Windows

Bilgisayardaki Dosyaları Kalıcı Olarak Silme

Windows işletim sistemlerinde Cipher özelliği tamamen dosyalarınızı silmenize yardımcı oluyor. Cipher komutu bu verileri geri döndürülemeyecek şekilde siler.

0
(0)

Bilgisayarınızdaki dosyaları kalıcı olarak silmek için Windows Cipher komutunu kullanabilirsiniz. Cipher komutunu çalıştırarak dosyaları kalıcı olarak silebilirsiniz.

Sabit diskinizde dosyaları sildiğinizde aslında tamamen silinmezler. Recuva benzeri veri kurtarma yazılımları ile bu silinen dosyalar rahatlıkla geri getirilebilir. Windows işletim sistemlerinde Cipher özelliği tamamen dosyalarınızı silmenize yardımcı oluyor. Cipher komutu bu verileri geri döndürülemeyecek şekilde siler.

Cipher komutu nedir?

Bu komut, seçtiğiniz yerdeki boş alana rastgele veriler yazıp siliyor ve daha önce sildiğiniz şeylerin geri getirilme imkanı kalmıyor. “cipher” komutu Windows’un Cipher özelliğini çalıştırır. “/w” komutu ise diskin boş kısmında yer alan ve kullanılmayan verilerin silinmesini sağlar.

Cipher komutu ile bilgisayardaki dosyaları kalıcı olarak silme

Bu komut ile yaptığınız işlemde mevcut verilerinizi silinmez. Sadece diskteki boş alan olarak tabir edilen bölümlere (daha öncesinde veri olan ancak silinmiş bölümler) rastgele veri yazılarak işlem tamamlanır.

Cipher komutu ile bilgisayardaki dosyaları kalıcı olarak silme

  • Win + R tuşlarına basarak Çalıştır penceresini açın.
  • Açılan Çalıştır penceresine CMD yazarak Enter’layın.
  • Açılan komut penceresine cipher /w:C yazın.

Temizlenmesini istediğiniz disk başka bir dizindeyse C yerine D, A ,B yazabilirsiniz.

Buradaki yazımızda bulunan yöntemlerle Bilgisayardaki aynı dosyaları bulma ve silme programları ile alan açmak için bilgisayardaki kopya dosyalardan kurtulabilir, birbirinin aynısı olan dosyaları silebilirsiniz.

Son güncelleme: 7 Mayıs 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oylayan: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

ZoomTekno'dan ayrılıyorsunuz!

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.