amaçlı içeriklerden korunması amaçlanmaktadır.

5651 Yasal Loglama ücretli veya ücretsiz birden fazla kullanıcıya bir ya da birden fazla internet bağlantısı üzerinden erişim hizmeti sağlayan tüm kurulum ve kuruluşları kapsamaktadır.

5651 sayılı Yasal Loglama kanunu ile, ağımıza bağlanan cihazların IP adresleri, kullanıma başlama, bitiş tarih ve saati ile cihazların MAC Adreslerini gösteren kayıtların elektronik ortamda saklanması ve oluşan log dosyalarının zaman damgası ile birlikte imzalanması ve bu dosyaların 2 yıl süreyle saklanması zorunluluğu bulunmaktadır.

Hotspot nedir yazımız hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyoruz ve aşağıda yer alan yorum alanında paylaşmanızı bekliyoruz. Hotspot nedir hakkındaki yorumlarınıza anında dönüş yaparak fikirlerinize cevap vermeyi bekliyor olacağız.

Hotspot hakkında sık sorulan sorular

5651 sayılı kanun nedir?

5651 sayılı kanun, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanundur.

5651 sayılı kanun ne zaman yürürlüğe girdi?

5651 sayılı kanun 23 Mayıs 2007 tarihinde 26530 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

5651 sayılı kanun kimleri kapsıyor?

5651 Yasal Loglama ücretli veya ücretsiz birden fazla kullanıcıya bir ya da birden fazla internet bağlantısı üzerinden erişim hizmeti sağlayan tüm kurulum ve kuruluşları kapsamaktadır.

5651 Log kayıtları kaç yıl saklanır?

5651 sayılı Yasal Loglama kanunu ile oluşan log dosyalarının zaman damgası ile birlikte imzalanması ve bu dosyaların 2 yıl süreyle saklanması zorunluluğu bulunmaktadır.

Son güncelleme: 1 Aralık 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.